Celní podvody s čínským zbožím na slovenské hranici

Slovensko kvůli celním podvodům uzavírá hranici pro čínské zboží. Celníci otevírají každý kontejner s textilem a obuví z ČLR. Bratislava tak chce předejít dalšímu porušování celních předpisů. Na ty už v minulosti upozornil dokonce Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Slovenský ministr financí nechal de facto zastavit dovoz veškerého textilu a obuvi z Číny. Chce tím zamezit celním podvodům. Jak píše slovenský Denník N:

Slovensko pre pokračujúce pokusy o colné podvody urobí už o niekoľko hodín radikálne opatrenia. „Uzavrie“ svoju colnú hranicu pre textil a obuv z Ázie, čo v praxi bude znamenať, že colníci otvoria každý kontajner s rizikovým tovarom, ktorý príde na naše územie, skontrolujú, čo obsahuje a či sa deklarovaná colná hodnota zhoduje s obsahom zásielky.

Hromadné proclívání velké části čínského zboží se tak v podstatě zastaví. Denníku N to řekl předseda strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý. Upozornil také na to, že podvody s podhodnoceným textilem z Asie pokračují i letos:

Včera (vo štvrtok) som sa stretol s ministrom Petrom Kažimírom a prezidentkou finančnej správy Lenkou Wittenbergerovou. Prezentoval som, že podľa nových dát Eurostatu sa možné pokuty za zlý výber ešte zvýšili. Minister Kažimír počas rozhovoru rozhodol, že urobia to, čo ľudovo nazývajú zavretie hranice.

Opatření by měla celní správa SR zavést už v pondělí a to na všech slovenských celnicích. Potvrdila to i Slovenská finančná správa. Tato preventivní opatření zavádí Slovensko zatím na časově neohraničené období.

Opatření má odradit podvodníky!

Podle ředitelky finanční správy Wittenbergerová ale není Slovensko žádným proclívacím “hubem” asijského zboží. I přesto, už kromě fungujících opatření, zavádí i úplnou kontrolu každého kamionu s vybraným druhem zboží, který má být proclen. Wittenbergerová tvrdí, že opatření má zastavit fabulace o možných celních podvodech při proclívání zboží a také o nečinnosti finanční správy. Jako první na problém celních úniků upozornil v září DeníkN:

Podvody sa diali za druhej Ficovej vlády v rokoch 2013 a 2014, keď colníkov riadil šéf finančnej správy František Imrecze a štátna tajomníčka na financiách Dana Meager.

Slovenská finanční správa už v létě čelila nařčení, že nezamezila možnému úniku stovek milionů eur na clu. A to, když firmy při dovozu údajně záměrně podhodnocovaly asijské zboží. Předešlý šéf slovenské finanční správy František Imrecze musel kvůli kauze odstoupit. Denník N se odvolával na dřívější zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita označila kauzu za největší daňový a celní podvod v historii Slovenska. Země má teď doplatit Evropské unii 300 milionů eur. Jde o úniky z krácení cla (především za roky 2013 a 2014), čímž přišel rozpočet EU o asi 302 milionů eur (7,76 miliardy korun), psala ČTK:

Úřad tehdy uvedl, že dovozci velkého množství obvyklého levného zboží jako jsou džíny či boty trvale podhodnocovali jeho cenu a „zkoušeli štěstí“ s úřady na různých místech v EU.

OLAF letos v červnu upozornil na případy celních a daňových podvodů, které souvisely s dovozem čínského textilu a obuvi hlavně do Británie. V minulosti se kauza podle úřadu dotkla Slovenska, ale i České republiky. Úřady podvody buď přehlídly nebo, jak tvrdí celní experti, se na podvodech i podílely.