Ambiciózní projekt čínských lázní na jižní Moravě zatím nepřinesl ani korunu ze slibovaných dvou miliard. Čínská firma Risesun dokonce na několik měsíců přerušila vyjednávání. Teď se naopak čeká, jak dopadnou spory na české straně. Do konce roku by měla být hotová projektová studie, která řekne, co bude v Pasohlávkách stát.
Tam v Pasohlávkách na zelené louce
Má to být jedna z pěti největších čínských investic v Česku. Lázně u Pasohlávek na březích malebných Nových mlýnů pod Pálavou za dvě miliardy korun mají na jižní Moravu přinést stovky nových pracovních míst, turisty a světový věhlas. Jihomoravský kraj založil už v roce 2007 společně s obcí Pasohlávky akciovou společnost Thermal Pasohlávky, která vybudovala infrastrukturu za víc než dvě stě padesát milionů korun, nakoupila pozemky za další desítky milionů a měla za úkol přivést do lokality investora, který dokáže využít unikátní sirné prameny. Ze všech jednání s investory sešlo. Dokud před dvěma lety bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) nepřivedl dosud neznámou čínskou společnost Risesun z provincie Che-pej. V listopadu 2015 podepsal s guvernérem čínské provincie první memorandum o vzniku největších lázní na zelené louce ve střední Evropě. Hejtman Hašek tehdy sliboval:
Lázně by se měly otevřít klientům na konci roku 2018, nejpozději 2019.
O půl roku později, v červnu 2016 pak pod dohledem českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na oficiální návštěvě v Číně podepsalo vedení Thermalu v Číně smlouvu o vzájemné spolupráci s developerskou společností Risesun.
Aby nám tu nevyrostly pagody!
Ačkoliv smlouvu vedení kraje odmítlo zveřejnit, zpráva o ní se jen o několik dní později dokonce objevila i na čínském developerském serveru, který podrobně popisoval, co má pod Pálavou vyrůst:
13. května představitelé kraje Jižní Morava a Che-pej Žung-šeng Kchang Travel Investment Co. Ltd. (Hebei Rongsheng Kang) podepsaly dohodu, že společně zrealizují na jižní Moravě, v Pasohlávkách, lázeňský a zábavní projekt. Celková investice má být 568 milionů juanů a bude využita na vybudování zařízení zajišťujícího zdravotní a lázeňskou péčí v kombinaci s komplexním projektem rekreačního střediska.
Ještě po loňských krajských volbách, když už bylo jasné, že Hašek znovu hejtmanem nebude a projekt převezme nové vedení kraje, prezentoval projekt na Česko-čínském fóru na Pražském hradě. To už běžela konkrétní jednání se zástupcem čínského investora, který strávil v Brně několik týdnů, aby prošel účetnictví firmy a jednal s politiky a manažery. Po novém roce se ale lidé z Risesunu přestali ozývat a nové vedení kraje začalo mít pochybnosti o tom, jak bude investice pokračovat dál. Nový hejtman Bohumil Šimek (ANO) konstatoval:
Potřebujeme spoustu garancí, aby nám na Pálavě nevyrostly nějaké pagody, zachovala se příroda a ráz krajiny. Také se musí prokázat, že rehabilitační ústav, který má být jako první, si na sebe dokáže vydělat. Předpokládáme ale, že zájem by o něj byl.
Letos v květnu, skoro přesně po roce, jelo ale vedení kraje do Číny opět, tentokrát v delegaci s prezidentem Milošem Zemanem. Náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO) uvedla:
Za dohledu českého a čínského prezidenta budeme podepisovat smlouvu znovu, protože máme zájem, aby projekt pokračoval.
Dodala, že dokument ale neobsahuje žádné konkrétní závazky nebo částky, ostatně stejně jako ten minulý. Politici se ale s čínským developerem dohodli, že do září připraví Thermal projektovou studii, která přesně popíše, co by v lokalitě mohlo být pokud jde o lázeňství.
Projekt byl nehospodárný a “handlovalo” se s pozemky
Jenže pak dozorčí rada udělala kontrolu hospodaření akciové společnosti a přišla na nehospodárné utrácení veřejných peněz či podezřelé prodeje krajských pozemků. Vedení Thermalu valná hromada odvolala a až v srpnu nastoupilo nové. Tím se příprava projektu i vyjednávání s developerem zdrželo o dalších několik měsíců. Kvůli potížím kolem projektu přišel o místo šéf poradců hejtmana Václav Božek (ČSSD), který měl projekt od začátku na starosti ještě za minulého vedení kraje. Jak prohlásila minulý týden náměstkyně Malá:
Stojíme o to, aby se dál pracovalo na přípravě lázní. A doufáme, že projekt stihneme připravit do konce listopadu. Už jsme o tom dali vědět našim čínským partnerům.
Kraj mezitím určil jako hlavního vyjednavače s investorem Martina Itterheima (ANO):
Lázně jsou první čínský projekt, který v Česku vytvoří pracovní místa. Čínským partnerům na nich hodně záleží. Pokud by od projektu odstoupili, poškodili by tím svoje zájmy v Česku.
Autorkou textu je Jana Ustohlavová, redaktorka Mladé Fronty Dnes