Justiční šikana hongkongských demokratů

Fungují ještě v Hongkongu nezávislé soudy?

Rozhodnutí hongkongského nejvyššího soudu poslat do vězení tři mladé politiky naznačuje, že pod politickým tlakem Pekingu je nezávislost místní justice pomalu ta tam. Alex Chow 周永康 (26), Nathan Law 罗冠聪 (24), and Joshua Wong 黃之鋒 (20) si odsedí sedm, osm a šest měsíců ve vězení. (Psali jsme zde.)

Odsouzeni jsou za účast na nezákonném shromáždění, které vedlo k tzv. Deštníkové revoluci. Ta do ulic Hongkongu vyhnala v září a říjnu 2014 statisíce lidí (protesty definitivně utichly až v prosinci).

Hongkongské soudy zrudly

Hongkongský nejvyšší soud, který odvolal rozhodnutí soudu nižší instance, jednal podle pozorovatelů na nátlak Pekingu. Nad neúměrným trestem se zamýšlí řada médií i odborníků. Sophie Richardsonová, ředitelka čínské pobočky Human Rights Watch ho hodnotí takto:

Je to bolestivý znak toho, že politický diktát Pekingu ovlivňuje a ničí hongkongské soudnictví, důležité instituce pro udržení autonomie území.

Britský deník Guardian zveřejnil otevřený dopis politicky významných a aktivních osobností, které požadují omilostnění trojice. Rozhodnutí soudu nazývají pochybením a smrtící oprátkou pro tamní právo a základní lidská práva. Právník Antony Dapiran pro CNN napsal:

Hongkongská vláda – a nepochybně i její pekingští šéfové – chtěli občanům v Hongkongu poslat jednoznačný vzkaz. A to, že nebudou tolerovat jakýkoliv odpor, a proto odvolali [původní mírný] rozsudek a požadovali tvrdší trest.

Soud svým rozhodnutím nejenže bere  až na osm měsíců mladým mužům svobodu, ale také jim znemožní v následujících pěti letech v kandidovat ve volbách, což je asi hlavní smysl celé operace. Sinolog, odborník na právo ve východoasijském regionu, profesor Jerome Cohen tweetoval:

Aktivita obžalovaných byla politicky motivovaná, stejně tak i jejich stíhání. Jsou tedy politickými vězni.

Peking podle Straits Times reagoval na kritiku tohoto soudního rozhodnutí prohlášením mluvčího čínského ministerstva zahraničí, Chua Čchun-jina /华春莹:

Lidé v Hongkongu mají plné právo na svobodu. Nikdo však nemůže něco jako demokracii a svobodu zneužívat jako omluvu pro nezákonné násilnické činností.

Desetitisíce opět v ulicích

Někteří zahraniční experti navrhují trojici ocenit Nobelovou cenou za mír, podobně, jako se jí dostalo po uvěznění nedávno zesnulému Liou Siao-poovi. Joshua Wong, Alex Chow a Nathan Law by podle komentátora The New York Times Barri Weise měli být zařazeni na seznam kandidátů:

Tak jako Andrej Sacharov, Václav Havel, Ang San Su Ťij a mnoho dalších disidentů před nimi, byli i tito muži nespravedlivě obviněni (za nezákonné shromažďování) a odsouzeni k trestu, a to už loni. Tresty byly ale podle hongkongského ministerstva spravedlnosti příliš mírné. … Implikace jejich uvěznění jsou dalekosáhlé. Od předání jurisdikce nad kolonií Číně před dvaceti lety fungoval Hongkong podle principu “jedna země, dva systémy”. Ten začíná být stále více prázdným sloganem. “Výsledkem není jen výsměch právům těchto tří nenásilných aktivstů za demokracii – je to také jasný signál, že politický diktát z Pekingu nahlodává hongkongskou justici, která je nepostradatelná pro samosprávu teritoria,” prohlásila Sophie Richardson, ředitelka pro Čínu v Human Rights Watch.

V ulicích Hongkongu protestovali proti rozsudkům tisíce  (podle CNN desetitisíce) lidí. Zjevně se neztotožňují s názorem sloupkaře SCMP (od loňska ve vlastnictví čínské Alibaby)  Alexe Lo. Podle něj by demonstranti, a obyvatelé Hongkongu vůbec, měli vinit z aktuální situace ne Peking, ale sami sebe –  sami totiž svými protesty narušují výkon justice a vládu zákona.

Právě o té však začínají lidé v Hongkongu pochybovat.