CEFC: Vyhoďme ho z burzy ven

Skomírající firma zmizelého Zemanova poradce Jie Ťien-minga bude pravděpodobně vyloučena z šenčenské burzy.

Hongkongský deník South China Morning Post přinesl v srpnu informace týkající se čínské části konglomerátu CEFC vlastněného záhadným magnátem Jie Ťien-mingem. Ten stále figuruje mimo jiné coby poradce českého prezidenta Miloše Zemana, i přesto, že uplynul už rok a půl od jeho náhlého „zmizení“. CEFC Anhui, jedna z dceřiných firem společnosti CEFC Šanghaj, klíčové součásti rozsáhlého konglomerátu CEEF China Energy a zároveň jediná součást konglomerátu zapsaná na čínské burze, čelí pravděpodobně definitivnímu vyloučení z obchodování.

Konglomerát CEFC je u nás známý svými medializovanými akvizicemi a úzkými vazbami na české podnikatele a politiky včetně prezidenta Zemana. Rozpadající se konglomerát, včetně jeho akvizicí v ČR, přebrala čínská konsolidační agentura CITIC. Do vedení její místní pobočky CITIC Europe přešli také manažeři někdejšího CEFC Europe jako Jaroslav Tvrdík nebo Štefan Füle. Ještě v září 2017 se přitom CEFC China ucházelo o koupi významného podílu v ruském naftařském gigantu Rosněfť v hodnotě devíti miliard dolarů.. 

Viditelný pád svého času jedné z nejdravějších čínských firem začal na počátku roku 2018 ve chvíli, kdy byl její majitel „zmizen“ (pej siao-š‘ 被消失, paradoxní pasivní forma slovesa „zmizet“, je jedním z čínských neologismů reagujících na aktuální poměry v zemi). Pravděpodobně ho extralegálně vyšetřují stranické disciplinární orgány. Od jeho zmizení se o něm dosud neobjevily téměř žádné zprávy. Zbyly po něm jen dluhy a velké problémy spojené s aktivitami CEFC od střední Asie a Blízkého východu přes Afriku až do Evropy a USA. Tam byl letos na jaře odsouzen ke třem letům vězení Patrick Ho, někdejší předseda “neziskového křídla” CEFC, za rozsáhlou korupci ve prospěch CEFC v Africe a OSN.

Cena akcií dceřiné společnosti CEFC Anhui International Holdings, která je jako jediná z celého Jie Ťien-mingova impéria vedená na čínské burze v Šen-čenu, nyní klesla natolik, že bude podle pravidel burzy s největší pravděpodobností vyloučena. Dlouhodobě se totiž pohybuje pod nominální hodnotou jednoho jüanu za akcii. Přitom k vyloučení stačí, aby nominální hodnoty nedosáhla dvacet po sobě jdoucích dní. To podle SCMP v případě CEFC Anhui nastalo již 16. srpna. Rozhodnutí o vyloučení z obchodování by pak mělo padnout během následujících 15 dní. Společnost sice 9. srpna oznámila restrukturaci ve spolupráci s firmou Jiaozuo Zhongzhou Carbon, ani zveřejnění zprávy o uzavřené dohodě však nevedlo k nárůstu ceny akcií.

Zisky firmy značně poklesly v roce 2018 v souvislosti s aférami kolem Jie Ťien-minga a následnými problémy mateřské firmy CEFC Šanghaj, jejíž obchody zmrazil čínský soud na žádost věřitelů. Koncem července letošního roku navíc čínské úřady zahájily vyšetřování Chu Chuaj-panga, bývalého předsedy China Development Bank, která je největším věřitelem CEFC. Podle státního zástupce Chu během svého pětiletého působení pomohl CEFC získat úvěry v celkové výši 4,8 miliardy amerických dolarů. Podle šanghajské zúčtovací banky dosahovaly loni v září celkové dluhy CEFC Šanghaj výše 18,2 miliardy dolarů. Majetek společnosti, např. administrativní budova Fortune Plaza v luxusní obchodní čtvrti v centru Pekingu, byl už zajištěn a nabídnut k prodeji.

Podle SCMP má společnost na burzách ještě dvě firmy, AnAn International v Singapuru a CEFC Hong Kong Financial Investment v Hongkongu. Obě jsou ve ztrátě a čelí žalobám věřitelů, bezprostřední vyloučení z obchodování jim však zatím údajně nehrozí.

 

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org, 11.9.2019