Spory kolem Jihočínského moře zůstávají nadále na pořadu dne, měsíc poté, co Stálý rozhodčí soud v Haagu označil 12. července čínské nároky za neplatné. Kromě oficiálních prohlášení situaci kolem Jihočínského moře zpestřuje také lidový folklor.
Podle zásady co je na papíře, to platí vydala Čína v roce 2012 nové kontroverzní cestovní pasy, v nichž byla kromě obvyklých údajů vytištěna také mapa znázorňující některá sporná území – Jihočínské moře mezi nimi – jako čínská. To samozřejmě vyvolalo rozhořčení sousedních států. Vietnam například odmítl čínským občanům pasy při vstupu do země razítkovat, a vietnamští úředníci začali místo toho do čínských pasů vkládat čisté papíry se vstupním razítkem. Jeden z úředníků zašel o krok dál, když do pasu čínské turistky krasopisně vepsal “Fuck you”. Čínská strana, trochu přecitlivělá na provokace “nepřátelských sil”, požadovala prošetření celého “incidentu” a slib, že se už nic podobného nikdy nestane. O tématu se rozhořela bouřlivá diskuze na čínském internetu. Rozhořčení vlastenci se nechávali slyšet, že už Vietnam v životě nenavštíví. Jeden z diskutujících na síti Wej-po 微博 ve svém patriotickém zápalu prohlásil, zjevně v narážce na krátkou čínsko-vietnamskou pohraniční válku v roce 1979: “Když je dítě zlobivé, dostane za vyučenou.” Řada lidí kritizovala nečinnost čínské vlády, která “jen odsuzuje, aniž by ve skutečnosti cokoliv podnikla”.
Vietnam proti “devíti-pomlčkové hranici” (anglicky nine-dash line, čínsky ťiou-tuan sien 九段线) protestuje dlouhodobě. A nové čínské pasy mají ještě o pomlčku navíc – východně od Tchaj-wanu 台湾.
V pátek 29. července se neznámému čínskému hackerovi podařilo zjevně v odvetě proti zneuctění čínského pasu nabourat do systémů dvou největších vietnamských letišť – v Hanoji a Ho Či Minově městě. Na obrazovkách a v rozhlase se objevily zprávy kritizující nároky Vietnamu a Filipín na oblast Jihočínského moře. Bezpečnost letového provozu zřejmě nebyla ohrožena, útok nicméně dokládá, jak daleko jsou čínstí nacionalisté ochotni zajít ve svém spravedlivém rozhořčení nad kdejakou “pohanou” ze strany “nepřátelských sil”.
Bojovnou rétoriku přiostřuje také čínská vláda, jejíž výroky ohledně sporných území začínají podle pozorovatelů nápadně připomínat Severní Koreu. Jako příklad uvádějí prohlášení, že Čína vyšle do Jihočínského moře jaderné ponorky, aby “odradily” americkou stranu při jejích demonstrativních plavbách v mezinárodních vodách nárokovaných Čínou (Freedom of navigation operations, FONOP).
Někteří čínští nacionalisté se rozhodli bojovat proti americkému imperialismu bojkotem výrobků firmy Apple. Podle agentury Reuters se uživatelé sociálních sítí se navzájem pobízeli k veřejnému ničení produktů této firmy v několika namátkou vybraných neautorizovaných obchodech. Většina však k problému přistoupila pragmaticky:
“Je to laciný nacionalismus a naprostá hloupost. Ale kdybyste mi nabídli iPhone 7, s radostí svůj iPhone 6 zničím!”
“Bojkot Applu by jen připravil mnoho lidí o práci – spousta jich u nás pro Apple pracuje.”
Antivirová společnost F-Secure popisuje ve své nejnovější zprávě o kybernetických hrozbách poněkud závažnější případ nacionalistické odezvy k situaci v Jihočínském moři, totiž nový trojan (Remote Access Trojan, číli RAT neboli Krysa), který pracovně nazvala Nan-chaj šu 南海鼠, čili Krysa z Jičínského moře. Skupina hackerů operující podle F-Secure z Číny ho šíří pomocí tzv. spear-phishing mezi subjekty, které mají tak či onak co do činění se sporem kolem Jihočínského moře, jako např. Filipínské ministerstvo spravedlnosti, organizátoři setkání APEC, advokátní firmy angažované ve sporu, apod. Zatím není jasné, zda byl kybernetický útok na vietnamská letiště součastí této kampaně, nebo dílem jiné skupiny či jednotlivce.