Ekonomická diplomacie s čínskými rysy

Korupční skandál CEFC v Africe by měl vyvolat otázky i u nás.

Společnost CEFC na sebe v ČR upozornila razantním nástupem v roce 2015, kdy se její předseda Jie Ťien-ming stal zvláštním poradcem prezidenta Zemana. Od té doby se průběžně dostává do pozornosti médií; v posledních dnech více než jindy.

Po zprávách o prohlubování partnertství s ruskou státní splečností Rosněfť, na niž pro její vazby na kremelské vedení uvalily po anexi Krymu sankce USA i Evropská unie, usiluje teď CEFC spolu s Pentou o nákup podílu ve společnosti provozující jeden z nejvlivnějších TV kanálů v ČR, TV Nova, dosud v držení americké společnosti Time Warner.

CEFC v Africe…

Z Ameriky přitom přichází vůbec nejzásadnější zpráva ohledně společnosti CEFC. V úterý byl v New Yorku zatčen vysoký představitel neziskového křídla společnosti, nadace CEFC, bývalý hongkongský funkcionář Patrick Ho, a oficiálně obviněn z uplácení vysokých afrických politiků v zájmu společnosti CEFC Energy.

Obvinění čítá na 60 stránek a čte se jako scénář špionážního filmu. Dopodrobna rekonstruuje kroky Patricka Ho vůči africkým potentátům na základě soudem konfiskovaných emailů (včetně kompromitujících fotografií) a údajů o finančních převodech z Hongkongu přes americké banky na soukromé účty v Africe.

Kromě Patricka Ho a jeho spoluobviněného, bývalého senegalského ministra zahraničí Cheikha Gadio, nejsou v dokumentu uvedena další konkrétní jména, nýbrž jen funkce a afiliace dotčených osob. Z těch nicméně jednoznačně vyplývá, že se jedná o společnost CEFC a její čelné představitele, včetně Zemanova poradce Jie Ťien-minga, který v dokumentu figuruje jako “předseda”, m.j. v roli spoluadresáta některých inkriminovaných emailů.

Korupce se měl Patrick Ho v zájmu CEFC dopustit vůči dvěma vysokým politikům, prezidentovi Čadu Idrissu Débymu a bývalému ministru zahraničí Ugandy, Samu Kutesovi. Prvnímu převedl Patrick Ho na účet 2 miliony dolarů, druhému půl milonu. Platbu Samu Kutesovi v emailech označuje Ho jednou za příspěvek na dobročinnou nadaci, jindy na znovuzvolení ugandského prezidenta. Protislužbou měl být přístup k surovinám (ropě) a lukrativním zakázkám. V případě Ugandy se představitelé CEFC zajímali též o vstup do některé místní banky.

Dokument amerického ministerstva spravedlnosti zmiňuje i ČR. V emailu z dubna 2016 adresovaném Kutesově manželce, jež fungovala jako prostředník, naznačuje Ho možnosti spolupráce vyjmenováváním nákupů CEFC v Česku (kromě známých akvizic uvádí i “kontrakt na vybudování jaderné elektrárny”).

CEFC v kuloárech OSN…

Osoba Sama Kutesy jakožto jednoho z příjemců čínských úplatků současně poukazuje na širší souvislosti případu. Kutesa zastával v roce 2015 funkci předsedy Valného shromáždění OSN. V této funkci jmenoval svým čestným poradcem předsedu CEFC Jie Ťien-minga. Ten se jak známo stal téhož roku rovněž čestným poradcem prezidenta Zemana.

Kutesa přitom není první předseda Valného shromáždění obviněný z korupce. Jeho předchůdce John Ashe z Barbadosu byl zatčen v říjnu 2016 a obviněn z přijímání úplatků od dvou čínských občanů, Ng Lap Senga z Macaa a Sheri Yan původem z čínské pevniny. Sheri Yan a její manžel Roger Uren se současně stali ústředními postavami rozsáhlého špionážního skandálu, který dodnes otřásá Austrálií.

Sheri Yan převáděla peníze Johnu Ashovi přes svou nadaci Global Sustainability Foundation. Zástupkyní ředitele v této nadaci nebyl nikdo jiný než Kutesova manželka Edith. Kruh se uzavírá a současně naznačuje, jakou cestou asi dospěli američtí vyšetřovatelé k Patricku Ho a CEFC.

CEFC má přitom blízko i k dalšímu bývalému předsedovi Valného shromáždění, Asheho předchůdci Vuku Jeremićovi, někdejšímu ministru zahraničí v srbské vládě premiéra Tadiće. Čínská společnost ho  po odchodu z funkce v roce 2013 najala jako konzultanta.

… a v české politice

Společnost CEFC jakákoliv obvinění odmítá. Vzhledem k podrobné rekonstrukci případu a množství inkriminujících materiálů však bude mít co vysvětlovat, a nejen americkým soudům.

V ČR panují od počátku její přítomnosti pochybnosti v souvislosti s analýzami, jež ji kladou do spojitosti s čínskou vojenskou rozvědkou. Současný skandál tato podezření jen prohlubuje. Akvizice CEFC v ČR mají zanedbatelný makroekonomický dopad, společnost však nabyla disproporčního politického vlivu, zejména rekrutováním českých politiků od poradců prezidenta po policejní důstojníky (naposledy bývalý eurokomisař Fülle). Ve světle jejích aktivit v Africe nutně vyvstává otázka po jejích cílech a metodách v Česku.

Ve zcela konkrétní rovině je třeba se ptát, proč  usiluje energetická společnost o koupi vlivné české televize pár měsíců před prezidentskými volbami, nota bene ve spolupráci s finanční skupinou Penta, která má za sebou na Slovensku podobně pestrou minulost.

Publikace tohoto článku: Lidové noviny