Kráčí prezident CEFC Chan Chauto ve stopách předsedy Jie?

Největší čínský slávista mizí z vedení velkých firem v ČLR i z webu Tvrdíkovy komory.

Prezident a člen představenstva CEFC China a prezident výkonného výboru “neziskového křídla” CEFC Hongkong Čchen Čchiou-tchu (v českém tisku někdy také Chan Chauto, čínsky 陈秋途) podle všeho následuje svého někdejšího kolegu Jie Ťien-minga na strmé cestě z výsluní do temnot. V posledních dnech ztrácí své funkce v řídících orgánech čínských společností. Jeho jméno také před časem potichu zmizelo z webu Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, založené kontroverzním Jaroslavem Tvrdíkem, kde donedávna zastával funkci čestného prezidenta.

Duše a srdce CEFC nad pražským Edenem

Prezident CEFC China a (bývalý) předseda představenstva CEFC Europe Čchen Čchiou-tchu (aka Chan Chauto) je širší české veřejnosti znám především jako předseda dozorčí rady Slavie. Z této pozice poskytl loni pozoruhodný rozhovor časopisu Týden, který společnost CEFC tehdy zčásti vlastnila, a podle všeho přes usilovné mlžení dosud vlastní. Z textu pod názvem Moje srdce a duše budou vždy se Slávií, stojí zato citovat doslova:

V Číně máme přísloví: Když máme všichni jedno srdce, tak dokážeme všechno… Z pracovních důvodů nemám tu možnost sledovat všechny zápasy, ale ať jsem kdekoliv, moje srdce je vždy se Slavií a s našimi fanoušky. I když nebudu přímo v Edenu, moje duše bude vždy tady.

Dnes to začíná vypadat, že zápasy v Edenu bude Čchen Čchiou-tchu napříště sledovat spíše zpovzdálí, pokud vůbec. Zatímco Jaroslav Tvrdík se s Čchenen podle vlastních slov ještě před 14 dny potkával každý den a provoz CEFC v České republice běžel “jako obvykle”, jeho jméno zmizelo počátkem května z webu Smíšené česko-čínské obchodní komory vzájemné spolupráce. Největšímu čínskému slávistovi se přitom podle všeho příliš nedaří ani v ČLR.

Funkce prořídly

Web CEFC vypočítává nesčetné Čchenovy funkce v nejrůznějších ekonomických, ale také politických orgánech: člen Lidového politického poradního shromáždění v Šanghaji, člen vedení Sdružení zahraničních Číňanů z provincie Fu-ťien a Fuťienské obchodní komory apod. Obsáhlý výčet se ale začíná tenčit: Čchen Čchiou-tchu je podle zpráv v čínském tisku postupně odvoláván z vedení čínských společností, v nichž držela zadlužená CEFC nějaký podíl:

Velká čínská investiční společnost Zhongye Capital dokončila svou reorganizaci a nahradila svého akcionáře, CEFC Shanghai, privátní firmou Beijing Aerospace. Co se týče personálních otázek, z pozice supervizora ve společnosti Zhongye byl odvolán Čchen Čchiou-tchu, z ředitelských pozic Čchen Aj-kuo a Kuo Lin.

Čínské zdroje přitom stále odkazují podle oficiálního webu CEFC na Čchenovy funkce v ČR, včetně předsedy Smíšené komory. Oficiální web CEFC ovšem nebyl updatován od loňského prosince (v anglické verzi), respektive letošního února (v čínské verzi). Zachycují tedy stav společnosti v okamžiku počínajícího pádu, ještě před následnými personálními změnami.

Akcie v zástavě

CEFC China čelí podle čínských zdrojů mnoha žalobám v souvislosti s neschopností vyplácet v řádném termínu výnosy z dluhopisů. V pondělí večer vydala CEFC Shanghai International oznámení, že “vzhledem k obrovským změnám v provozu a ve vedení vydavatele dluhopisů [tj. společnosti CEFC] nemůže vyplatit pohledávky ve výši 20 miliard jüanů”. CEFC tak poprvé od únorového zadržení Jie Ťien-minga není schopna splatit vydanou obligaci. Podle expertů se dá předpokládat, že CEFC nebude schopna platit ani další ze svých mnoha závazků.

Kromě mohutných personálních rošád na nejvyšších místech krachující společnosti vychází ze zpráv v čínském tisku najevo i jiná věc: riskantní mechanismus, který CEFC používala při svých “investicích” v České republice, široce uplatňovala i jinde – vypůjčovala si peníze na vysoký úrok výměnou za zástavu akcií věřitelům. Už koncem dubna 2018 bylo přes 80 procent akcií v zástavě různých čínských bank a investičních skupin.

Publikace tohoto článku: Info.cz, 23.5.2018