Shodou okolností, a nikoliv pouze v souvislosti s nedávným jubileem, se pojem lidských práv začíná po letech zase vracet do mezinárodní i domácí české politiky.
V mezinárodním měřítku začíná být koncept lidských práv znovu relevantní zejména v souvislosti s převýchovnými tábory v čínské Autonomní oblasti Sin-ťiang, známé též pod svým historickým názvem Východní Turkestán, kde je podle hodnověrných zpráv zadržován přes milion vězňů.
Převýchovné tábory, pro něž se v čínštině často používá přívlastek ťi-čung, čili „koncentrační“, pochopitelně budí pozornost světových médií i politiků. Naposledy se situaci v Sin-ťiangu věnoval „všeobecný periodický přezkum“ stavu lidských práv členských zemí Rady pro lidská práva při OSN v Ženevě.
Letos přišla řada na Čínu, shodou okolností právě v týdnu, kdy byl český prezident, ministr zahraničí a další politici na návštěvě dovozního expa v Šanghaji. Ke cti českých politiků, v tomto případě ministerstva zahraničí, slouží, že česká delegace byla jednou ze zemí, které v Ženevě vznesly požadavek uzavření táborů a propuštění vězňů.
Zemanova „ekonomická diplomacie“
Tento postoj zjevně koresponduje s novým důrazem na lidská práva nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Na české politické scéně je to v posledních letech dost nezvyklý jev.
Že takový postoj nesdílí celá politická reprezentace, to bylo zřejmé právě v Šanghaji: zatímco prezident Zeman preludoval na klavír svůj oblíbený šlágr čínskému generálnímu tajemníkovi Si Ťin-pchingovi, podle pozorovatelů původci represivní politiky v Sin-ťiangu, ministr Petříček odhaloval pamětní desku židovským uprchlíkům v Šanghaji za druhé světové války. Odkaz na holocaust byl možná jemným signálem ohledně táborů v Sin-ťiangu.
Českého prezidenta ovšem přivádí kritika porušování lidských práv v Číně do varu, o čemž by mohl vyprávět dosluhující český velvyslanec v Pekingu Bedřich Kopecký. Petříček to také od Zemana při první příležitosti pěkně schytal. Ministr zahraničí prý nerozumí diplomacii. Zeman sice mluvil o Maďarsku, ale všichni víme, že takhle rozvášnit ho dokáže pouze Čína.
Zemanova vlastní „ekonomická diplomacie“ vůči Pekingu ovšem sama příliš profesionálně nepůsobí. To nám připomněla další událost, totiž soud s představitelem neziskového křídla CEFC Patrickem Ho, který je v New Yorku obviněn z rozsáhlé mezinárodní korupce, v níž figuruje i Hoův nadřízený, předseda CEFC Jie Ťien-ming.
Ten je, jak známo, Zemanovým poradcem, a to dokonce i poté, co v únoru zmizel a je vyšetřován z korupce dokonce i v Číně samotné. Prostě profesionalitu ve vztahu k Číně pohledat.