Upadl Jie v nemilost kvůli korupci v Africe?

Cesta z vrcholu ke dnu: předseda CEFC Jie Ťien-ming vyšetřován na pokyn vůdce Si

Hongkongský deník South China Morning Post tvrdí s odkazem na čtyři různé zdroje, že Jie Ťien-ming byl zatčen přímo na pokyn prezidenta Si Ťin-pchinga. Předseda Jie se mohl ocitnout v hledáčku čínských vyšetřovatelů z nejrůznějších důvodů. Vedení KS Číny zdůrazňuje nutnost oddlužení čínské ekonomiky a snaží se potírat riskantní akvizice čínských investorů v zahraničí, obvykle financované na dluh čínskými státními bankami. CEFC si půjčuje již i od svých českých partnerů, a míra zadlužení společnosti mohla sama o sobě vzbudit nelibost čínských regulátorů.

Proč by se ale do věci vkládal sám prezident Si?

Příliš blízko k vůdci

Předseda Jie Ťien-ming a jeho CEFC se donedávna těšili zjevné přízni nejvyššího čínského představitele (dnes již běžně v čínském tisku nazývaného “vůdce”). Ještě loni v létě uzavíralo CEFC “strategické spojenectví” s ruským státním gigantem Rosněfť pod patronací obou prezidentů, Putina i Si Ťin-pchinga. Jie Ťien-ming výslovně deklaroval, že CEFC “těsně následuje politiku čínské vlády”. Financial Times zakončil koncem minulého roku svůj profil společnosti konstatováním, že “Jie Ťien-minga má někdo v Pekingu rád”. Tím někým byl samozřejmě generální tajemník, prezident a vůdce Si.

Právě přílišná blízkost vůdci se teď ale možná stala Jiemu osudnou. U absolutních vládců mají nálady váhu zákona. Momentální prohřešky favoritů přehluší jejich minulé zásluhy. Čím mohl Jie upadnout u svého vůdce v nemilost?

Stíny na slunci

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je nedávná korupční aféra v Africe. V listopadu byl v New Yorku zatčen představitel neziskového křídla CEFC Patrick Ho a obviněn z korumpování vysokých afrických politiků ve prospěch CEFC China. Případu se dostalo rozsáhlé publicity ve světovém tisku. Celá aféra vrhla stín nejen na společnost CEFC, ale i na hlavní Si Ťin-pchingovu zahraničně politickou iniciativu Pás a stezka. V té hraje CEFC klíčovou úlohu. Krátce před zatčením Patricka Ho, který je sám neúnavným propagátorem iniciativy, zřídila CEFC v Šanghaji ve spolupráci s místní renomovanou univerzitou Fu-tan Institut pro studium Pásu a stezky a globálního vládnutí.

Podle vyjádření nejmenovaného zdroje z vedení KS Číny pro Financial Times se teď Si snaží pod dojmem skandálu od Jie Ťien-minga a CEFC distancovat. Předseda Jie má však blízko ještě k jednomu prezidentovi – od roku 2015 je čestným poradcem Miloše Zemana. Toho by mělo obvinění proti Patricku Ho zajímat především – podle obžaloby měl pan Ho poslat roku 2015 půlmilionový úplatek tehdejšímu předsedovi Valného shromáždění Samu Kutesovi poté, co jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Nevrhá tato zvláštní náhoda stín podezření i na českého prezidenta?

Publikace tohoto článku: Hospodářské noviny