Český prezident a čínský podvodník

Naše myšlenky do cizích hlav, cizí peníze do našich kapes

Tento týden byl před federálním soudem v New Yorku odsouzen ke třem letům vězení a pokutě 400 tisíc dolarů generální tajemník neziskového křídla CEFC, bývalý hongkongský politik Patrick Ho. Jeho případ dosud nevyvolal v ČR náležitou odezvu, přestože tato kauza rozsáhlé mezinárodní korupce bezprostředně souvisí s českou politickou scénou.

Patrik Ho byl před týmž soudem usvědčen již loni v listopadu v sedmi z osmi bodů obžaloby, zahrnujících politickou korupci a praní špinavých peněz. Obžaloba předložila také důkazy o ilegálním obchodu se zbraněmi v konfliktních oblastech Afriky jako Súdán; ty však nespadaly do jurisdikce soudu a nestaly se proto předmětem žaloby.

Konkrétně byl Patrick Ho usvědčen, a tento týden odsouzen, za uplácení vysokých představitelů OSN a politických činitelů v Africe. Milionové úplatky poskytl jménem CEFC bývalému předsedovi Valného shromáždění OSN Samu Kutesovi a dlouholetým prezidentům Čadu a Ugandy Idrissu Débymu a Yoweri Musevenimu (příbuznému Sama Kutesy). Tyto úplatky byly podle nálezu soudu vyplaceny ve prospěch obchodních zájmů společnosti CEFC  China Energy a s vědomím jejího předsedy Jie Ťien-minga.

Nepříliš čestný poradce

Jie Ťien-ming se jak známo stal na jaře 2015 čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana; veřejně oznámeno to bylo až o několik měsíců později. Téhož roku (2015) se Jie stal rovněž čestným poradcem Sama Kutesy, který přijal prostřednictvím Patricka Ho od CEFC úplatek ve výši půl milionu dolarů. Způsob jmenování Zemanova čínského poradce tak vyvolává pochybnosti, jež by se měl český prezident ve svém vlastním zájmu, a v zájmu pověsti celé země, pokusit rozptýlit.

Prezident dosud nevysvětlil, na základě jakých předpokladů, kvalifikací či doporučení jmenoval “předsedu” Jie svým poradcem. Ten navíc zůstává jeho poradcem i nadále, přestože před rokem zmizel a je zřejmě vyšetřován disciplinárními orgány KS Číny z korupce a dalších provinění. Zeman tvrdí, že ctí presumpci neviny, a poradce neodvolá, dokud nebude pravomocně odsouzen řádným soudem.

Vnitrostranické vyšetřování Zemanova poradce Jie v ČLR nicméně probíhá extralegálně a v utajení. Dokud se stranická disciplinární komise nerozhodne vydat Jieho státním orgánům k exemplárnímu potrestání, žádný soud, tím méně řádný, se konat nebude. Naopak, jedním z pravděpodobných důvodů zmizení Jie Ťien-minga je snaha uklidit ho před veřejností během soudního procesu ve Spojených státech s jeho přímým podřízeným Patrickem Ho.

Vlajkový vrak čínských investic

Společnost CEFC, jejíž vrcholní představitelé se dostali do konfliktu se zákonem a jsou zadržováni současně v USA i ČLR, se měla stát podle slov českého prezidenta “vlajkovou lodí čínských investic v ČR”. Po zadržení svých představitelů rychle zkolabovala; zbyly po ní hory dluhů, jež nyní konsoliduje čínská státní agentura CITIC. Renomovaný čínský finanční portál Cchaj-sin popsal obchodní praktiky společnosti v detailní (rychle zcenzurované) analýze jako gigantický podvod: firma podle něj získávala půjčky od čínských státních bank na základě fiktivních obchodů mezi svými filiálkami. Cchaj-sin také cituje motto, které od Jie Ťien-minga s obdivem převzal jeden jeho podřízený: “Naše myšlenky do cizích hlav, a cizí peníze do našich kapes”.

Zůstává otázkou, zda český prezident skutečně jen naletěl čínskému podvodníkovi, nebo má Zemanova “ekonomická diplomacie” s Čínou složitější pozadí. Tak či onak se český prezident dostal v očích světové veřejnosti díky svému čestnému poradci do nepříliš čestné společnosti zkorumpovaných afrických vůdců. Případům Patricka Ho, Jie Ťien-minga i CEFC samotné věnoval světový tisk v posledním roce mimořádnou pozornost; v řadě článků figuruje ne právě lichotivé ilustrační foto českého prezidenta s jeho čínským poradcem na Pražském hradě.

CEFC a zejména Patrick Ho byli také neúnavnými propagátory čínské iniciativy Pás a stezka. Patrick Ho ji opěvoval na konferencích i v médiích jako “novou, spravedlivější cestu globalizace”. Jen pár dnů před jeho zatčením otevíralo CEFC slavnostně v Šanghaji na univerzitě Fu-tan “Institut pro studium Pásu a stezky a globálního vládnutí”. Svérázný způsob, jakým CEFC razilo cestu Pásu a stezce v Africe (i jinde), se stal pro světovou veřejnost výmluvnou metaforou celé iniciativy.

Koncem dubna vyráží prezident Zeman opět na summit Pásu a stezky do Pekingu. Svou účastí dále prohloubí renomé, jež si doma i ve světě získal propojením se společností CEFC.

Publikace tohoto článku: Lidové noviny, 30.3.2019