Prezident Zeman podle všeho skutečně pociťuje k čínskému generálnímu tajemníkovi osobní obdiv. Slova nestačí, a tak své city vyjádřil v Šanghaji malým klavírním recitálem ve stylu honky-tonk.
Zemanův obdiv k lidové Číně pramení mj. i z jeho slabosti pro reformní komunismus. Ne nadarmo si Zeman vybírá spolupracovníky typu bývalého ředitele JZD Slušovice nebo exministra Grégra. Čínští lobbisté v jeho okolí jsou vesměs předlistopadoví členové KSČ (Tvrdík, Kohout, Füle, konečně i Zeman sám). Státní kapitalismus je této skupině blízký.
Jeden propadák za druhým
To ovšem neznamená, že by se v současném čínském modelu státo-stranického kapitalismu zvlášť orientovali. Křiklavým příkladem může stát právě exministr Grégr. Jeho pokus proniknout v polovině 90. let na čínský trh prostřednictvím smíšeného podniku Desta Hunan rychle skončil předvídatelným fiaskem – továrnu mu takřka před očima rozebral i s inventářem jeho čínský “partner”. Nepomohl ani zoufalý pokus o státní intervenci do kapitalistického podnikání návrhem na udělení Řádu Bílého lva tehdejšímu čínskému velvyslanci.
Ani u Miloše Zemana nevedou úporné snahy zavděčit se Pekingu ke kýženým hospodářským výsledkům. Z halasně ohlašovaných investic se realizoval zlomek, převážně v podobě půjček a akvizic. “Vlajková loď čínských investic v ČR”, dnes již světově (nechvalně) proslulá CEFC, šla ke dnu rychleji než Grégrova Desta Hunan. Místo investic po ní zbyly dluhy, které teď již bez okolků konsoliduje přímo čínská vláda přes státní agenturu CITIC.
Zemanův čínský poradce, předseda CEFC Jie Ťien-ming, zmizel v soukolí protikorupčních čistek, a český prezident se ani neodváží mezi klavírními etudami zeptat svého “mladého přítele” Si Ťin-pchinga, co se s jeho čestným poradcem vlastně stalo. Osud poradce českého prezidenta je totiž vnitřní záležitostí ČLR. Zeman si přesto zmizelého předsedu Jie nadále drží v teamu, a vystavuje tak sebe i svou zem další mezinárodní blamáži, která jen poroste, v neposlední řadě v souvislosti s nadcházejícím soudem v USA, kde se bude představitel neziskového křídla CEFC Patrick Ho zodpovídat z obvinění z uplácení afrických politiků a funkcionářů OSN.
Člověk by si myslel, že je toho dost, aby vystřízlivěl i tvrdohlavý český prezident. Toho však jako by série propadáků jen poháněla k ještě větší oddanosti čínským soudruhům. Jeho účast na veletrhu importérů v Šanghaji měla jasný propagandistický rozměr – celá akce má v kontextu obchodní války s USA hájit Čínu před obviněními z merkantilismu, tedy státní podpory vývozu a naopak bránění dovozu. Zeman také v Šanghaji zcela v duchu současné oficiální čínské linie kritizoval za “protekcionismus” nikoliv Čínu, ale USA. ČR má přitom s USA vyrovnanou obchodní bilanci, zatímco s ČLR vykazuje dlouhodobě schodek v řádu 1:10.
Zemanovi ostuda, Kellnerovi zisk
Zatímco Zeman sklízí za svou politiku k Číně posměch domácích i mezinárodních médií, skupina PPF ji využívá k rychlému růstu na čínském finančním trhu. Její dceřinná společnost Home Credit, která stála slovy svého ředitele Jiřího Šmejce “u zrodu” obratu v české politice k Číně, roste tak rychle, že si chce půjčovat na další expanzi u zmíněné čínské státní agentury CITIC.
Oplátkou jí má poskytnout své “úvěrové know-how”. Původní, rychle dementovaná zpráva hovořila dokonce o předání údajů o milionech klientů agentuře CITIC (potažmo čínské vládě). Ve skutečnosti je to prakticky totéž. “Úvěrovým know-how” společnosti je sběr dat z čínských sociálních sítí (WeChat, Weibo, Tieba) a jiných zdrojů pro alternativní credit rating klientů bez předchozí bankovní historie. Na tomto principu funguje např. projekt PPF Zonky, v ČR i v ČLR. V čínských poměrech je nicméně právě takový sběr dat z internetu součástí orwelovského plánu na zřízení “systému společenského kreditu”, který má pomoci KS Číny lépe ovládat společnost, včetně postihování disentu.
Závažné důsledky pro ČR by mohl mít další projekt PPF v Číně, právě podepsané memorandum o porozumění mezi tímto vlastníkem rozsáhlé telekomunikační infrastruktury ve střední Evropě a společností Huawei na vývoji sítí páté generace (5G). Huawei je přitom jako bezpečnostní riziko vyloučena z veřejných zakázek, a explicitně z vývoje sítí 5G, např. v USA a Austrálii. V Austrálii čelí Huawei právě tento týden dalším obviněním ze špionáže ve prospěch čínské vlády.
Zemanova čínská politika přináší ČR mezinárodní ostudu; aktivity PPF v Číně bezpečnostní rizika.