CEFC a její obchodní partneři podle čínského investigativního tisku

“Vlajková loď čínských investic v ČR” se zapletla s velmi barvitými figurami…

Čínský investigativní magazín Cchaj-sin popsal letos v březnu obchodní praktiky CEFC v rychle zcenzurovaném článku na svém webu. Nyní přichází s novými informacemi, jež kladou CEFC do souvislosti s podobně vypečeným konglomerátem Guangdong Zhenrong.

Obě firmy teď čelí stejným problémům. Kvůli zadlužení a prověřování fingovaných obchodů a úvěrových podvodů se ocitly na dně. A mají toho společného víc…

Tenkrát v roce devět

V roce 2009 začaly v jihočínském Kantonu enormně růst tržby státní společnosti obchodující s palivy pod jménem Guangdong Zhenrong Energy. Firma se takřka přes noc stala jedním z největších podniků na světě.

V témže roce přesídlil z provincie Fu-ťien do asi tisíc kilometrů vzdálené Šanghaje tehdy ještě málo známý podnikatel Jie Ťien-ming svou malou firmou, rovněž obchodující s palivy. Přejmenoval ji na CEFC China Energy. Oběma společnostem – Guangdong Zhenrong i CEFC China – začaly až zázračně růst objemy tržeb. Napomáhaly tomu mimo jiné štědré bankovní úvěry od čínských státních bank. Shrnuje Cchaj-sin:

V roce 2013 Guangdong Zhenrong dosáhla příjmů ve výši 105,2 miliard jüanů / 15,2 miliard dolarů (z původních 10 miliard jüanů v roce 2009), a tím se stala 185. největší společností v Číně.
V roce 2017 se původně neznámá CEFC China umístila na 222. místě v žebříčku Global Fortune 500. Její příjmy dosahovaly 43,7 miliard jüanů, a CEFC se tak stala největším soukromým energetickým konglomerátem v Číně s aktivy v Evropě, na Blízkém Východě, střední Asii nebo Africe.

Kdo chce s vlky býti…

Obě společnosti navzájem spolupracovaly. V roce 2010 založily v Šanghaji společný podnik Shanghai Zhenrong Petroleum Co. Ltd, v jehož čele stál kdysi významný vojenský představitel Wan Chung-jüan. Guangdong Zhenrong měla 50% podíl, CEFC China držela 38 %. Zbylý podíl 12 % patřil společnosti kontrolované tchajwanským mafiánem Čang An-loem / Chang An-lo (张安乐), barvité osobnosti přezdívané Bílý vlk (白狼).

Čang je mj. prezidentem CUPP (Chinese Unity Promotion Party, 中华统一 促进党), propekingského politického uskupení založeného roku 2004, jež usiluje o sjednocení Tchaj-wanu s ČLR. Jméno odkazuje k jedné z nejvýraznějších součástí čínské Jednotné fronty, Výboru na podporu mírového sjednocení (ten má odbočku mj. i v ČR). Podle portálu SupChina byla CUPP byla několikrát obviněna, že je placená čínskou vládou a je zapojena do organizovaného zločinu:

Bílý vlk je “zajímavá” osobnost. V minulosti byl šéfem tzv. Bambusového spolku (竹联帮), největší mafiánské skupiny – triády – na Tchaj-wanu. Tento gang byl zapojen do únosů, pašování drog, vydírání a dalších kriminálních činností. V 80. letech si Čang v americkém vězení odpykal trest za pašování drog. Po propuštění se vrátil na Tchaj-wan, ale už v roce 1996 čelil dalšímu trestnímu stíhání. Před tím prchl do čínského Šen-čenu, kde zůstal až do roku 2013. Po návratu na Tchaj-wan se snaží se střídavými úspěchy unikat zákonu. Jeho CUPP ale stále sílí.

Přístup k půjčkám jako byznysový model

Investice do Shanghai Zhenrong umožnila soukromé CEFC China jednodušší přístup k bankovním půjčkám. Věřitelé vnímali spojení CEFC s vládou podporovanou Zhuhai Zhenrong Group (mateřskou společností Guangdong Zhenrong, s někdejší podporou ve vojenských kruzích) jako garanci nižšího úvěrového rizika při poskytování půjček.

CEFC China přitom podle Cchaj-sinu “vysávala” půjčky ze šanghajského společného podniku pomocí obchodních pohledávek, které byly financovány úvěry.

Na konci roku 2012 ale CEFC China prodala svůj podíl v Shanghai Zhenrong. Stalo se tak při krizi likvidity, která následovala po propadu světového komoditního trhu v letech 2011-2012. CEFC China převedla nesplacené závazky ve výši 30 milionů jüanů na Zhongdian Huatong, a tam také zůstaly. Jak píše Cchaj-sin:

Tento nesplacený dluh je jenom drobečkem v černé díře jménem Guangdong Zhenrong, kam zmizely miliardy dolarů. Guangdong Zhenrong nesplatila více než 20 miliard jüanů bankovní půjčky. V účetních knihách společnosti navíc v dubnu 2017 chybělo 18,8 miliard jüanů.

Fiktivní obchody a krátkodobé půjčky

Velká část zmizelých aktiv se nejspíše vytratila s tajemným podnikatelem Sie Jünem. Mužem, který také používal jména jako Sie Ti-čch‘ nebo Sie Chung. Podle Cchaj-sinu  působil tentýž Sie také jako spolupracovník a partner CEFC China při obchodních transakcích, které umožnily růst příjmů CEFC China. Od CEFC China se ale nakonec „odstřihl“.

Podobně jako Guangdong Zhenrong, také CEFC China spoléhala na bankovní akreditivy (krátkodobé půjčky zajišťující jejich obchody) za účelem získání bankovních prostředků na další expanzi. CEFC China používala složité obchodní transakce mezi spřízněnými společnostmi k tomu, aby získala bankovní půjčky a zvýšila úvěrovou páku pro své investice. Tyto praktiky patří do šedé zóny, ale v době, kdy komoditní a realitní trhy rostly, je běžně používalo mnoho čínských soukromých společností.

Mezinárodní korupce a její česká spojka

Nekalé obchodní praktiky společnosti Guangdong Zhenrong vyšly najevo při rutinním auditu v loňském roce (2017). Auditoři zjistili, že Guangdong Zhenrong vykonstruovala obrovské obchodní transakce a není schopna splácet úvěry ve výši 16 miliard jüanů asi třiceti čínským bankám. Kromě toho měl konglomerát i další závazky a garance ve výši 13 miliard jüanů. Většina postižených bank neměla své úvěry nijak zajištěné, což představuje riziko velkých ztrát. Osoby blízké společnosti Zhuahai Zhenrong zmínily, že téměř žádné transakce s ropnými produkty v letech 2012 a 2014 neměly odpovídající dokumentaci a že většina obchodů byla fiktivní.

Do problémů zabředla začátkem tohoto roku také CEFC China, když akumulovala dluhy přesahující 100 miliard jüanů. Její zakladatel a předseda Jie Ťien-ming v únoru zmizel a je nejspíše vyšetřován za ekonomické – a podle všeho i “politické” – zločiny.

Ještě předtím byl v New Yorku loni v listopadu zatčen představitel neziskového křídla CEFC a přímý Jie Ťien-mingův přímý podřízený Patrick Ho. Obviněn je z rozsáhlé korupce afrických politiků a vysokých představitelů OSN. Celá aféra se těší velké pozornosti světových médií, která vesměs zdůrazňují úlohu CEFC v České republice a její propojení s českou politickou reprezentací v čele s prezidentem Zemanem.