Čínští jaderní draci vyráží do světa

Čína má svůj první jaderný reaktor III. generace a chce s ním dál do světa… Možná i do Čech.

Čína sází ve své energetické politice na jadernou energii – do provozu zatím uvedla 34 jaderných elektráren a dalších 20 je ve výstavbě. Třináctá pětiletka (2016- 2020) počítá dokonce s šesti až osmi novými jadernými elektrárnami každý rok. Spolu s tímto domácím rozmachem “jádra” se ČLR snaží stát předním dodavatelem jaderných technologií pro celý svět.

Co chrlí “Čínský drak”?

Čínští vědci chtějí brzy uvést do provozu nejnovější typ jaderného reaktoru vlastní konstrukce. Hualong One (Čínský drak 1) patří do skupiny reaktorů tzv. třetí generace. Jde o nejmodernější a tedy i nejbezpečnější energii využívající jádro, tvrdí čínští experti.

Reaktor Hualong One má být instalován v elektrárně Fu-čching v provincii Fu-ťien v jihovýchodní Číně. Je jedním ze dvou demonstračních bloků v této JE. Zařízení bude  zajišťovat zhruba polovinu tamní produkce energie. Výstavba elektrárny Fu-čching začala pod taktovkou státního energetického gigantu CNNC v květnu 2015 a podle plánů by měla být uvedena do provozu do dvou let.

Výstavba dalších dvou bloků s reaktory Hualong One je v plném proudu také na jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang v provincii Kuang-si. Bloky zde staví další čínská společnost, CGN. (O té jsme psali nedávno v souvislosti s její snahou spolupracovat s ČEZem a Ústavem jaderného výzkumu v Řeži.)

Verze reaktorů Hualong One je proto lehce odlišná od reaktorů stejného jména společnosti CNNC. Nové bloky jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang mají být dokončeny do dvou až čtyř let.

Reaktor Hualong One je společným projektem společností China General Nuclear Power Corporation (CGN) a China National Nuclear Corporation (CNNC). Tepelný výkon jednoho bloku činí cca 3150 MWt, hrubý elektrický výkon cca 1150 MWe. Reaktor Hualong One vychází z projektů ACP1000 (CNNC) a ACPR1000+ (CGN). Projekt ACP1000 vznikl za podpory firem Westinghouse a Framatome (nyní AREVA). Původně byl vyvinut ve výkonu 300 MWe a postupně byl přepracován až na výkon 1000 MWe. Projekt ACPR1000+ je založen na francouzském projektu II. generace s výkonem 900 MWe. Reaktor Hualong One již zahrnuje systémy pro řešení těžkých havárií a je zodolněn vůči vnějším vlivům. Bezpečnostní koncepce využívá prověřené aktivní systémy (trojnásobné zálohování) i pasivní systémy.

Generace za generací

Označení generace reaktoru III+ použila jako první americká společnost Westinghouse (vlastněná japonskou firmou Toshiba) pro projekt jaderného reaktoru AP1000. Zařízení tohoto typu mají zvýšenou bezpečnost, jsou odolnější a obsahují pasivní prvky.

Čtyři reaktory typu AP1000 jsou ve výstavbě ve Spojených státech (elektrárny A. W. Vogtle a V. C. Summer) a mají být spuštěny v rozmezí 2019 – 2020. Další čtyři bloky stejného typu jsou ve výstavbě v Číně (San-men a Chaj-jang). Jako první uvedla do provozu blok generace III+ Ruská společnost Rosatom na elektrárně Novovoroněž II (VVER-1200/392M).

Další generace jaderných bloků pod označením IV. budou schopné plně využít jaderné palivo a tím snížit množství a nebezpečnost jaderného odpadu. Prvním reaktorem tohoto typu uvedeným do provozu je BN-800 na ruské Bělojarské jaderné elektrárně. Jde o prototyp budoucích výkonnějších energetických reaktorů na bázi rychlých neutronů, které jsou považovány za nezbytnou součást udržitelného rozvoje jaderné energetiky a umožní podstatně snížit její vliv na životní prostředí tzv. uzavřením palivového cyklu.

Malé mrštné reaktory

Kromě velkých a výkonných jaderných reaktorů Hualong plánuje čínská CNNC vyrábět i tzv. menší reaktory SMR (Small modular reactor). Pojmenovala je Linglong (v překladu Mrštný drak). Jak řekl šéf CNNC Jü Pchej-ken, mnoho zemí má zájem na vývoji těchto dvou draků (Hualong a Linglong) spolupracovat, dříve než se objeví například na moři. Právě tam by se totiž malí Mrštní draci používat měli – na lodích, či odlehlých nebo jinak izolovaných místech. Jejich výkon se pohybuje maximálně na 300 MWe, což zajistí elektřinu pro 200 tisíc domovů. Pro Čínu, která do roku 2030 plánuje zvýšit svou produkci elektrické energie v jaderných elektrárnách o šesti násobek, představují malí dráčci mozné řešení. SMR typu Linglong teď v rámci pilotního projektu testují na čínském ostrově Chaj-nan. A libují si, že by mohl být nejen až o desetinu levnější než jeho velký bratr, ale také ekologičtější. Experti však upozorňují na bezpečnostní hlediska výstavby většího počtu malých jaderných elektráren. Je mnohem obtížnější ochránit více malých jaderných reaktorů na různých místech, než menší počet velkých a výkonných “draků” soustředěných na bezpečných lokalitách.