Z velkých plánů na čínské lázně na Moravě sešlo

Lázně v Pasohlávkách, plánovaný projekt jihomoravského kraje a čínské společnosti RiseSun, se také zhatil

Jihomoravští zastupitelé se vzdali společného podniku s čínským investorem RiseSun. Kraj chce raději pozemky prodat a vybudovat pouze menší léčebný ústav. Zároveň ale doufá, že obří lázně Číňané postaví sami.

Pozemky u Pasohlávek na prodej

Budoucnost další z ohlášených velkých čínských investic v Česku, lázní v Pasohlávkách, je nejistá. Jihomoravští zastupitelé se před několika týdny rozhodli, že lázně nenechají postavit přímo čínského developera RiseSun, ale přes dvacet hektarů pozemků na břehu nádrže Nové mlýny s výhledem na Pálavu nabídnou v přímém prodeji jakémukoliv zájemci. Do konkurzu se do dubna může přihlásit i RiseSun. Poslední zprávy od něj má ale kraj z konce února.

Mluvil jsem se zástupci RiseSunu před tím, než odjížděli slavit čínský nový rok. Potvrdili, že jejich zájem o vybudování lázní v Pasohlávkách stále platí.

Řekl to Martin Itterheim, předseda představenstva krajské akciové společnosti Thermal Pasohlávky, která měla obří rezort vybudovat. Ještě na podzim přitom kraj vážně uvažoval o tom, že založí s RiseSunem společnou obchodní firmu, která lázně pro dva tisíce klientů vybuduje. Memoranda a smlouvy se strategickým investorem, o kterých se vyjednávalo dva roky za účasti nejvyšších politiků Česka i Číny, tak mají nyní hodnotu papíru, na němž jsou napsané. Itterheim:

K tomu, že je skoro dvoumiliardová investice pro kraj příliš velké sousto, jsme se dopracovali až loni v listopadu, kdy byl hotový projektový záměr. Ten totiž poprvé popsal všechna rizika i dopady. Vyplynulo z něj, že projekt je sice realizovatelný, ale značně komplikovaný.

Zastupitelům se nelíbila především dlouhá návratnost investice spočítaná na víc než patnáct let a fakt, že by měl kraj ve společné firmě s RiseSunem jen minoritní, pětinový podíl. Předseda klubu zastupitelů ODS Jiří Crha řekl:

U společného podniku je spousta neznámých. Lepší je prodat pozemky za dobrou cenu, aby se vrátily náklady a něco zbylo.

Čínský developer přitom původně na výstavbu lázní s krajem hodně spěchal, první práce chtěl odstartovat už na jaře. Jak prohlásil v prosinci Sü Ťie (Xu Jie), zástupce RiseSunu:

Doufám, že s projektem budeme moci začít v příštím měsíci, tedy z našeho pohledu před zahájením nového čínského roku. U nás postavíme jeden hotel kompletně se vším všudy za 152 dní.

Přihlásí se Číňané do regulérní soutěže?

Jihomoravský kraj teď čeká, zda firma potvrdí svůj zájem a přihlásí se do nabídkového řízení na koupi. Zatím ale o vyzvednutí podkladů pro nabídkové řízení projevili zájem jen čtyři společnosti. RiseSun mezi nimi není.

Kraj totiž nastavil pro případného kupce přísné podmínky. Musí se zavázat, že od podpisu smlouvy nejpozději do pěti let vybuduje rozsáhlý lázeňský rezort podle platného územního plánu. Pokud podmínku nedodrží, hrozí mu pokuta sto miliónů korun. Kraj si také nechá až do kolaudace zástavní právo na pozemky.

Z původních plánů na areál za 1,8 miliardy korun pro dva tisíce klientů a 560 zaměstnanců s restauracemi, čtyřhvězdičkovým hotelem, apartmánovými domy se třemi stovkami bytů a lázeňským léčebným ústavem se tak zřejmě postaví jen část, kterou garantuje sám Jihomoravský kraj. V roce 2019 by měl být hotový menší odborný léčebný ústav, který chce kraj zaplatit z peněz utržených za pozemky.

Autorka Jana Ustohalová je redaktorkou MF DNES