Peking jako společný jmenovatel série korupčních afér v OSN

Společnost CEFC propojuje skandály v OSN s Českou republikou.

Čínská lidová republika se v posledních letech začala více angažovat v OSN. Stala se jedním z největších přispěvatelů do společného rozpočtu, a také vojáků do mírových misí.

S narůstajícím vlivem v OSN roste i ochota jejích představitelů podporovat čínské politické, ekonomické i čistě propagandistické projekty. V kdysi pro ČLR nepohodlné instituci – Radě pro lidská práva – se jí daří prosazovat rezoluce o “vzájemně výhodné spolupráci v oblasti lidských práv”. Rozvojové agentury OSN a generální tajemník celé organizace příležitostně podporují kontroverzní projekt Nové hedvábné stezky jako nástroj boje proti chudobě, přestože v radě chudších zemí vede podle vyjádření odborníků spíše k dluhové pasti. Generální tajemník OSN chválí Čínu za její snahu o diplomatické řešení krize na Korejském poloostrově, byť ČLR pravidelně porušuje sankce uvalené na KLDR prodejem ropy tamnímu režimu.

Růst aktivity a vlivu ČLR v OSN zároveň přinesl bezprecedentní sérii korupčních skandálů, dosahujících do nejvyšších pater organizace. S množícími se případy uplácení v OSN roste podezření, že si ČLR organizaci kupuje. Situace nápadně připomíná čínskou “ekonomickou diplomacii” u nás. Peking si zavazuje vlivné politiky, kteří pak svým voličům čínské investice či jiné projekty “prodají” – ať už reálně existují či nikoliv. Prostřednictvím společnosti CEFC se korupční skandály v OSN navíc  přímo dotýkají ČR.

Dva podplacení předsedové Valného shromáždění za sebou

OSN v posledních třech letech zasáhla série korupčních skandálů, v nichž jako obvinění figurují současní či bývalí občané ČLR. Patrně nejviditelnější kauza se týká v ČR dobře známé CEFC. Šéf jejího neziskového křídla Patrick Ho je obviněn z uplácení afrických politiků včetně tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy. Shodou okolností věnovala CEFC vloni 1 milion dolarů Oddělení pro ekonomické a sociální záležitosti (DESA). Ze slavnostního předání v listopadu den po Hoově zatčení se generální tajemník OSN i předseda Valného shromáždění narychlo omluvili, peníze si ale podle všeho agentura ponechala.

Podle americké obžaloby zaslal Patrick Ho v roce 2015, kdy zastával funkci předsedy Valného shromáždění, na soukromý účet Sama Kutesy půl milionu dolarů. Téhož roku jmenoval Kutesa svým čestným poradcem přímého nadřízeného Patricka Ho, předsedu CEFC Jie Ťien-minga. Ten se jak známo stal ve stejném roce rovněž čestným poradcem prezidenta Zemana.

Obvinění vůči CEFC jsou přitom už druhým případem uplácení předsedy Valného shromáždění ze strany čínských subjektů. Minulý týden byl ke čtyřem letům vězení za podplácení v OSN odsouzen Ng Lap Seng, miliardář a kasínový král z Macaa. Ng vydal podle obžaloby na úplatky více než 1,7 milionu dolarů, aby získal podporu OSN pro výstavbu velkého konferenčního centra OSN v Macau. Mimo jiné měl podplatit bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Johna Ashe a zástupce dominikánského velvyslance při OSN Lorenza Francise.

CEFC má přitom blízko i k dalšímu bývalému předsedovi Valného shromáždění, Asheho předchůdci Vuku Jeremićovi, někdejšímu ministru zahraničí v srbské vládě premiéra Tadiće. Čínská společnost ho  po odchodu z funkce v roce 2013 najala jako konzultanta.

Neodvolatelní “poradci”

Podplácení dvou předsedů Valného shromáždění za sebou bude sotva náhoda. Případ Johna Ashe navíc personálně souvisí s případem jeho nástupce Kutesy. Kutesova manželka totiž pracovala jako zástupkyné Sheri Jen, rovněž původem z ČLR, v její organizaci Global Sustainabilty Fund, která měla Johna Ashe podplácet v jiné kauze.

Sheri Jen, toho času v USA ve vyšetřovací vazbě, je manželka vysokého důstojníka australské zpravodajské služby Rogera Urena. Ten byl v červenci lonškého roku obviněn z držení tajných dokumentů. Nově byl podle Sydney Morning Herald v případu uplácení Johna Ashe označen za spolupachatele Chau Chak Wing, australský miliardář čínského původu a mecenáš obou hlavních australských politických stran (Labour a Conservative). Jako podezřelého v tomto případu jej 22. května identifikoval liberální (třetí, menší australská strana) poslanec a předseda parlamentního bezpečnostního a zpravodajského výboru Andrew Hastie. Z údajně neuveřejnitelných důvodů ale FBI Chaua nestíhá.

Podle Hastieho má Chau blízko k Oddělení Jednotné fronty ÚV KS ČÍny, jednomu z orgánů komunistické strany, které řídí vlivové aktivity po celém světě. Načasování Hastieho svědectví nejspíš také není náhodné. Již 12. června totiž proběhne soud s australskými novináři a experty, kteří vloni miliardáře (podle něj křivě) obvinili přesně z toho, co teď Hastie potvrdil.

Neziskové křídlo CEFC, obviněné z úplatků v kauze Ashova nástupce Kutesy,  je přitom stále držitelem statutu zvláštního poradce Ekonomické a sociální rady OSN (ECOSOC). Vysvětlit by to snad mohla předsedkyně této rady, česká diplomatka Marie Chatardová. Možná se inspirovala českým prezidentem, který rovněž nechce svého čestného poradce odvolat, ačkoliv je zadržován – pro změnu čínskými úřady. Chatardová stejně jako další vysocí představitelé OSN odmítají záležitost komentovat i přes opakované žádosti ze strany Inner City Press, organizace zabývající se investigativní žurnalistikou na půdě mezinárodních institucí jako OSN nebo Světová banka.

Česká politická scéna má tak s OSN leccos společného. Bohužel pouze v negativním smyslu.