Singapurská odnož CEFC, AnAn Group, musí splatit 170 milionů dolarů. Ruští věřitelé jsou firmě v patách. Firma už obdržela oficiální žádost od ruské státní banky VTB, aby do 21 dnů splatila svou loňskou půjčku. Má jít o 170 milionů dolarů. Firma to podle Financial Times uvedla v pondělí. Ruská VTB částku poskytla v loňském roce k nákupu podílu v ruské energetické společnosti En +.
AnAn Group loni v listopadu investovala 500 milionů dolarů v rámci úpisu primární emise akcií společnosti En +. Tato investice byla částečně financovaná půjčkou z ruské banky VTB. Šlo o jeden z řady smělých obchodů, které měly mj. symbolizovat posílení obchodních vazeb mezi Ruskem a Čínou. Obchod se ovšem trochu zadrhl…
Boj o financování podílu v Rosněfťi
Impulzem ke “spolupráci v energetice” byla snaha čínské CEFC koupit 14,6 % podílu ropné společnosti Rosněfť (za 9,1 miliardy dolarů) – o financování tohoto obchodu se podle South China Morning Post “bojovalo”. Tento obchod svým významem přitáhl k CEFC pozornost světových médií. Nomuru, jež prý měla původně s financováním tohoto obchodu čínských investorů pomoci, vystřídal druhý největší ruský poskytovatel půjček VTB. O refinancování překlenovacího úvěru od VTB měla dle agentury Reuters CEFC začít jednat i se státní China Development Bank. Její prezident Čeng Č‘-ťie to ale zcela popřel. Zato potvrdil, že CEFC zatím platí dosavadní dluhy dle plánu.
O šest měsíců později, kdy Spojené státy zařadily firmu En + a jejího majitele oligarchu Olega Děripasku na sankční seznam, byla ale dohoda v troskách. Podle posledních zpráv americké sankce na Děripaskovy firmy USA prodloužilo:
Americké ministerstvo financí (USTD) opět prodloužilo sankce na investice a půjčky společnosti ruského magnáta a kremelského insidera Olega Děripasky, a to do 23. října. Omezení už způsobilo energetické společnosti En +, výrobci hliníku Rusalu a automobilce GAZ nemalé potíže.
Děripaska odstoupil už z představenstva dvou jmenovaných firem (En + a Rusal). Americká vláda totiž oznámila, že by zvážila odvolání sankcí v případě, že se kontroly nad koncernem Děripaska vzdá. Jeho holding En+ Group potvrdil, že miliardář toto opatření „v principu odsouhlasil“.
CEFC v tom plave
V době, kdy skončily “obchodní námluvy” Číňanů v En +, CEFC odstoupilo od řady dalších mezinárodních dohod. Důvodem je s největší pravděpodobností zatčení předsedy CEFC a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga. Dohoda o koupi podílu společnosti Rosněfť zkrachovala letos v květnu. O několik týdnů později pak společnost VTB oznámila, že zvýšila svůj podíl (3,8 %) v En+ na 9,6 %. To bylo poté, co požadovala doplacení úvěru od společnosti AnAn Group. VTB pak odmítla událost komentovat.
Konglomerát CEFC má dle své pololetní finanční zprávy krátkodobé závazky ve výši 44 miliard juanů, které byly splatné během první poloviny 2018. Celkový dluh společnosti měl k červnu 2017 činit 117 miliard juanů.