Čína a svět tento týden: Čínský zvěd v Evropském parlamentu

Po bývalém europoslanci Zahradilovi musí leccos vysvětlovat i jeho někdejší zástupce v čele pozastavené Skupiny přátelství mezi EU a Čínou Maximilian Krah.

Čínský asistent bývalého europoslance obviněn ze špionáže

Německé státní zastupitelství informovalo o obžalobě dvou osob obviněných ze špionáže ve prospěch Čínské lidové republiky. První je čínský občan Jian G., někdejší osobní asistent europoslance Maximiliana Kraha (AfD). Ten měl spolupracovat s čínskými tajnými službami již od roku 2002. Během své práce pro Kraha v letech 2019–2024 měl dle obžaloby čínské straně předat více než 500 dokumentů, z nichž některé byly vedené jako přísně tajné, a zároveň shromažďovat informace o členech strany Alternativa pro Německo. V letech 2023–2024 měl též špehovat čínské disidenty v Německu, přičemž se na sociálních sítích vydával za kritika čínského režimu. Druhou osobou je německá občanka čínského původu, která pracovala na letišti Lipsko/Halle a skrze Krahova asistenta údajně předávala čínské straně informace o pohybu osob i zboží. Úřady předpokládají, že vynášela informace týkající se zbrojního průmyslu, zejména pak společnosti Rheinmetall, strategicky významné mj. kvůli dodávkám pro ukrajinskou armádu.

Maximilian Krah tvrdí, že si výzvědné činnosti svého asistenta nebyl vědom. V případu není obviněn, nicméně drážďanská prokuratura ho od loňského roku vyšetřuje pro podezření z přijímání plateb z Ruska a Číny. Krah dříve zastával v europarlamentu funkci místopředsedy Skupiny přátelství mezi EU a Čínou, kterou vedl před jejím pozastavením bývalý český europoslanec za ODS Jan Zahradil (t. č. zahraničně politický expert Motoristů). Ten proslul nekritickým obdivem k čínskému režimu a rovněž zaměstnával čínského asistenta s podezřelými vazbami na Peking. Zahradilův asistent Kaj Lin působil jako tajemník Skupiny přátelství mezi EU a Čínou, kterou dle vlastních slov inicioval a podle všeho i de facto vedl.

Zdroje:

Der Generalbundesanwalt beim Bundesgerichtshof: Anklage wegen mutmaßlicher geheimdienstlicher Agententätigkeit erhoben

Tagesschau: Chinesin in Leipsig festgenommen

Sinopsis: Repurposing democracy: The European Parliament China friendship cluster

Sinopsis: Český europoslanec na Hedvábné stezce

Politico: Former aide to far-right German lawmaker charged with spying for China

Politico: Germany probes claims far-right MEP took payments from Russia, China

Senát přijal usnesení k mezinárodním statusu Tchaj-wanu

V úterý přijal Senát Parlamentu ČR usnesení odmítající překrucování rezoluce OSN č. 2758. Učinil tak na popud Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost vedeného senátorem Pavlem Fischerem. Rezoluce OSN č. 2758 roku 1971 stanovila, že „představitelé Čankajška” nemají v OSN právo reprezentovat „Čínu” a že toto právo, včetně křesla v Radě bezpečnosti, má s okamžitou platností přejít na ČLR. Podle účelového výkladu Čínské lidové republiky však tato rezoluce údajně říká, že Tchaj-wan má být součástí Číny a neměl by mít možnost mezinárodního zastoupení.

Toto rozhodnutí navazuje na iniciativu Meziparlamentní aliance k Číně (IPAC), která vyzývá své členy k přijetí usnesení vymezujících se vůči soustavným dezinterpretacím významu rezoluce č. 2758. Obdobný dokument přijal v prosinci Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, v zahraničí jej schválily parlamenty Austrálie, Nizozemska, Velké Británie, Kanady, Belgie a Evropské unie. Usnesení Evropského parlamentu je nejobsáhlejší, zdůrazňuje také, že se ČLR dopouští vojenských provokací v Tchajwanské úžině a jednotlivé, stále častější incidenty detailně popisuje.

Zdroje:

United Nations Digital Library: Restoration of the lawful rights of the People’s Republic of China in the United Nations

Embassy of the PRC in the USA: White Paper: The Taiwan Question and China’s Reunification in the New Era

Sinopsis: Tchaj-wan a česká politika jedné Číny

Sinopsis:  Smutné výročí: Rezoluce, která izolovala Tchaj-wan na mezinárodním poli

Senát PČR: Usnesení Senátu

Peking varuje před „vleklou válkou”

Navzdory zvěstem o obnovení obchodních jednání mezi Čínou a USA Peking popřel, že by proběhl telefonát mezi Si Ťin-pchingem a Donaldem Trumpem, o němž se americký prezident zmínil v rozhovoru pro časopis Time. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Kuo Ťia-kchun zopakoval, že žádná jednání o clech v současnosti neprobíhají. Přesto v mezičase obě strany osvobodily vybrané druhy zboží od 125% cel – Čína americké zdravotnické výrobky, polovodiče a letecké komponenty, Spojené státy spotřební elektroniku z Číny. Tyto výjimky však spíše odrážejí slabiny obou stran než otevírání prostoru pro širší dohodu.

Peking se tak zjevně připravuje na „vleklou válku“ – výraz použitý v článku Pekingského deníku, který se odvolává na Mao Ce-tunga a varuje před přehnanou sebedůvěrou i neuváženými kompromisy. V této souvislosti nedávné zasedání politbyra zaměřené na podporu domácí soběstačnosti v oblasti umělé inteligence potvrdilo technologické oddělování Číny a USA, a to bez ohledu na možné zmírnění amerických exportních omezení. Cena vleklého obchodního konfliktu by pro Čínu přesto mohla být vysoká – podle zprávy americké investiční banky Goldman Sachs může ohrozit až 16 milionů pracovních míst v čínském exportním průmyslu.

Zdroje:

Sinocism: Trade struggle and protracted war; Still no confirmed US-China trade talks; Wang Yi meets Lavrov

Time: Read the Full Transcript of Donald Trump’s ‘100 Days’ Interview With TIME

Sohu.com: 今天,有必要重温《论持久战》

South China Morning Post: US tariffs could endanger 16 million export jobs in China: Goldman Sachs

Nácvik konfliktu

V okolí Filipín v těchto dnech probíhá tzv. Balikatan, největší pravidelné cvičení amerického a filipínského námořnictva za účasti dalších zemí, zejména Austrálie a Japonska. Vůbec poprvé se jej jako pozorovatelé účastní i Česká republika či Polsko. Zatímco dříve podobné manévry sloužily především k nácviku zabránění střetu, tentokrát armády přímo simulují možné scénáře otevřeného konfliktu s Čínou v Jihočínském moři či v okolí Tchaj-wanu. Cvičení lze vnímat jako projev kontinuity mezi Trumpovou a Bidenovou administrativou (včetně té Trumpovy první) ve vztahu k Indo-Pacifiku jakožto bezpečnostně strategickém regionu. Zároveň je potvrzením nedávno uniklé zprávy amerického ministerstva obrany, podle níž je odražení čínské agrese pro vládu ve Washingtonu prioritou.

Kromě Tchaj-wanu představují potenciální zdroj konfliktu právě filipínské vody, jejichž značnou část si Čína nárokuje. Dochází zde k častým potyčkám mezi čínskou pobřežní stráží a filipínskými námořníky, nedávno například o malý atol Sandy Cay v oblasti Spratlyho ostrovů nacházející se v blízkosti základen obou zemí. V reakci na probíhající manévry pak Peking do filipínských vod vyslal i svou letadlovou loď CNS Shandong.

Zdroje:

Reuters: Philippines, US begin joint maritime drills after Chinese carrier group spotted

SCMP: China and Philippines clash over disputed Sandy Cay in the Spratly Islands

The Washington Post: Secret Pentagon memo on China, homeland has Heritage fingerprints

Není kardinál jako kardinál

Minulý týden hongkongskému kardinálovi Josephu Zen Ze-kiunovi (93) úřady dočasně vrátily pas, aby se mohl zúčastnit pohřbu papeže Františka. Kardinál Zen se narodil v Šanghaji, ještě před vznikem Čínské lidové republiky však uprchl do Hongkongu. Do Číny se nicméně vracel a podporoval tamější podzemní církev. Za provozování fondu na pomoc členům hongkongského demokratického hnutí jej soud v minulosti potrestal pokutou, v roce 2022 byl krátce vězněný, i po následném propuštění na kauci však úřady dále omezují jeho pohyb.

Kardinál Zen je nejvýraznějším církevním kritikem smlouvy mezi Vatikánem a ČLR, kterou uzavřel papež František s deklarovaným cílem sjednotit čínské katolíky. Ti jsou od vzniku ČLR rozděleni na státem uznávanou a trpěnou církev, která  až do roku 2018 s Vatikánem nekomunikovala, a tzv. podzemní církev, která naopak se Svatým stolcem vztahy udržovala, a to i za cenu vysokých osobních obětí včetně rizika zatýkání a mučení. Architektem této smlouvy je kardinál Pietro Parolin, momentálně nejpravděpodobnější kandidát na nového papeže. Papež František byl k porušování lidských práv v ČLR, včetně těch náboženských, značně shovívavý a čínskou vládu otevřeně nekritizoval, kardinálu Parolinovi však kardinál Zen navíc vytýká, že riziko spolupráce s Čínou znal, záměrně přehlížel a před papežem tajil. Čínsko-vatikánské smlouvě i čínské ústavě navzdory jsou křesťané v ČLR čím dál častěji pronásledováni, což platí i o státem uznané církvi, jež je plně pod kontrolou komunistické strany.

Zdroje:

Hong Kong Free Press: Court lets Cardinal Zen leave Hong Kong for pope’s funeral after passport earlier confiscated over security law arrest

Sinopsis: Vatikán prodloužil kontroverzní smlouvu s ČLR

Zahraniční vměšování tématem singapurských voleb

V sobotním projevu před blížícími se volbami odmítl singapurský premiér Lawrence Wong zahraniční zásahy do předvolební kampaně. Varoval především před politizací rasových a náboženských témat muslimskými aktivisty z Malajsie. Pozornost ale vzbudil i v Singapuru působící hongkongský podnikatel Robert Ng Chee Siong, který byl nedávno spolu se svými dětmi označen za „politicky významnou osobu“. Musí tak veřejně oznamovat politické dary či napojení na zahraniční politické organizace. On i někteří jeho rodinní příslušníci jsou členy Čínského lidového politického poradního shromáždění (中国人民政治协商会议), nejvyššího orgánu jednotné fronty, jejíž agendou jsou mimo jiné vztahy s čínskou diasporou.

Hlavní obavou premiéra Wonga není ohrožení výsledku voleb. Jeho strana PAP mimo jiné i kvůli kontroverznímu volebnímu systému vládne nepřetržitě již od roku 1965 a ani nyní nemá reálného vyzyvatele. Zahraniční apel na rasovou či náboženskou příslušnost ale narušuje soudržnost národnostně rozmanitého Singapuru, kde většinu populace tvoří etničtí Číňané. Mimo jiné právě na zahraniční čínské komunity cílí Si Ťin-pchingova propagandistická kampaň „dobře vyprávět čínský příběh“ (讲好中国的故事) šířící oficiální narativy za hranicemi ČLR. Spekulace o sílícím čínském vlivu vzbudilo již loňské rozhodnutí singapurských úřadů označit za „politicky významnou osobu“ podnikatele Philipa Chana, který do tamních novin psal pročínské příspěvky a má vazby na KS Číny. V době, kdy Trumpova chaotická cla škodí mezinárodnímu obchodu, pro Singapur zásadnímu, je otázkou, zda může čínské působení na veřejné mínění začít padat na úrodnou půdu.

Zdroje:

The Economist: Singapore cracks down on Chinese influence

The Economist: What’s at stake as Singapore goes to the polls

Straits Times: Property tycoon Robert Ng and three children to be designated politically significant persons under Fica

Straits Times: Reject identity politics, says PM Wong as he calls on political parties to make clear their position

Sinopsis: Singapur mezi Čínou a Západem