Poklidnou atmosféru vánočních svátků zjitřila aféra kolem čínské firmy Huawei. Národní úřad pro kybernetickou a informční bezpečnost (NÚKIB) vydal v pondělí 17. prosince veřejné varování před hardwarem a softwarem obřího výrobce telekomunikační techniky, společnosti Huawei, protože může představovat riziko pro národní bezpečnost. Hlavním zdůvodněním ve veřejném varování byla skutečnost, že podle platných čínských zákonů je každá fyzická i právnická osoba v ČLR pod trestem vězení povinna spolupracovat na požádání s čínskými zpravodajskými službami.
Úředníci bez prověrky
Není úplně jasné, proč NÚKIB zvolil veřejnou formu varování; podle informací serveru Lupa.cz prý proto, že původní tajnou zprávu nemohla vláda projednat z kuriózního důvodu, že řada vysokých státních úředníků nedisponuje bezpečnostní prověrkou, a nemohla se proto s tajnou zprávou seznámit. (Pokud je to pravda, je samozřejmě už to docela pěkný průšvih.)
Varování nebylo asi velkým překvapením pro nikoho, kdo aspoň občas sleduje běžné zpravodajství. Před Huawei otevřeně varují české i spojenecké bezpečnostní služby již několik let. Nevíme, jaké další indicie úřad uváděl v původní tajné zprávě, ale můžeme předpokládat, že specializovaná instituce má přístup k závažným informacím, včetně zjištění obdobných služeb ve spojeneckých zemích. Její závěry by bylo dobré brát vážně.
Na varování NÚKIBu ihned zareagovalo poněkud zmateně několik ministrů v čele s předsedou vlády Babišem, kteří začali čistit své úřady od telefonů této značky. Nic takového přitom varování nepožadovalo; jak bylo dodatečně upřesněno, směřovalo primárně na provozovatele klíčové telekomunikační infrastruktury. Ta běží v posledních letech díky cenové politice Huawei, jakož i pravidlům veřejných zakázek zohledňujícím pouze cenu, prakticky celá na síťových komponentech této firmy. Koncových uživatelů se varování netýká, i když mobilní telefony např. zaměstnanců předsednictva vlády pochopitelně rovněž představují dost citlivou záležitost.
Vánoční „dopis čtyř“
Po horlivém nástupu při očistě svého úřadu od čínských mobilů ovšem premiér v průběhu týdne otočil, zjevně pod tlakem dobře organizované čínské lobby. Hned v pátek svolal Bezpečnostní radu státu (BRS), která vydala nemastné neslané prohlášení, že NÚKIB je autonomní úřad a vláda mu nemůže přikazovat, před čím má nebo nemá varovat. Sdělení bylo zjevně určeno pro čínské uši, protože v našem ústavním systému je takové oddělení pravomocí (alespoň prozatím) samozřejmostí. Ve vcelku technickém prohlášení trčí kontroverzní bod (2a), kde se praví, že NÚKIB “není příslušný hodnotit mezinárodněpolitickou situaci ani právní a politické prostředí v jiných státech”. Dokument už bohužel nerozvádí, jak by měl NÚKIB podle BRS vykonávat svou práci, aniž by se těmito dvěma ohledy zabýval.
Vlažná zpátečka zjevně k uklidnění vášní nestačila, a tak se nový čínský velvyslanec Čang Ťien-min objednal ještě v neděli, den před Štědrým dnem (sic!), k premiéru Babišovi do průhonické Sokolovny. Co se – možná – na setkání odehrálo, jsme se dozvěděli pouze z facebookového profilu ambasády (čínské úřady hojně využívají sociálních médií, která jsou jinak v Číně zakázána); Babiš se o setkání na svém vlastním FB ani ve svém oficiálním programu nezmiňoval. Že si ho ambasáda nevycucala z prstu docela, naznačovalo jen foto Babiše a Čanga před vánočním stromečkem (ty jsou mimochodem letos v řadě čínských měst zakázány též).
Podle čínského velvyslanectví Babiš na setkání sklopil uši a pokorně se od NÚKIBu distancoval. Zpráva z jinak zjevně dosti neformální schůzky je na diplomatický úřad formulovaná s až teatrální arogancí:
Velvyslanec Zhang poukázal, že varování vydané příslušným českým orgánem, které se vůbec nezakládá na skutečnosti, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu rozhodně protestuje. Uvedl, že čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem.
Čínští soudruzi a čeští čučkaři
Takový brežněvovský jazyk omezené suverenity je pro českou veřejnost těžko stravitelný. Okamžitě vyvolal rozruch na sociálních sítích. Opoziční politici si nebrali servítky: „Česká republika je v rukou servilních kolaborantů s nedemokratickými mocnostmi,” prohlásil předseda poslaneckého klubu TOP09 Miroslav Kalousek. „Premiér nese mimo jiné odpovědnost za kybernetickou bezpečnost České republiky… Jeho obrat vnímám jako útěk od odpovědnosti,” řekl zahraniční expert Pirátů Mikuláš Peksa.
Ihned po Vánocích se do věci znovu vložil premiér Babiš. Zpochybnil výklad schůzky v podání čínské ambasády a doslova uvedl:
Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal, a kde velice nestandardním způsobem vyjádřil stanovisko čínské strany… nevím, o čem pan velvyslanec mluví. Jeho komunikace je velice neobvyklá.
Babiš zdůraznil, že vláda bere varování NÚKIBu vážně a bude se jím znovu zabývat na schůzi v lednu…
…
Plný text článku bude k dispozici v příštím čísle Týdeníku Echo 3.1.2019. Mezitím doporučujeme náš podrobnější anglický text Huawei’s Christmas battle for Central Europe.