Paradox východoasijských trhů a severokorejských jaderných pokusů

Jak reagují východoasijské burzy na severokorejské řinčení zbraněmi? Pro místní trhy jako by platila následující rovnice: čím více jaderných a raketových testů Severní Korea provede, tím lépe.

Severní Korea letos výrazně navýšila počet raketových testů, a to i navzdory nejnovějším sankcím Rady bezpečnosti OSN a varování Washingtonu o „možném vojenském zásahu“. Pchjongjang v září 2017 vystupňoval napětí na novou úroveň, když odpálil dvě rakety dlouhého doletu, které přeletěly nad Japonskem, provedl test vodíkové bomby a poté se začal chlubit tím, že japonské souostroví „potopí“ sérií jaderných útoků do Tichého oceánu.

Po říjnové eskalaci napětí na Korejském poloostrově vyšplhaly burzovní indexy na Dálném východě k novým rekordům. Trh formálně vykazuje pozoruhodně silný pozitivní trend, což naznačuje, že odstartovala jeho dlouhodobá růstová fáze. Kromě toho asijské trhy pouze nekopírují vzestup globální ekonomiky, ale dokonce ji překonávají.

Severní Korea a akcie na Dálném východě

Letos je vzestup východoasijských akciových trhů zvláště patrný ve srovnání se Severní Amerikou, západní Evropou a Japonskem. MSCI index Korei vyjádřený v amerických dolarech vzrostl od začátku letošního roku o 40 procent, v případě MSCI indexu Dálného východu v amerických dolarech byl nárůst 33 procent. U analogických indexů akciových trhů Evropy, Japonska a Spojených států (převedených z důvodu srovnání na americké dolary) se jedná přibližně o 20, 14 a 13 procent.

Z makroekonomického hlediska zažívá Asie boom. Velmi dobře si vede i vyspělé japonské hospodářství – v druhém čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt Japonska meziročně o 2,5 %, čímž překonal odhady potenciálního růstu více než trojnásobně. Současné rostoucí tempo výnosů japonských společností kótovaných na burze cenných papírů je oproti celosvětovému průměru více než dvojnásobné a vývoz vykazuje dvojciferné zisky, přičemž nejvýrazněji roste vývoz v rámci Asie. Z ekonomického pohledu se japonské hospodářství – obrazně řečeno – hned tak do Tichého oceánu nepotopí.

Silnější růst domácího produktu a akciových trhů je taktéž patrný v rámci celého Dálného východu i ve světě. Druhé čtvrtletí roku 2017 bylo ve skutečnosti prvním čtvrtletím, v němž poprvé od roku 2014 ohlásily všechny významné ekonomiky hospodářský růst.

Očekávání trhu – urovnání sporu?

Pozitivní hospodářský a tržní růst může na jednu stranu znamenat, že téměř nikdo ve světě obchodu nebere severokorejské strašení zbraněmi vážně. Z tohoto pohledu východoasijské akciové trhy, které z větší části posledních pěti let zaostávaly za západem a Japonskem, teď jednoduše dohánějí náskok. Ovšem na druhou stranu výrazný růst indexů Koreje a Dálného východu také naznačuje, že se na Korejském poloostrově očekává příznivý geopolitický vývoj. Jinými slovy se zdá, že trhy mají jasno: současná eskalace bezpečnostní situace na Korejském poloostrově nesměřuje k ničivé válce, nýbrž k věcnému uznání jaderného postavení Severní Koreji.

Z tohoto pohledu může současné stupňování krize ze strany Severní Koreje paradoxně signalizovat ochotu zapojit se do procesu, který může nakonec vést k jisté formě „urovnání sporu“. To by mohlo vyřešit současnou geopolitickou patovou situaci. Obnovení jednání se Severní Koreou v podmínkách strategické nedůvěry a odlišných geostrategických zájmů by samozřejmě nikam nevedlo. Aby bylo vůbec možné jednání obnovit, bylo by nutné vytvořit mechanismy, které by zabránily další krizi, a vybudovat komunikační spojení s Pchjongjangem jako pojistku při možném stupňování tlaku nebo chybném úsudku.

Reálná očekávání dohody s Pchjongjangem by byla spíše zaměřena na omezení jaderných zbraní, než na jejich kompletní a neodvolatelný zákaz. V tomto smyslu by Severní Korea souhlasila se zastavením a redukcí svého jaderného a raketového programu výměnou za zmírnění sankcí, faktické uznání režimu a za bezpečnostní záruky ze strany Spojených států a Jižní Koreje, případně i Číny. Z dlouhodobého hlediska by urovnání sporu zahrnovalo zvýšení hospodářské integrace a investice v Severní Koreji vedoucí k mírové dohodě.

Ukončení izolace Severní Koreje

Na závěr je možná dobré připomenout, že když Čínská lidová republika podnikla v sedmdesátých letech minulého století první kroky ke svému otevření a reformě svého hospodářství, působila v mnohých směrech stejně radikálně a izolovaně jako dnešní Korejská lidově demokratická republika. Možná že i v případě Severní Koreje by místo nátlaku mohly různé hospodářské podněty zajistit politické změny vedoucí k ukončení izolace Pchjongjangu.

Pokud dokáží Washington, Pchjongjang a další zúčastněné strany sladit své strategické zájmy a úspěšně překonat více než 60 let trvající Studenou válku, tak se během následujícího desetiletí na současnou vlnu jaderného napětí z větší části zapomene. Místo toho by si američtí turisté mohli svou příští dovolenou rezervovat na proslulé hoře Pektusan, třeba přes aplikaci na zcela novém levném chytrém telefonu, vyráběném ve zvláštní severokorejské ekonomické zóně.

Autoři:

Mikio Kumada je výkonný ředitel a globální stratég ve společnosti LGT Capital Partners v Hong Kongu.
Michael Raska je odborný asistent ústavu Obrany a strategických studií na S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS), Nanyang Technological University v Singapuru.