Americká univerzita pozvala dalajlámu; čínští studenti se šikují

“Dalajlamismus” v Kalifornii budí nevoli tamnější početné komunity čínských studentů.

Kalifornská univerzita v San Diegu 2. února oznámila, že se 14. dalajlama Tänzin Gjamccho ve dnech 16. a 17. června 2017 zúčastní slavnostní promoce studentů, na níž promluví coby oficiální řečník. Prohlášení okamžitě vyvolalo bouřlivou odezvu ze strany čínských studentů studujících nejen na pobočkách Kalifornské univerzity, ale v celých Spojených státech. Následně došlo k mobilizaci pod záštitou Asociace čínských studentů a vědců (CSSA), místní čínské organizace sdružující studenty a vědecké pracovníky působící na Kalifornské univerzitě. Jak uvedly čínské internetové noviny Global Times, asociace v reakci na dalajlámovo pozvání prohlásila:

„Dalajláma není pouhým náboženským představitelem, je to politický vůdce v exilu, jehož dlouhodobým cílem je rozvracení vlasti a narušování jednoty lidu. V posledních letech mnohé vlády západních zemí, v čele se Spojenými státy, povolily dalajlámovu návštěvu a nyní se s ním osobně sešli také nejvyšší představitelé Kalifornské univerzity v San Diegu. Tyto aktivity jsou nejen zásahem do vnitřních záležitostí Číny, ale také urážkou pro všechny čínské studenty v San Diegu, a mají negativní vliv na vztahy těchto zemí s Čínskou lidovou republikou.“

Asociace čínských studentů a vědců o sobě na webu přitom uvádí floskule obvyklé u čínských organizací tvářících se jako kulturní instituce:

Asociace organizuje různé činnosti, které mají představovat čínskou kulturu, jazyk a zvyky celé komunitě Univerzity v San Diegu. Naším cílem je posílení kulturní rozmanitosti v komunitě, obohacení osobní zkušenosti s jinou kulturou”.

Pohoršení čínských studentů vyvolal kromě samotného pozvání také fakt, že oficiální zdroje univerzity v San Diegu dalajlámu označily za „exilového duchovního představitele a vůdce tibetského lidu“. Mnoho čínských studentů svou nespokojenost s rozhodnutím a postojem univerzity vyjádřilo prostřednictvím sociálních sítí. Zdroj na WeChatu zároveň uvádějí, že v současné době v San Diegu studuje celkem 858 studentů z ČLR. Celkem studovalo podle oficiálních údajů v loňském akademickém roce  v USA neuvěřitelných 328,547 vysokoškolských studentů z ČLR, což představovalo 31.5% všech zahraničních studentů. Letos jich bude ještě více. Amerických studentů v ČLR studuje každý rok kolem 15 tisíc, tedy zhruba 20krát méně. Vyšší vzdělání je zřejmě jediné odvětví, kde vykazuje Amerika výrazný přebytek vzájemné bilance –  i když i ten je nakonec ve prospěch ČLR.

Místní čínská studentská asociace v San Diegu kontaktovala ohledně Dalajlamovy návštěvy generální konzulát Čínské lidové republiky v Los Angeles, který se oficiální cestou obrátil s protestem na vedení univerzity. Univerzita se však podle čínských zdrojů k těmto protestům zatím oficiálně nevyjádřila. Na situaci upozornily na internetu a sociálních sítích zdroje z řad čínských a tibetských disidentů.