Bruselská redakce mediální společnosti Politico zveřejnila ve čtvrtek 26.11. rozsáhlý článek o vlivu Pekingu v Evropském parlamentu s podtitulkem „Skupina přátelství EU-Čína vedená výrazným europoslancem je považovaná za blízkou čínskému státu“. „Výrazným europoslancem“ v čele skupiny se míní český politik Jan Zahradil, předseda frakce Evropských konzervativců a reformistů v EP a člen republikového sněmu, výkonné rady a expertní skupiny pro zahraniční politiku ODS.
Politico cituje řadu odborníků a politiků, včetně vedoucího oficiální delegace EP pro Čínu Reinharda Bütikofera, podle nichž Zahradilova skupina přinejmenším podkopává evropskou politiku vůči ČLR. Někteří vyjadřují též podezření na možný únik citlivých informací, k nimž má Zahradil ve svých funkcích v EP přístup. Zahradil všechna obvinění odmítl v dopise předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu.
Politico ve svém článku cituje rovněž z obsáhlé studie projektu Sinopsis, vydané před rokem pod názvem Repurposing democracy: The European Parliament China friendship cluster. Na Skupinu přátelství s ČLR a úlohu Jana Zahradila v ní upozornil Sinopsis poprvé už před rokem a půl v článku Český europoslanec na hedvábné stezce.
Zahradil obhajoval v poslední době své názory a aktivity v rozhovorech pro server Asiaskop, kde se objevil minulý měsíc hned dvakrát. Asiaskop je projekt dvorního tlumočníka Miloše Zemana Víta Vojty, dříve známý jako Sinoskop. Přejmenoval se po odhaleních zpravodajského serveru Aktuálně o skryté finanční a redakční podpoře Sinoskopu ze strany společnosti Home Credit prostřednictvím agentury politického marketingu C&B s cílem „racionalizovat diskuzi o Číně“.