V pátek 27. ledna zmizel ze svého apartmánu v hotelu Four Seasons čínský miliardář Siao Ťien-chua (Xiao Jianhua, 肖建华), majitel rozsáhlého obchodního impéria pod hlavičkou Tomorrow Group. K jeho zadržení došlo pouze den poté, co se jiný mocný byznysmen žijící v zahraničí, Kuo Wen-kuej, rozpovídal v rozhovoru pro čínský zahraniční web Ming-ťing a obvinil náměstka ministra pro veřejnou bezpečnost Fu Čeng-chuaa z přijímání úplatků a tolerování mučení.
Siao Ťien-chua je přitom pouze jedním z magnátů, kteří byli v posledních měsících vyšetřováni, zadrženi, nebo záhadně zmizeli, jak píše Ben Chapman na Independentu:
Čínští multimilionáři a bossové firem stále mizejí. Většina z nich se objeví o několik dnů později, jiní skončí ve vězení nebo vypadnou z okna. Zřejmý únos prominentního čínského finančníka Siao Ťien-chuaa z 27. ledna je posledním z řady záhadných zmizení, která jsou připisována pekingským policejním složkám.
Zmizení Siaoa připomíná únosy pěti hongkongských knihkupců z prosince-ledna 2015-16, z nichž někteří, stejně jako Siao, byli držiteli zahraničního pasu a podle čínského práva tedy nebyli čínskými občany. Únosy vyvolaly vlnu protestů mimo jiné kvůli obavám z nezákonného zasahování Pekingu do hongkongských záležitostí; pekingské ozbrojené a policejní složky formálně nemohou operovat a vymáhat právo na území Hongkongu, nemluvě o únosu cizích státních příslušníků.
Nebezpečný vztah obchodu a politiky
Siao má už z dob studií dobré kontakty v nejvyšších patrech čínské politiky a blízké vztahy s rodinou prezidenta Si Ťin-pchinga. Stal se typickým představitelem propojení velkého byznysu a politiky. V posledních letech fungoval jako bankéř pro vládnoucí elitu:
“V roce 2013 odkoupil za 2.4 milióny dolarů podíly v investiční firmě vlastněné sestrou prezidenta Si Ťin-pchinga a jejím manželem. V roce 2009 jiná firma, ve které měl práva, financovala obchod, ze kterého profitoval zeť Ťia Čching-lina, tehdejšího člena mocného Stálého výboru Politbyra.”
V Číně je pro velké byznysmeny propojení s vysokou politikou životně důležité, zároveň však smrtelně nebezpečné. Jak píše Hong Kong Free Press:
V Číně potřebují firemní šéfové podporu komunistické strany, aby zbohatli, ale potřebují ji i pro to, aby přežili. Je to dle expertů vztah, ve kterém mohou sejít na úbytě, když se změní politické klima (…) “Čínští podnikatelé znají svou zemi a všichni vědí, že musí mít podporu úřadů,” řekl Jean-Pierre Cabestan, profesor na Baptistické univerzitě v Hongkongu. (…) “Pokud nemáte politickou ochranu, je možné, že bude vaše firma z malicherného důvodu zničena,” uvádí Willy Lam, politolog z Čínské univerzity v Hongkongu. “Neustále existuje nebezpečí, že padnete spolu s politikem, který je obviněn z korupce,” říká Jean-Pierre Cabestan. (…) “Pokud se vašemu ochránci daří dobře, můžete vydělat hodně peněz. Ale jakmile se dostane do vazby, může vás poškodit. Je to dvousečná zbraň,” dodal Lam.
V takové situaci není divu, že se čínští magnáti snaží získat cizí občanství a často sídlí v Hongkongu, který nespadá pod pekingskou justici (i když ani to je vždycky neuchrání před dlouhými prsty čínských úřadů).
Zmizení Siao Ťien-chuy dávají komentátoři do souvislosti s očekávanými změnami ve vedení Strany během nadcházejícího 19. stranického sjezdu. Siao Ťien-chua toho ví hodně o nejmocnějších mužích v Číně i o samotném prezidentovi a v Pekingu by rádi předešli podobným odhalením, jaké předvedl Kuo Wen-kuej. South China Morning Post píší:
Rok předcházející mocenským změnám v Pekingu bývá často obdobím politických klepů a obchodování s fámami a Hongkong je důležitým informačním centrem. (…) Čchen Tao-jin, profesor na Šanghajské univerzitě politických věd a práva, řekl, že únik citlivých informací o vysoce postavených politicích už dlouho patří mezi taktiky, jak podlomit vliv konkurenční politické frakce během intenzivních politických bojů.
Podobné argumenty uvádí i Minxin Pei pro Asian Review:
Je nepravděpodobné, že by byl únos schválen čínskými úředníky nižší úrovně, nejpravděpodobnější vysvětlení bude, že Siao je zasvěcený do obchodních jednání nejvyšších čínských vůdců a jejich rodin. Takové informace by se v rukou konkurenční frakce v Pekingu mohly stát v předvečer 19. sjezdu komunistické strany dynamitem.
Nectar Gan k tomu v South China Morning Post napsala:
Analytici a lidé obeznámeni s touto záležitostí prohlásili, že načasování vyšetřování ukazuje, že Peking se snaží před klíčovým stranickým sjezdem vyhnout jakýmkoli překvapením. Zvyšuje kontrolu nad magnáty jako je Siao, kteří by mohli odhalit podrobnosti o důvěrných obchodech a otřást tak trhem. Zároveň vyšetřování Siaa, který údajně obchodoval s rodinnými příslušníky čínských vůdců, vyšle signál, že Peking nebude tolerovat byznysmeny, kteří dělají nekalé obchody. (…) “Siao pravděpodobně posloužil více (vysoce postaveným) rodinám než Kuo… Když budou mít Siaa ve svých rukou, mohou mu nařídit, aby prozradil to, co potřebují.
Řízený (a proměnlivý) mediální obraz zmizení pana Siao
Náhlé zmizení Siao Ťien-chuaa okamžitě přitáhlo pozornost místních i světových médií. Objevily se protichůdné informace o místě pobývání pana Siaa i o důvodech jeho náhlého odchodu. The New York Times přinesly zprávu, že byl unesen čínskými policisty a převezen na neznámé místo v ČLR. Poté, co čínská média únos popřela, objevila se na veřejném účtu WeChatu Tomorrow Group zpráva, že se Siao Ťien-chua léčí v zahraničí a brzy se setká s médii a že věří, že čínská vláda je “civilizovaná a řídí se zákonem”.
Podobná zpráva se objevila i v hongkongských novinách Ming Pao. “Podle osoby blízké panu Siovi byla tato prohlášení falešná. Měla utlumit zájem o událost, protože čínská vláda si nepřála publicitu,” napsaly The New York Times. Mezitím hongkongská policie vydala prohlášení, že Siao překročil hraniční přechod do Číny. Zprávy z firemního WeChatu byly později vymazány. (Podrobný monitoring přinesly China Digital Times.)
4. února se v South China Morning Post objevila zpráva, že Siao Ťien-chua je v Číně a pomáhá s vyšetřováním případů úplatkářství a burzovních podvodů. Do Číny se dostal přes hraniční přechod po absolvování běžných odbavovacích procedur a je v kontaktu se svou rodinou i se svými obchodními partnery.
“Čtyři návštěvníci z pevniny se setkali s panem Siaem v Hongkongu 27. ledna a připravili setkání,“ řekli informátoři, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Dva z nich byli jeho přátelé, další dva byli vyjednavači, které neznal. (…) Jeden z informátorů řekl, že nikdo z nich (návštěvníků) nebyl zaměstnancem ozbrojených složek. Po tomto setkání pan Siao souhlasil, že s nimi pojede do Číny, ale požádal, aby ho mohly doprovodit dvě osobní strážkyně.
Ihned po jeho zadržení vydaly čínské úřady direktivu, ve které nařizovaly WeChatu, Weibo a ostatním internetovým fórům, aby vymazaly zprávy týkající se Tomorrow Group a Siao Ťien-chuaa.
Siao Ťien-chua patří mezi nejbohatší Číňany a je zakladatelem Tomorrow Group. Hurun Report (胡润百富), který sleduje čínské miliardáře, ohodnotil jeho jmění na 5,8 miliard dolarů. Je prý extrémně inteligentní a vyhýbá se publicitě, čímž si mezi čínskými novináři vysloužil přezdívku “neviditelný magnát”. Siao pochází z chudé vesnice v provincii Šan-tung, v patnácti letech začal jako zázračné dítě studovat právo na Pekingské univerzitě. Během studií byl předsedou studentské stranické organizace a nesouhlasil s demonstracemi na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.
Do světa byznysu vstoupil hned po ukončení studií s přímou finanční podporou Pekingské univerzity, nejprestižnější vzdělávací instituce v Číně. Tomorrow Group založil se svou ženou a několika spolužáky v roce 1993. V současné době investuje v mnoha oblastech včetně realit, petrochemického a těžebního průmyslu, finančnictví, pojišťovnictví. Tedy v oborech s dominantním vlivem státu. Patří mu část největší čínské pojišťovny Pching An. Od roku 2000 žije mimo Čínu a v současné době je kanadským občanem, vlastní diplomatický pas Antiguy a Barbudy v karibské oblasti. V posledních letech se převážně zdržuje v Hongkongu ve svém apartmánu v hotelu Four Seasons, ze kterého v předvečer čínského nového roku tak tajemně zmizel.