Severokorejský jaderný program zkolaboval… doslova

Přerušení jaderných pokusů nebyl Kimův ústupek, ale z nouze ctnost.

Loni v září přinesla světová média zprávu, že severokorejský jaderný test pohnul horou, v jejímž nitru se bomby dlouhodobě odpalovaly. Nikdo tehdy netušil, že se ve skutečnosti kus hory sesul docela. Podle informací serveru South China Morning Post se v hoře Mantchapsan vytvořil “komín” o průměru 200 metrů, kterým může unikat radioaktivní prach.

Předchozí čtyři jaderné pokusy hora přežila, ale zdá se, že zkouška termonukleární pumy o síle 100 kilotun (5x silnější než bomba svrhnutá na Nagasaki) doslova vypařila kusy kamene.

První spekulace o problémech na Mantchapsanu se začaly objevovat už dva týdny po jaderné zkoušce, když se hlavní severokorejský geolog vydal do Institutu věd o Zemi při Čínské akademii věd. Dva dny nato KLDR oznámila, že už nebude pokračovat v pozemních jaderných testech. Čína tak dost možná věděla, o severokorejském jaderném programu a jeho problémech více, než připouští.

Čínští vědci zatím nezaznamenali anomální nárůst radioaktivity (ačkoliv dva dny po jaderném testu zaregistrovalo město Si’an, vzdálené 2000 km, zvýšenou hladinu radioizotopu jódu-129), ale situaci bez přestání monitorují.

Kromě tří slabších zemětřesení by mohl zářijový odpal způsobit také erupci sopky Čchang-paj-šan, kterou prochází hranice mezi KLDR a Čínou.

Kim dělá ústupky, jen když musí

Dá se předpokládat, že kolaps jaderné střelnice může stát za překvapivým obratem v Kimově politice. Prohlášení o ukončení jaderného programu by ve světle těchto faktů mohlo představovat klasickou z nouze ctnost a ne jen pouhý trik na Trumpa, jak se domnívali mnozí pozorovatelé.

Severokorejci ale mohou kdykoliv vybudovat střelnici novou. Podle čínského vědce představujícího se jako Chu je potenciálních lokalit několik a měli bychom sledovat, zda na nich nedochází k podezřelým aktivitám. Přesto zasadil sesun pokusné hory, především s ohledem na tíživou ekonomickou situaci v zemi, zásadní ránu vývoji jaderných zbraní.

Tato informace by každopádně mohla znevýhodnit Kimovu pozici ve vyjednávání s Trumpovou administrativou. Přerušení pokusů nepředstavuje žádný ústupek; jeho jaderný program doslova zkolaboval. Situace je tak zase o něco zajímavější. Uvidíme, jaké další zprávy přinese vítr z Pchjŏngjangu – a doufejme, že nebude radioaktivní.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org, 26.4.2018