Australská média v posledních týdnech rozsáhle informují o vyšetřování společnosti Crown Resorts, jež nařídil nejvyšší státní zástupce Christian Porter. Crown Resorts, největší provozovatel kasin v Austrálii, byl obviněn, že napomáhá svým nejlukrativnějším klientům vyprat obrovské množství špinavých peněz a obcházet přísné australské imigrační zákony (uplácení imigračních úředníků kvůli hladkému udělování víz pro prominentní hráče z ČLR). Předmětem vyšetřování jsou též tzv. „junkets operators“ neboli zprostředkovatelé extravagantních výletů do kasin po celém světě pro bohatou klientelu – zejména z Číny.
Právě v souvislosti s tímto vyšetřováním se australská federální policie začala zajímat také o Si Ťin-pchingova bratrance. Případ se týká mimo jiné korupce a praní špinavých peněz napojených na největší australskou síť kasin Crown Resorts. O angažmá Siova bratrance Čchaj Minga jako první informovaly investigace australských médií: The Age, Sydney Morning Herald a televizní sítě Nine. Čchaj Ming je pouze jednou z figur rozsáhlého vyšetřování, které odhaluje roli čínských boháčů s vazbami na Komunistickou stranu Číny v organizovaném zločinu – a v australské politice.
Hříšné peníze
Podle reportáže zveřejněné ve Wall Street Journalu si Siho bratranec, jednašedesátiletý australský občan Čchaj Ming, v roce 2017 založil v Melbourne firmu, přes kterou měl pomáhat vyprat stovky milionů dolarů. Vyšetřovatelé mají silné podezření na jeho vazby s dalšími čínskými bossy a také na aktivity směřující k prosazování vlivu čínské komunistické strany, jejíž „zahraniční agenti“ využívají sítě konexí a různé formy korupce. Vyšetřovatelé se mimo jiné zajímají, odkud proudily ohromné částky, které Čchaj pravidelně sázel v jednom z melbournských kasin. Např. mezi lety 2012-13 zde podle dokumentů, do nichž měl WSJ možnost nahlédnout, prosázel 39 milionů amerických dolarů a v roce 2015 to bylo dokonce 41 milionů. To Čchaje zařadilo mezi 50 top klientů řetězce. Už jen samotný vývoz takto enormních finančních částek z ČLR je nelegální.
Rodina je základ státu
Čchaj Ming je synem Si Ťin-pchingova strýce z matčiny strany. Jak strýc Čchi Žuej-sin, tak jeho syn byli členy komunistické strany a působili jako důstojnici Čínské lidové ozbrojené policie. Přestože není jisté, že předseda Si Ťin-pching je do aktivit a obchodů svého bratrance jakýmkoli způsobem zapojen či zda o nich vůbec ví, podle svědků se Čchaj svými příbuzenskými vazbami při obchodních jednáních rád oháněl. I proto australské úřady začaly Čchajův případ vyšetřovat v souvislosti s možnými politickými implikacemi poté, co země loni přijala zákon o „zahraničních agentech“ namířený proti zahraničnímu pronikání do domácích institucí a politiky. Samotné přijetí tohoto zákona bylo motivováno snahou dostat pod kontrolu sílící vliv Pekingu na zdejší politku, ale i univerzity, jak dokazují i některé nedávné události.
Dohlédněte na své příbuzné!
Poté, co australská média zveřejnila informace o vyšetřování Si Ťin-pchingova příbuzného, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku položenou během pravidelného briefingu odpověděla, že se jedná pouze o „nepodložená obvinění a pomluvy“ motivované snahou poškodit Čínu. Další čínské orgány, včetně oddělení propagandy a samotného Si Ťin-pchinga na dotazy médií nereagovaly. Jakékoli bližší informace k této osobě odmítla sdělit i australská federální policie, která se pouze vyjádřila, že jediným smyslem a cílem vyšetřování je ukázat, že je „Austrálie nevhodným prostředím pro organizovaný zločin.“ Největší “dovozce” čínských bohatých gamblerů, operátor Suncity, však už dramaticky omezuje svůj provoz v australských kasinech: zavírá své najaté místnosti v síti Star.
Si Ťin-pching po svém nástupu do funkce v roce 2012 zahájil razantní kampaň proti korupci na nejvyšších příčkách komunistické strany a apeloval na vysoké funkcionáře, aby nedopustili jakékoli zneužívání vlastní moci a postavení ani ze strany vlastních příbuzných. Zvláště ostře se vyjadřoval o odlivu peněz z Číny, k němuž často dochází právě prostřednictvím hazardu. Ještě koncem loňského roku přímo vyzýval funkcionáře, aby na své příbuzné dohlédli.
Kasina a nevěstince na Jednotné frontě
Čchaj Ming však vzbudil pozornost australské policie už před třemi lety, kdy se ocitl na palubě soukromého letu spolu s pěti dalšími muži, které australská federální policie stíhala rovněž pro zapojení do nelegálních operací v kasinech. Přitom když se Čchaj v polovině 90. let s manželkou dostal do Austrálie, koupili si původně jen maličký byt v jedné z dělnických čtvrtí v Melbourne. Ten však v roce 2011 vyměnili za luxusní rezidenci v jedné z nejlepších částí města. Bývalí i současní obchodní partneři se pak s médii dělí o historky svědčící o tom, jak Čchaj využíval svých vysokých konexí při obchodech a jak si dokázal užívat nočního života, který byl nedílnou součástí jeho „byznysu“. Mezi jeho vlivné konexe se mimo jiné řadí zakladatel druhé největší čínské mobilní a telekomunikační společnosti ZTE Chou Wej-kuej, k jeho obchodním partnerům však patří také majitel (legální a registrované) sítě nevěstinců v australském státě Victoria. Důležitou figurou v síti Čchaj Mingových známostí je také Tom Čou, v minulosti vyšetřovaný pro možné napojení jeho australských firem na čínskou komunistickou stranu a stíhaný Interpolem kvůli obrovským finančním únikům v Číně. Čou je členem Chupejského krajanského spolku v Austrálii a Huaxing Arts Group, organizací náležejících dle pozorovatelů do gesce čínské Jednotné fronty. Ta má “na starosti” čínskou diasporu a politické ovlivňování elit v cílových zemích podle potřeb Komunistické strany Číny.
Stopy vedou nahoru
Právě kasina jsou podle šéfa australské Kriminální informační komise Michaela Phelana jedním ze „slabých článků“, kudy do Austrálie nekontrolovaně proudí zahraniční zločin, ale i mocenský a politický vliv. Vyšetřování se proto bude rozšiřovat i na další velké řetězce, které pracují se zmíněnými operátory a vědomě nebo nevědomě tak přikrývají různé formy organizovaného zločinu a působení zahraničních agentů, mezi nimiž jsou nejvýraznější skupinou právě Číňané. Řetězec Crown Resort se proti obviněním ostře ohradil s tím, že za zprostředkovatele výletů pro boháče nejsou kasina zodpovědná. Pracují však se společnostmi, které jsou na organizovaný zločin prokazatelně navázané, a často jsou ve hře i linky na čínskou komunistickou stranu a její zahraniční aktéry. To, že je součástí této rozsáhlé sítě napojené na organizovaný zločin i blízký příbuzný čínského prezidenta a generálního tajemníka komunistické strany, pouze dále svědčí o tom, jak vysoko a daleko vazby čínských vlivových agentů působících v zahraničí sahají.