Společnost Meta nedávno odhalila dvě velké dezinformační operace z Ruska a Číny. Ta první, větší a iniciovaná ruskými zdroji, se zaměřovala na evropské země, jako je Německo, Francie, Itálie, Ukrajina nebo Velká Británie. Na falešných facebookových a instagramových účtech či webových stránkách šířila především protiukrajinský a proruský narativ. Společnost Meta je zablokovala kvůli tzv. „koordinovanému neautentickému chování“ (CIB). Kampaň dle odhadů stála iniciátory až přes 105 tisíc dolarů. Jako první na podezřelé účty na sociálních sítích upozornili němečtí novináři z veřejnoprávní televize ZDF.
Čínští dezinformátoři: „Čechy Čechům!”
Menší, ale o to cílenější byla operace, která mířila od konce července 2022 na Českou republiku a Spojené státy a pocházela z ČLR. Zapojeno do ní bylo 81 falešných facebookových účtů, dvě webové stránky, twitterové a instagramové účty. Ty byly dále rozděleny na čtyři klastry určené pro Českou republiku, v češtině a z rádoby „českých“ účtů.
Jedna ze skupin, napojená na FB účet s názvem „Návrat České republiky Čechům!!!“, propagovala i protivládní petici a další aktivity. Druhá „čínská“ petice proti vládě Petra Fialy je stále aktivní a na webu petice.com ji podepsalo přes 230 lidí. Na webu e-petice pouze jedenáct. Zajímavý je pak bod 4, který se kromě ryze českých požadavků věnuje i tématům zahraniční politiky:
4.) pečlivě provádět diplomatické činnosti tak, aby hospodářské oživení nebylo brzděno. Buďte například opatrní, aby zbrojní pomoc Ukrajině nevyvolala energetickou odvetu ze strany Ruska, protože mír nedělají dodávky zbraní. Je také důležité zabránit tomu, aby opuštění od čínské iniciativy 16+1 vyvolalo hospodářskou odvetu ze strany Číny, neboť si nemůžeme dovolit hněv dvou velkých mocností současně.
Všechny zmíněné účty pak šířily protiukrajinské i propekingské narativy, kritizovaly vládní politiky a vyzývaly k nepokojům kvůli vzrůstajícím cenám energií a inflaci. Zajímavé je, že všechny tyto falešné účty cílily na české obecenstvo a publikovaly z Číny v noční době, tedy během dne v Evropě.
Rusko-čínská spolupráce
Nepřehlédnutelná je i spolupráce Moskvy a Pekingu a překrývání se některých témat, která falešné účty sdílejí. Ve zprávě firmy Meta se například objevuje téma amerických biolaboratoří na Ukrajině, text původně vzešlý z webu ruského ministerstva obrany a masivně šířený čínskými falešnými účty. O jednotných tématech čínské a ruské propagandy, včetně biohrozeb z Ukrajiny, jsme psali již v dubnovém článku „Nacifikace“ Ukrajiny v čínském informačním prostoru. Čínské falešné účty také pozitivně reagovaly na články na českých dezinformačních platformách, jako je například Czech Free Press či Tadesco.com, odkud například převzaly původně ruský „článek“ (z Russia Today) s názvem „Od Kosova po Taiwan“. Ten hovoří o spiknutí Kosova, USA, NATO, Tchaj-wanu, zbrojařů, CIA a Ukrajiny proti Srbsku, Íránu, Bělorusku, Rusku, Sýrii a samozřejmě ČLR. Chybí tedy už jen Soros a Česká televize. Píše se v něm samozřejmě, že nic není náhoda:
Samozřejmě je asi jen další náhoda, že návštěva třetího nejvyššího amerického vládního úředníka na Tchaj-wanu i přes výslovné přání Pekingu proběhla uprostřed zvýšeného napětí s Čínou. Kromě Ruska jej Západem ovládaný světový řád na Ukrajině také ovlivňuje. Zahájení destabilizujícího konfliktu uvnitř Číny využitím Tchaj-wanu by posloužilo konkurenčním zájmům Washingtonu.
Z médií na dezinformační platformy
O čínské vládní propagandě, která se šíří nejen pomocí čínských a ruských státních medií, ale i dezinformačních platforem, jsme psali již před pěti lety (v článku Facebook, Twitter, YouTube – zakázat, infiltrovat!). Již tehdy jsme upozorňovali, že jako nejužitečnější nástroj „ke správnému šíření čínského příběhu“, k němuž vyzývá Si Ťin-pching, se hodí především západní sociální sítě. Čínské aktivity se z Facebooku, Twitteru či YouTube rozšířily i na novější a „více trendy“ platformy, jako je Instagram a TikTok. Spolupráce ruských a čínských médií, diplomatů a propagandistických oddělení se zintenzivnila během covidu-19, zimní olympiády v Pekingu a později i ruského vpádu na Ukrajinu a následné války. Obě země od té doby stále spolupracují nejen na poli zahraniční politiky, ale i v šíření svých dezinformací a propagandy. Stávají se tak akutní hrozbou pro západní demokracie, především pro ty mladší, mezi něž patří i Česká republika. Řešením by mohl být nový zákon, který by dal českým úřadům pravomoc zablokovat weby šířící obsah ohrožuící bezpečnost či demokratické základy Česka.