Český rozhlas 16. března publikoval rozsáhlou investigativní zprávu o dlouholeté spolupráci předního českého experta na výbušniny profesora Svatopluka Zemana a jeho domovské Univerzity Pardubice s čínskou zbrojní korporací Norinco, Čínskou akademií inženýrské fyziky (CAEP, má na starost vývoj a testování jaderných zbraní) a několika výzkumnými institucemi napojenými na zbrojní průmysl v ČLR.
Prof. Zeman, který po několik let spolupracoval také s českou státní firmou vyrábějící výbušniny Explosia nebo s americkou armádou, na konci prvního a především v druhém desetiletí tohoto století začal stále častěji přednášet na čínských akademických institucích napojených na zbrojní průmysl v ČLR a spolupracovat s nimi. V roce 2012 také přednášel ve výzkumném institutu společnosti Norinco, jedné z největších zbrojních korporací na světě (která samozřejmě patří čínskému státu).
Následně vstoupil do redakčních rad několika časopisů vlastněných nebo vydávaných součástí společnosti Norinco, která má za úkol zprostředkovávat akademickou spolupráci s vnějším světem. Zde také začal publikovat odborné články o výbušnininách, často společně s českými vědci z Pardubic a čínskými vědci z Norinca, CAEPu (konkrétně z institutu, který se zabývá výbušninami a například stál za první čínskou vodíkovou bombou,) nebo čínských univerzit úzce propojených s čínským zbrojním průmyslem. Účastnil se také několika konferencí organizovaných Norincem a institucemi s ním propojenými.
Profesor Zeman rozhovor s Českým rozhlasem na téma svých vazeb v ČLR odmítl a jeho reportéra poslal „do pr… a do Brusele“, jelikož podle něj česká veřejnoprávní média rozvrátila společnost. Univerzita Pardubice uvedla, že o tomto rozměru Zemanova angažmá v ČLR nevěděla. Spolupráci, kterou s CAEPem a jedním z výzkumných institutů Norinca podepsala, označila za nenaplněnou. Po Zemanovi ale prý bude chtít, aby své aktivity v této skupině ukončil.
Investigace Sinopsis a ČRo znovu poukázala na zranitelnost českého akademického prostředí při rizikové spolupráci s ČLR, na níž ČR a další západní země uvalily po roce 1989 zbrojní embargo. To odpovídá výsledkům předchozí investigace Sinopsis a ČRo z roku 2020, které poukázaly na značné nepochopení podstaty čínských akademických institucí ze strany českých univerzit. Ty často nevědí, s kým podepisují smlouvy nebo jaké vazby v ČLR mají jejich špičkoví pracovníci.
Zemanův příběh je tak možné brát jako odpověď na námitku jednoho z českých vědců citovaných v minulé investigaci. Čínský zbrojní průmysl se samozřejmě zajímá i o „titěrné Česko“.