Čína a svět tento týden: usmiřování s Austrálií i hádky s Pobaltím

Austrálie získala od Číny příslib nižších cel na export vína, Evropská unie elektromobily za dumpingové ceny a na Pobaltí zbyly výhrůžky.

Čínsko-australské usmiřování

Pekingská Velká síň lidu byla 5. listopadu svědkem setkání Si Ťin-pchinga a Anthonyho Albanese. Ten se tak stal prvním australským premiérem, který od roku 2016 navštívil Čínu. Cílem jeho cesty bylo urovnání vztahů pošramocených mimo jiné australským vyloučením firmy Huawei a ZTE z výstavby 5G sítí, požadavkem na vyšetření původu koronavirové pandemie i čínským odvetným embargem na dovoz australského zboží. Nyní se rozhodl Albanese se Si Ťin-pchingem „budovat vztah“, od deeskalace obchodní války s Čínou si Austrálie slibuje mimo jiné více pracovních míst pro své občany.

Albanese uvedl, že jeho mantrou je „spolupracovat s Čínou tam, kde můžeme, nesouhlasit kde musíme a prosazovat naše národní zájmy“. Oba lídři prý uznávají, že z odlišných politických systémů pramení odlišné hodnoty, ale jednají spolu na rovinu. Joe Biden během nedávné státní návštěvy doporučil australskému premiérovi při tomto pokusu o sblížení s Čínou „důvěřovat, ale prověřovat“. Bude se Anthony Albanese jeho radou řídit?

Zdroje:

The Guardian: Albanese China trip: PM meets Xi Jinping in Beijing and hails diplomatic thaw

Reuters: Australia’s Albanese seeks dialogue, cooperation in China visit

Si Ťin-pching oroduje za spravedlivý trh

Peking by si přál napravit i vztahy s Evropou, kde momentálně Evropská komise ve znamení strategie „deriskingu“ prošetřuje dumpingové ceny elektrovozů importovaných z Číny. Generální tajemník Si Ťin-pching proto tento týden prostřednictvím videohovoru nabádal německého kancléře Olafa Scholze, aby Německo přimělo EU k dodržování „principů spravedlivé soutěže a volného trhu“ a restrikce vůči Číně zastavilo. Vzhledem k tomu, že německý kancléř je v otázce evropského „deriskingu“ nejslabším článkem, mohou být Si Ťin-pchingovy prosby nakonec vyslyšeny.

Že není Evropská unie v tvrdším přístupu vůči Číně zcela jednotná, ukazuje i nedávná schůzka řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise se Si Ťin-pchingem. Během setkání se obě strany dohodly na hlubší kooperaci v rámci čínské iniciativy Pás a stezka (BRI), kterou již většina evropských zemí opustila či se pro ně stala irelevantní. Řecko tak bude společně se Srbskem posledním evropským státem, který zůstane jejím aktivním členem.

Zdroje:

CCTV: 习近平同德国总理举行视频会晤

Xinhua: Xi meets Greek prime minister

Letem světem čínským internetem

V čínském Wu-čenu se tento týden konal již desátý ročník Světové internetové konference. Cílem této každoroční akce je v podstatě legitimizovat čínský přístup přísné kontroly internetu a současně prosazovat koncept „kybernetické suverenity”. Ta v praxi vypadá tak, že ČLR blokuje většinu zahraničních zpravodajských stránek, sociálních médií a aplikací, přičemž podle organizace Freedom House Čína loni již osmým rokem v řadě kralovala žebříčku internetových represí.

Generální tajemník Si Ťin-pching ve své videozdravici k zahajovacímu ceremoniálu konference vyzval k „nové etapě sdílené budoucnosti v kyberprostoru”. Současně také ujistil, že Čína je připravena podpořit rozvoj umělé inteligence realizací Globální iniciativy pro správu umělé inteligence (GAIGI), představené minulý měsíc. Tato iniciativa je zatím spíše souborem vágních návrhů než konkrétních politických doporučení, ale jasně ukazuje některé priority Číny v oblasti regulace rychle se vyvíjejících technologií.

Zdroje:

Vláda ČLR: 习近平主席向2023年世界互联网大会乌镇峰会开幕式发表的视频致辞凝聚共识、指明方向

The Diplomat: China Renews Its Pitch on AI Governance at World Internet Conference

Freedom House: Freedom on the Net 2022 – China

Sinopsis: Čína a Rusko sdílí know-how, jak cenzurovat internet

Pobaltí opět za „červenou linií“

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu ve středu zahájil svou cestu po pobaltských zemích, na což Čína zareagovala zvyšováním nátlaku na tuto oblast. Ze „zraňování citů čínského lidu“ a „překračování červené linie“ obvinila především Estonsko, na jehož území se Tchaj-wan nově chystá otevřít zastupitelský úřad. Když jej Tchaj-wan v roce 2021 zřídil v Litvě, Peking odpověděl důsledným obchodním embargem, což přimělo Evropskou unii uzákonit opatření proti cizímu obchodnímu nátlaku.

Čínské ministerstvo zahraničí teď „naléhavě vyzývá estonskou stranu, aby dodržovala princip ‚jedné Číny‘ a nedovolila Tchaj-wanu zakládat oficiální organizace“. Tallinn však posílení vztahů s Tchaj-wanem považuje za stěžejní pro svou zahraničněpolitickou agendu. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna také minulý týden uvedl, že Estonsko podporuje účast Tchaj-wanu ve Světové zdravotnické organizaci. Zároveň však dodal, že oživení vztahů s Tchaj-wanem není v rozporu s politikou jedné Číny, ke které se Estonsko zavázalo. Ministr zahraničí také nezapomněl zdůraznit, že Estonsko Tchaj-wan jako stát neuznává.

Zdroje:

Politico: China warns Estonia to dump plan for Taiwan office

Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China: Foreign Ministry Spokesperson Wang Wenbin’s Regular Press Conference on November 8, 2023

 

Інформаційний бюлетень українською мовою у форматі PDF.