Bez VPN se přes Velkou zeď čínského firewallu hned tak někdo nedostane

Peking od příštího roku zablokuje připojení na internet přes VPN – Virtuální privátní sítě. Uzavře tak poslední skulinu, jak se v Číně dostat na necenzurovaný internet.

Blogeři a internetoví uživatelé, kteří v ČLR přes VPN obcházeli domácí kontrolovaný internet, nemají mít do budoucna šanci otevřít vládou zakázané stránky: Peking nařídil státním telekomunikačním společnostem blokovat jejich zákazníkům přístup k VPN.

Podle odhadů obchází pomocí virtuálních soukromých sítí v Číně cenzuru internetu až milion lidí. Zatím není zcela jasné, zda hodlá čínská vláda blokovat všechny podobné služby, nebo jen některé, případně jaké. Peking tvrdí, že nařízení, které má vejít v platnost začátkem příštího roku, nepoškodí domácí uživatele ani zahraniční firmy.

Nová omezení zavádí čínská vláda v rámci státního projektu “Internetové suverenity”, o němž jsme podrobně psali zde.

Kyselé jablko Apple

Tento týden (31. července) reagovala na příkaz čínských cenzorů i firma Apple. Ze svých online obchodů Applestore stáhla z prodeje aplikace pro VPN připojení. Například aplikace ExpressVPN už není k mání v žádném Applestoru pro Iphony a Ipady v Číně. Informuje o tom sama firma ExpressVPN na svých stránkách.

Jsme zklamaní, protože tento krok představuje nejdrastičtější opatření, které čínská vláda kdy podnikla k zablokování a používání VPN. Zneklidnilo nás i to, že Apple pomáhá cenzuře v Číně. ExpressVPN důrazně odsuzuje opatření, která ohrožují svobodu projevu a občanské svobody.

Peking tvrdí, že zahraniční média neinformují o opatření přesně.

O zvyšující se kontrole internetu v ČLR nicméně hovoří kromě médií i specialisté, např.  Charlie Smith, zakladatel webu GreatFire.org, který monitoruje filtry čínského internetu:

Je jasné, že se kontrola stále zintenzivňuje. A úřady mohou jít ještě dál, zablokovat i naši aplikaci.

V Číně je dnes na většině míst blokován Google, Twitter, Facebook, Instagram, nově i WhatsApp nebo některá zahraniční média jako například deník The New York Times. Zákaz VPNek by měl vejít v platnost příští rok v únoru, tedy několik měsíců po 19. stranickém sjezdu. Někteří pozorovatelé soudí, že k omezení může dojít – právě kvůli nadcházejícímu sjezdu – i dříve. Profesor Siao Čchiang z kalifornské univerzity Berkeley, specializující se na problém cenzury v Číně, zdůvodňuje přitvrzování cenzury nervozitou čínského vedení:

Jedná se o eskalovanou formu kontroly internetu, což dokazuje, že vládní špičky trpí obavami a strachem.

Ještě přísnější kontrole mají být nově vystaveni internetové aktivity členů strany a “kádrů” (široký pojem, který zahrnuje prakticky každého, kdo má v režimu nějakou oficiální pozici). Svým místním organizacím musí “kádry” nahlásit všechna svá registrační jména a skupiny, v nichž se pohybují na sociálních sítích. Přísně zakázáno mají navštěvovat “ilegální a reakční” stránky (na něž se dosud mohli tak jako tak dostat právě jen prostřednictvím VPN). Nová restriktivní opatření zveřejnila na svých stránkách Komise pro politiku a právo Ústředního výbor KS Číny (中共中央政法委员会).

WTF?! Už nejde ani WhatsApp!

V síti cezorů uvízla i jedna z mála dosud povolených nečínských chatovacích aplikací WhatsApp. Podle deníku The New York Times aplikace přestala nejprve podporovat odesílání příloh a fotek a poté se na některých místech Číny zablokovala docela. Někteří experti tento krok dávají do souvislosti s vlnou odporu, která se na sociálních sítích zvedla po smrti disidenta a nobelisty Liou Siao – poa. Chatovací platforma WhatsApp patří vlastníkům Facebooku, který je v ČLR blokován dlouhodobě. Facebook a Instagram, dvě populární sítě v zahraničí, byly v Číně nahrazeny (a v mnoha směry zdokonaleny) místním (a tedy lépe kontrolovatelným) WeChatem. Letos aplikaci aktivně používá 1 miliarda lidí, žijících v Číně, a mnoho dalších v cizině.

“Na funkci to nebude mít vliv”

Čínské ministerstvo průmyslu a internetových technologií MIIT v prohlášení pro tisk ale popřelo, že by nová opatření mohla ovlivnit byznys zahraničních či domácích firem. Jde údajně “jen” o čtrnáctiměsíční projekt k vyčištění a regulaci internetu.

Obchodníci nebo nadnárodní společnosti, které si potřebují pronajmout telekomunikační linky nebo jiné nástroje umožňující přístup na internet, tak mohou učinit prostřednictvím autorizovaných telekomunikačních subjektů. Lednové rozhodnutí nebude mít vliv na běžné fungování (internetu).

Odborníci oponují, že zákaz dále omezí uživatelům internetu už tak chabý přístup k informacím ze zahraničí, a zkomplikuje práci akademickým pracovníkům nebo zahraničním firmám, které jsou na informacích “z venku” závislé.

Tři čínští poskytovatelé internetu China Mobile, Chine Unicom a China Telecom prý s rozhodnutím byli srozuměni. Nic jiného jim ani nezbývalo. Na čistění internetu mají navíc tyto firmy aktivně spolupracovat. Ministerstvo veřejné bezpečnosti rozesílá upozornění všem internetovým poskytovatelům a požaduje od nich odstranění všech programů a aplikací umožňujících obcházet internetovou  kontrolu. Dokument užívá termín “software na přelézání zdi” (翻墙软件), což je běžný výraz mezi čínskými “síťoobčany” pro obcházení internetové cenzury. Jeho použití v oficiálním vládním dokumentu je pozoruhodné. Alespoň každý ví, o co jde.

Provincie, města, ale i Rusko

Omezení funguje i na provinčních úrovních. Město Čchung-čching zavedlo v březnu pokuty za distribuci a zavádění VPNek. V případě jejich použití mohou jedinci nebo organizace zaplatit pokutu až 15 tisíc jüanů, v přepočtu asi 50 tisíc korun. Řada poskytovatelů připojených přes VPN už dostala od úřadů varování, nebo byla rovnou odstraněna z internetu či aplikací.

Čína tak kontroluje nejen přístup k informacím, ale i informace o svých internetových uživatelích, ale i zahraničních firmách a jejich klientech. Ve svém úsilí není sama. Podobný zákon o kontrole internetu a sociálních sítích prošel v červenci v ruské Dumě. Až na jednoho senátora pro něj zvedli ruku všichni.  Zákaz VPN a technologií, které umožňují obcházet blokací „zakázaných“ webů vejde v platnost v Rusku už 1. listopadu. Zákon o kontrole chatu a messengru od 1. ledna příštího roku.

Kdo se tu nechal inspirovat kým?