Na počátku července začal v ČLR celostátní zátah na nezávislé advokáty. V centru zájmu policejních orgánů je pekingská advokátní kancelář Feng-žuej (Fengrui), která působí od dubna 2007 a zastupuje mj. známé osobnosti, jako je umělec Aj Wej-wej nebo ujgurský profesor ekonomie Ilham Tohti (v září 2014 odsouzen na doživotí za údajnou propagaci separatismu).
Kancelář se však také angažuje v případech policejní zvůle proti členům nezávislých církví a proti vesničanům, kteří přicházejí s peticemi do měst ve snaze domoci se spravedlnosti ve sporech s místními úřady. V poslední době například zastupovala rodinu Sü Čchun-chea zastřeleného v hádce s policistou, který mu chtěl zabránit, aby nastoupil do vlaku.
Zatýkání začalo 9. července ve tři hodiny ráno, kdy ze svého bytu byla odvlečena advokátka Wang Jü. Následně bylo v různých částech Číny zadrženo více než dvě stě třicet právníků a dalších spolupracovníků nezávislých advokátních kanceláří. Podle svědectví zatčených, která se objevila na internetu, policisté se odmítali prokázat průkazem a mnohdy neměli ani soudní příkaz. Když jim dotyčný odmítl vstup do svého bytu, vyrazili dveře násilím.
Oficiální čínská média krátce na to zveřejnila odhalení „celostátní zločinecké organizace“, která „rozdmýchala více než čtyřicet citlivých případů a tím vážně narušila společenský pořádek“. Advokáti byli obvinění z toho, že „podněcovali obyvatelstvo ke kverulantským náladám a následně je zastupovali v právních přích za účelem získání nepřiměřených výhod“. Podle údajů Amnesty International jich k 29. červenci zůstávalo dvacet sedm ve vazbě pro podezření ze „závažné trestné činnosti“, případně byli nezvěstní.
Obvinění z nekalých rejdů advokátů hned dva dny po zmizení paní Wang Jü nepřímo potvrdili dva spolupracovníci advokátní kanceláře Feng-žuej ve vysílání státní televize (následně publikovaném v tisku). Chuang Li-čchün a Čaj Jen-min popsali, jak advokáti sledovali citlivé případy po celé zemi, na sociálních sítích pak prý zveřejňovali manipulované informace, rozdmychávali nálady nepřátelské komunistické straně a státu a zároveň do těchto případů vstupovali jako „obhájci práva“ a inkasovali za to tučné odměny.
Manipulovali veřejnost, a dokonce prý platili stěžovatelům, aby s transparenty protestovali před soudními síněmi; videa z těchto protestů pak posílali do zahraničí, a tak špinili dobré jméno Číny. Ve své výpovědi na televizní obrazovce oba zadržení neopomněli ani zmínit charakterové vady zmíněných advokátů, včetně odhalení údajného sexuálního zneužívání spolupracovnic, kterého se měl dopouštět jeden ze zadržených advokátů.
Strohé oficiální stanovisko čínských úřadů si lze v angličtině přečíst například na stránkách čínskou vládou placených novin Global Times, které vycházejí v USA. Lze očekávat exemplární proces, ve kterém bude jasně dáno najevo, že v Čínské lidové republice zůstávají soudy pod kontrolou stranických orgánů a že nikdo nesmí mít ani stín pochybností o represivních složkách státu.
Prezident Si Ťin-pching (a generální tajemník Komunistické strany Číny v jedné osobě) oficiálně razí politiku „vlády zákona“ a zdůrazňuje potřebu zlepšovat právní prostředí v Číně. Pyšní se tím, že od roku 2012, kdy nastoupil do funkce, nastalo odhalování a stíhání korupce bez ohledu na vysoké stranické funkce, padni komu padni. Komentátoři nicméně soudí, že okázalá kampaň proti korupci má posílit pozice Sin Ťin-pchinga a jeho frakce uvnitř KS Číny.
Vzhledem k všudypřítomnosti korupce lidé prezidentovo protikorupční tažení vítají; obětí tažení jsou ale vesměs vysocí představitelé strany, kteří k Si Ťin-pchingově frakci nepatří. Systém podřizující soudy orgánům komunistické strany, jejíž představitelé jsou zároveň bezprostředně ekonomicky zainteresovaní na nejrůznějších projektech, kde korupce jen kvete, i nadále znemožňuje obyčejným lidem domoci se práva v takových věcech, jako je vyvlastňování půdy pro developerské projekty, škody způsobené průmyslovým znečištěním či nedodržení závazků zaměstnavatele, který dělníkům odmítá vyplatit dohodnutou mzdu.
Rostoucí nespokojenost a napětí v čínské společnosti řeší vedení státu kampaní za budování harmonické společnosti (che-sie še-chuej), v níž se často cituje Konfucius, ruku v ruce s posilováním kontroly médií a internetu a policejními represemi. Brutální a svévolné jednání policie je téma, o němž se opakovaně diskutuje na internetu a nejotřesnější případy pronikají i do oficiálních médií. Ostatně brutální a zjevně nezákonné jednání policie bylo jedním z hlavních motivů toho, že Aj Wej-wej před několika lety proti vedení čínského státu vykopal válečnou sekeru.
Dnešní snaha kriminalizovat činnost nezávislých advokátů a diskreditovat je v očích veřejnosti usvědčuje současný boj proti korupci z pokrytectví. Znovu oddaluje dobu, kdy se Čínská lidová republika bude moci nazývat právním státem.