Alternativní cena míru pro diktátory

Je čínská cena pro Putina, Castra, Mugabeho či Hun Sena „východní odpovědí na Nobelovu cenu míru“?

Zahraniční média začátkem prosince informovala, že mezi kandidáty na letošní „čínskou alternativu k Nobelově ceně míru“ známou jako Konfuciova cena míru (Kchung-c‘ che-pching ťiang 孔子和平奖) se objevila jména filipínského prezidenta Rodriga Duterteho a kambodžského premiéra Hun Sena.

Oba politici nastolili ve svých formálně demokratických zemích jednoznačně pročínský kurz. Oba také prosluli nevybíravými metodami. Hun Sen nechával příležitostně házet do opozičních shromáždění granáty – dokud opozici prostě nerozpustil soudním příkazem. Duterte zase řeší drogový problém v zemi fyzickou likvidací podezřelých, včetně školáků.  Sám se chlubí, že vlastnoručně zabil tři lidi. Vskutku pozoruhodný kandidát na cenu míru.

Stejně jako v minulých letech se tak nabízí otázka, zda je tato cena fraškou, která má sloužit k zesměšnění celého konceptu „světového míru“ založeného na obhajobě lidských práv, jak jej prezentuje Nobelova cena udělovaná každoročně v norském Oslu. Konfuciova cena míru sice není formálně udělována čínskou vládou, podobně jako Nobelovu cenu neuděluje vláda norská, ale propagují ji čínská státní média včetně (polo)stranických Global Times a volba laureátů podezřele často padá na „přátele“ čínského režimu, poctěné předtím pozorností čínského prezidenta.

“Proti pokřivenému konceptu lidských práv”

Cena byla založena v roce 2010 a vyhlášení prvního laureáta proběhlo těsně před udělením Nobelovy ceny míru čínskému disidentovi Liou Siao-poovi, jenž zemřel letos v létě  po sedmi letech v čínském vězení. Založila ji nevládní organizace nazvaná Čínský svaz domorodého umění (Čung-kuo siang-tchu i-šu sie-chuej 中国乡土艺术协会) na návrh čínského podnikatele Liou Č‘-čchina, který předtím v Global Times publikoval komentář kritizující udělení Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi. Liou Č‘-čchin zde píše, že „[založení Konfuciovy ceny míru] by bylo tou nejlepší příležitostí pro Čínu, jak představit svůj vlastní pohled na světový mír a otázku lidských práv.“ (Jeho komentář byl později odstraněn.) Podle Tchang Čchan-lioua, předsedy komise , jež vybírala prvního laureáta, má cena představovat „východní perspektivu světového míru“, která by měla napravit pokřivený evropský koncept míru:

„Evropa je složená z malých států, které proti sobě po staletí bojovaly a my nechceme, aby ti, kteří o míru nic nevědí, tento pojem diskreditovali.“

Chybějící laureát

První cena byla v listopadu 2010 udělena bývalému vice-prezidentovi Tchaj-wanu a čestnému předsedovi tchajwanské Národní strany Lien Čanovi za jeho „zásluhy o posílení přátelských vztahů mezi oběma břehy Tchajwanské úžiny.“ Jeho kancelář však popřela, že by o udělení takové ceny byli informováni a “laureát” cenu nikdy nepřevzal.

V září 2011 pak čínské ministerstvo kultury, u nějž měla být organizace registrována, činnost Čínského svazu domorodého umění i samotnou cenu zrušilo. Vzápětí však vznikla v Hongkongu  následnická organizace nazvaná Čínské centrum pro studium mezinárodního míru (Čung-kuo kuo-ťi che-pching jen-ťiou čung-sin 中国国际和平研究中心), která s udělováním Konfuciovy ceny míru pokračovala i v následujících letech.

Putin, Castro, Mugabe – bojovníci za světový mír

Hned v roce 2011 ji získal tehdejší ruský premiér Vladimir Putin. I v následujících letech byla cena udělena politikům s přátelskými vazbami na čínský režim, ale rozhodně ne pověstí mírotvorců. V roce 2014 to byl bývalý kubánský prezident Fidel Castro, o rok později tehdejší zimbabwský prezident Robert Mugabe, v té době služebně nejstarší diktátor na světě. (Po jeho pádu převzal tuto štafetu letos nominovaný Hun Sen.)

Přestože čínská vláda popřela spojitost s oceněním a laureáti nakonec ani ceny nikdy  osobně nepřevzali, cena pro Fidela Castra následovala po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Kubě, při níž státník nešetřil chválou na adresu otce kubánské revoluce. Před udělením ceny diktátoru Mugabemu o rok později Si Ťin-pching při vzájemném setkání mimo jiné prohlásil:

[Čína] nikdy nezapomene na staré přátele, s nimiž byla kdysi za bouře na jedné lodi a s nimiž ji pojí oboustranné porozumění a vzájemná podpora.

Udělení Konfuciovy ceny míru Mugabemu vzbudilo pochopitelně značnou pozornost západních médií, která ji většinou spojovala s čínskou vládou, což technicky vzato není přesné. Faktem však zůstává, že cena koresponduje s oficiálním čínským pohledem na ideové spojence proti „západním hodnotám“, jež mimo jiné zosobňuje právě Nobelova cena míru.

České republice Nobelova cenu míru o vlásek unikla v roce 1989, kdy ji místo Václava Havla nakonec obdržel tibetský Dalajlama. Havlův současný nástupce v úřadu s největší pravděpodobností Nobelovu cenu nezíská. Při sympatiích, jež dává okázale najevo ke “svému mladému příteli” Si Ťin-pchingovi, by snad mohl  aspirovat alespoň na tu Konfuciovu jako cenu útěchy.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org