CEFC prohlubuje spolupráci s Rosněftí

Jak spolu souvisí zaměstnávání českých politiků a partnerství s ruskou společností pod západními sankcemi?

Podle dnešních Financial Times souhlasila ruská státní společnost Rosněfť, která je pro svou provázanost s kremelským vedením předmětem sankcí ze strany USA i EU, s dalšími dodávkami ropy pro čínskou společnost CEFC. V letech 2018 až 2022 dodá čínskému konglomerátu 60,8 milionu tun ropy. Tato zpráva přichází brzy poté, co CEFC koupil před dvěma měsíci za víc než 9 miliard dolarů 14,16% podíl v ruské společnosti blízké moskevským vládním kruhům.

V rámci partnerství mezi CEFC a Rosněftí probíhají také jednání o společném budování petrochemické infrastruktury jako nejprominentnější příklad nedávné záplavy korporátních styků podporovaných Pekingem i Moskvou, jimiž se Rusko snaží posílit své vztahy s Čínou v době zhoršujících se styků se západem.

Za posledních 18 měsíců vynaložily čínské společnosti více než 14 miliard dolarů na ruské energetické projekty a zisk podílů ve velkých projektech, jako je rafinérie na zkapalněný zemní plyn v Jamalu.

Aktivity CEFC v Rusku tedy významně posilují. Česká (“evropská”) větev společnosti zase získala do svých řad novou posilu z politických kruhů – podle zpráv z tisku se členem její dozorčí rady stal bývalý špičkový český diplomat a eurokomisař Štefan Füle. Rozšířil tak řady českých politiků, které tento soukromý hospodářský subjekt v ČR zaměstnává. Připomeňme, že od roku 2015 je předseda CEFC Jie Ťien-ming poradcem českého prezidenta Zemana.