Na webu HlidaciPes.org podrobně sledují v sérii zajímavých článků proměny identity pana Jie Ťien-minga, poradce českého prezidenta a předsedy společnosti CEFC China. Informace o možném bezpečnostním riziku spojeném s osobou Jie Ťien-minga se v našem tisku uveřejňují od léta 2015 (kdy se v tisku také objevila zpráva BIS za rok 2014 obsahující větu o vlivové infiltraci Číny). Podezření ohledně možného napojení Jie Ťien-minga na vojenské a „vlivové“ kruhy v ČLR, včetně působnosti v organizaci CAIFC (podle literatury blízké vojenské rozvědce), vycházely mj. z materiálů amerického think-tanku Project2049, ale také z otevřených zdrojů dostupných tehdy mj. i na webu společnosti CEFC.
Frekvence zpráv týkajících se i CEFC se dále stupňovala s blížící se návštěvou prezidenta Si (kdy k věci vznikla i jakási zárodečná veřejná debata).
Do ní se 15. března 2016 zapojil také Jaroslav Tvrdík v rozhovoru pro DVTV , kde popřel angažmá předsedy Jie v podezřelých organizacích a „spekulace“ smetl s tím, že zdrojem je jakýsi „blog dvou novinářů“, navíc krajně zaujatých vůči Číně, protože napojených na Tchaj-wan. Jeho slova uvedl na pravou míru Martin Hála v článku Pozoruhodná tvzení plukovníka Tvrdíka. Následovalo plukovníkovo interview v Lidových novinách, kde Tvrdík opakuje, co řekl už do televize, že jediným, „zjevně podjatým“, zdrojem informace o Jieově působení v CAIFC je článek think-tanku Project 2049.
Po Tvrdíkově mediálním vystoupení byli nasazeni právníci (kancelář Pokorný, Wagner a partneři, blízká premiérovi Sobotkovi), kteří rozeslali do médií hrozby žalobami, pokud budou na propojení CEFC s vojenskou rozvědkou nadále poukazovat.
V přímé návaznosti na výhrůžky žalobami se začal projevovat tzv. Chilling Effect; další Hálův komentář postupně pod dojmem právních hrozeb přes protesty redakcí zamítlo vedení hned tří velkých listů, čímž se de facto potvrdila jedna z tezí článku o spojitosti právního a mediálního tlaku, jak je popisován v čínské zpravodajské doktríně „Trojího boje„.
Předžalobní výzvu nakonec obdržel od advokátní kanceláře pana Pokorného také poslanec Martin Ženíšek, protože uvedl ve svém komentáři působnost pana Jie v organizací CAIFC, kterou CEFC prostřednictvím pana Pokorného rozhodně popřela. Den nato (30.3.2016) uveřejnil HlídacíPes.org k doložení předmětné informace odkaz na výroční zprávu CEFC 2012, kde je působnost pana Jie v CAIFC uvedena přímo v jeho životopisu. Krom toho je podle serveru zřejmé, že
Mezi CEFC a Čínskou asociací pro mezinárodní přátelské kontakty existují i další vazby. Profesor Xu Jialu, který je předsedou poradního výboru CEFC a předsedou Čínského institutu pro kulturu při CEFC prosazující „znovusjednocení“ s Tchaj-wanem, zastává zároveň důležitou pozici v CAIFC. Profesor Dai Xu působící na Univerzitě obrany Čínské lidové armády je současně činný v pekingské pobočce CEFC. CEFC navíc financuje základnu Politické správy Čínské lidové armády v Fuzhou, která vede psychologické a propagandistické operace proti Tchaj-wanu a spolupracuje s další organizací Politické správy ČLA nazývané Nishan Forum.
Následující den (31.3.2016) uvedl HlidaciPes.org zajímavou doplňující zprávu, že výroční zpráva s evidentně citlivou informací z webu CEFC zmizela – zanechala po sobě nicméně „elektronickou stopu“. Data mají navíc novináři zálohována. Výroční zpráva CEFC, přítomná na webu od roku 2013 (sic!), nebyla ostatně jediným dokumentem, kde se daný údaj objevil, jak ukázal zatím poslední článek na toto téma. Jieův životopis přiložený k oficiálnímu oznámení o jeho jmenování novým ředitelem firmy Sun East Group Limited, obsahuje tento údaj již v roce 2012. Hlídacípes.org také narazil na nejasnosti při pátrání po vlastnících CEFC.
Po předchozích hrozbách žalobou reaguje nyní Tomáš Buzek, mluvčí CEFC Group Europe Company, na nové skutečnosti opatrněji. Společnost děkuje novinářům za upozornění na omyl přítomný v jejích vlastních dokumentech.
“CEFC v současné době na základě Vašeho upozornění prověřuje, jak se mohla tato nepochopitelná informace dostat do Vámi uváděného dokumentu,” napsal redakci HlídacíPes.org mluvčí CEFC Group (Europe) Company Tomáš Buzek.
Následně došlo i k zásadní úpravě hesla Jie Ťien-ming na anglické Wikipedii. Z obsáhlého hesla více méně kopírujícího Jieho životopis na stránkách CEFC zbyl na Wikipedii po těchto úpravách jediný odstavec.