V Evropském parlamentu byla 29. listopadu zahájena výstava děl čínského umělce a aktivisty Badiucaa. Do Bruselu ho pozvala europoslankyně České pirátské strany Markéta Gregorová. Její iniciativu podpořila viceprezidentka Evropského parlamentu Pina Picierno, portugalská politička Isabel Santos, česká europoslankyně Michaela Šojdrová či stranický kolega Gregorové, europoslanec Mikuláš Peksa.
Markéta Gregorová, která se tématům porušování lidských práv věnuje dlouhodobě, výstavu uvedla slovy:
Je mi velkou ctí přivítat čínského umělce Badiucaa i jeho satirická díla v Evropském parlamentu. Badiucao je nejen talentovaný umělec, ale v první řadě je bojovníkem za lidská práva. Chci aktivně bránit tomu, aby čínský režim hlasy lidskoprávních aktivistů umlčel, a proto jim hlas tímto způsobem poskytuji.
Badiucaova umělecká díla nejen reprezentují moderní umění, ale především reagují na současné geopolitické a sociální otázky. Kvůli kritice čínského represivního režimu není pro umělce bezpečné v Číně žít, proto v současné době působí v exilu v Austrálii.
„Čína pravidelně zatýká, vězní, a dokonce mučí aktivisty a bojovníky za lidská práva, kteří upozorňují na zvěrstva páchaná na Ujgurech, Tibeťanech, Tchajwancích i etnických Číňanech. Západní lídři tyto kruté praktiky stále přehlížejí a dávají přednost ekonomickým hodnotám před lidskými právy a bezpečností,” komentuje pozadí své tvorby Badiucao.
Badiucaova díla i instalace jsou v Evropském parlamentu k vidění do pátku. V minulosti vystavoval v Austrálii, Itálii a letos v létě i v centru DOX v České republice.
Součástí akce v Bruselu byla panelová debata Art and Resistance (Umění a vzdor), kterou zaštítila viceprezidentka EP Pina Picierno. Debatu i vernisáž výstavy moderovala Kateřina Procházková, novinářka z projektu Sinopsis.
Výstava vznikla ve spolupráci s pražským kulturním centrem DOX, kurátorkou Elettrou Stamboulis, galerií Prometeo a projektem Sinopsis.