Austrálie – laboratoř čínské měkké síly

V Austrálii probíhá v posledních měsících široká diskuze na téma čínského vlivu.

Austrálie chce zakázat politickým stranám přijímat dary od zahraničních firem. Vláda tím reaguje na nedávný skandál s čínskými dárci. Podle investigativních reportáží televize ABC a Fairfax někteří australští politici přijali od čínských přátel až 6,7 milionu australských dolarů (v přepočtu asi 5 milionů USD). Někteří z dárců měli velmi podezřelé vazby na Peking. Reportáže otevřely diskusi o vlivu Číny na tamní politiky, média, ale i univerzity.

V australských novinách se údajně objevuje stále více placené reklamy ve prospěch ČLR – včetně skryté reklamy oslavující komunistickou stranu. Čínské společnosti nakupují australské farmy a přírodní zdroje. Vliv je patrný i na akademické půdě, kde studují každoročně desetitisíce Číňanů. Podle médií a pozorovatelů, včetně části australské veřejnosti, čínský vliv ohrožuje “otevřenost” Austrálie.

Čínští studenti pod dohledem “oček”

Australští pedagogové se obávají, že kritická analýza a kritické myšlení nebo otevřená diskuze se na australských univerzitách ocitají v defenzívě. Je to důsledek aktivit části ze 150 tisíc Číňanů studujících na australských školách. Ve skupinách studentů se prý nacházejí tzv. “očka”, kontroloři, kteří informují ambasádu a alma mater o chování a názorech ostatních studentů. Nepodpoří-li v diskuzi pozici Pekingu či Strany, mohou mít vážné problémy. O zkušenosti pedagoga, kterému byl právě kvůli “otevřenosti” k informacím a debatám zrušen kontrakt, píše Merriden Varrall:

Protože mnoho čínských studentů má potřebu prosazovat oficiální názory země, udržet australské standardy pro nezávislou a otevřenou debatu může být obtížné. Australské univerzity by tento problém měly začít řešit.

Prosazování oficiálních čínských názorů a postojů na australských univerzitách dokumentuje také reportáž televize ABC a Fairfax. Kontroly a čínský vliv se už dostaly i mimo univerzitní kampusy, píší na stránkách The Age autoři televizního dokumentu:

Peking v Austrálii agresivně prosazuje tzv. soft power. Pobízí příslušníky tamní čínské komunity k podporu stranické linie KS Číny odměnami a zastrašováním odrazuje od nesouhlasu.

Vlivný australský sinolog, autor knihy o čínských tajných službách, obviněn ze špionáže

Vliv Pekingu ale sahá dále. Čínští podnikatelé napojení na Stranu štědře podporují australské politiky. Podle dalšího televizního pořadu ABC a Fairfax dva klíčoví čínští byznysmeni darovali politickým stranám miliony dolarů. Znepokojena je i australská tajná služba ASIO. Ta prošetřuje například vlivného diplomata a sinologa Rogera Urena. Podezřelý je z toho, že vlastnil a dále šířil tajné dokumenty. Bude-li shledán vinným, hrozí mu až tři roky vězení.

Uren se specializoval na Čínu a byl v diplomatických kruzích považován za předního australského sinologa. V roce 2011 o něm prý dokonce uvažoval premiér Kevin Rudd jako o možném ambasadorovi v Pekingu.

Čínsko-australská lobbistka odsouzena v USA

Manželku diplomata Urena – Číňanku Sheri Jenovou (Sheri Yan) (严雪瑞) mezitím ve Spojených státech zatkli a odsoudili za podplácení prezidenta Valného shromáždění Organizace Spojených národů Johna Ashe. Manžel Sheri Jenové, Roger Uren, ale jakoukoliv spojitost své ženy s tajnými službami odmítá. K obviněním vůči své osobě se pro média nevyjádřil.

Naopak lidé z byznysu a sinologických kruhů o dvojím životě manželky diplomata tušili. Tak jako bývalý šéf Fordovy nadace v Pekingu, John Fitzgerald:

Vyrozuměl jsem, že Sheri Jenová byla velmi blízká řadě mocných a vlivných rodin a skupin v Číně. Když víte toto, nepotřebujete vědět o moc více.

Sheri Jenová ale v Austrálii zanechala řadu přátel a spolupracovníků. Jedním z nich je i vlivný čínský milionář a realitní magnát Dr. Chau Chak Wi. Muž, který si svým štědrým sponzorstvím zajistil, že jeho jméno nese jedna z budov Technické univerzity v Sydney. Přes 4 miliony dolarů věnoval tamním politickým stranám. Mezi jeho kontakty patří politici z vlády i opozice včetně expremiérů, jako jsou John Howard a Kevin Rudd. Bratr expremiéra, lobbista a podnikatel Greg Rudd ve prospěch Jenové dokonce svědčil u amerického soudu.

I přes mediální kampaň, která byla proti Jenové rozpoutána… jí stále důvěřuji. Je to osoba, kterou znám, a vím, jak se chová k lidem.

On a ani druhý z čínských investorů a filantropů Chuang Siang-mo (Huang Xiangmo) nebyli nikdy obžalováni či souzeni. Dále si žijí poklidným milionářským životem.

Australské tajné služby médiím nepřímo potvrdily, že Austrálie se stala cílem vlivové kampaně ČLR, a to v takovém rozsahu jako žádný jiný stát. Šéf australských tajných služeb Duncan Lewis o čínském problému promluvil v Senátu:

Špionáž a cizí vměšování stále pokračují, a to v nepředstavitelném měřítku. Což může vážně poškodit suverenitu našeho národa, integritu našeho politického systému, schopnosti v oblasti národní bezpečnosti a hospodářství a další zájmy.

Australští politici v hledáčku čínských magnátů

Propojení čínských tajných služeb s politiky není náhodné. Koupení “zákonodárci” často prosazují čínské zájmy v parlamentu, senátu, ale i v mezinárodních organizacích a platformách mimo Austrálii. Tamní novináři poukazují na to, že jejich stát je jedním z mála, který povoloval přijímat politickým stranám finanční dary od cizinců. To se ale má po tlaku medií a zákonodárců změnit. Rozhodnutí zdůvodnil premiér Malcolm Turnbull:

Tak jako je moderní Čína postavena na asertivitě v otázce národní svrchovanosti, stejně tak by měla (Čína) uznávat suverénnost ostatních zemí, samozřejmě včetně té naší.

Jednotná fronta v “nové situaci”

O tom, že se Peking snaží proniknout prostřednictvím svých občanů k politickým špičkám řady států a ovlivňovat jejich pohled na Čínu, nepřímo hovořil i čínský prezident Si Ťin-pching. Aktivitu čínských kontrolorů v zahraničí údajně řídí tzv. Oddělení práce na jednotné frontě / United Front Work Department (中共中央統一戰線工作部), které spadá přímo pod Ústřední výbor Komunistické strany Číny. Práci Fronty ocenil Si v květnu 2015 na zasedání Strany takto:

V současné době se naše situace a naše poslání výrazně změnily. Čím větší je tato změna, tím více je nutno rozvíjet Oddělení práce na jednotné frontě v rámci „nové situace“ (新 形勢)…