Český tisk: Sešívaný prezident a čínští „šarlatáni“

Zeman fandí Slávii, lékařská komora se brání bludům a Dan Bárta neprošel přes kádrové oddělení CEFC.

Prezident Zeman a Čínská lidová republika prostě patří k sobě. Nebylo tomu tak vždycky; pro pamětníky jsme připomněli jeho někdejší výroky o plastikách, žloutence a prodávání rodinného stříbra v článku Letadlová loď do Eurasie. Teď se ale prezident Zeman může přetrhnout, aby dal Pekingu najevo, že jeho náruč se rozvírá dokořán. Ať už se to týká fotbalu, medicíny, nebo třeba čínských pilotů. Symbolicky jeho posun priorit dokreslí, že Zemanova návštěva Pekingu naplánovaná na polovinu května se uskuteční vládní krizi navzdory, zato návštěva v Bílém domě nejspíš neproběhne vůbec.

Fandím CEFC…

„Vzhledem k tomu, že podporuji čínské investice v Česku a čínská společnost CEFC koupila Slavii, tak fandím Slavii,“ odpověděl v pořadu Týden s prezidentem šalamounsky Miloš Zeman na otázku, zda fandí Spartě, nebo Slavii. Pořad vysílá TV Barrandov, kterou nakonec podle výkonného ředitele vydavatelství Empresa Daniela Köppla NEspoluvlastní čínská CEFC – od původně dohodnuté koupě prý odstoupila.

Zrušeny rozhodně nebyly obchody týkající se fotbalového klubu Slavia. CEFC, zastupovaná v ČR Jaroslavem Tvrdíkem, získala většinový podíl v klubu roku 2015. V médiích si Jaroslava Tvrdík i Miloš Zeman libují, jak se Slavia pod čínským majitelem dostala konečně na vrchol ligové tabulky.

Na čarodějnice se konala velkolepá oslava u příležitosti další dokonané fotbalové transakce: koupě sta procent akcií společnosti Eden Arena. Apel na tradici a domov vyzní v tomto případě zvlášť bizarně:

„Podařilo se nám vrátit Slavii na vrchol české fotbalové ligy. Stadion je srdcem a duší každého fotbalového klubu. Nejstarší fotbalový klub a zároveň jeden ze dvou nejznámějších v České republice si s respektem k jeho historii a tradici zaslouží mít vlastní stadion. Teď je již Slavia v [čínském] Edenu opravdu doma,“ uvedl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

Podle Marcely Hrdé, výkonné viceprezidentky CEFC Europe Company a bývalé generální ředitelky České pošty, trvala jednání dlouho, stálo to ale zato:

„Skupina CEFC převzala Eden Arenu bez jakýchkoli závazků z minulosti, ať již právních nebo finančních. Na tom jsme trvali od samého začátku…”

Volné ruce se každopádně budou hodit: čínský majitel plánuje využívat Eden “k dalším sportovním, kulturním a společenským akcím.” Budeme se těšit.

Bártův kádrový škraloup

Hned první taková kulturní akce ovšem v Edenu nakonec neproběhla – koncert skupiny JAR, která měla zahrát u příležitosti zmíněné velké párty na oslavu předání klíčů. Vedení klubu oslovilo mnoho kapel, které by na oslavě mohly vystoupit. Od J.A.R. nakonec pořadatelé upustili; kolem důvodů odřeknutí kolují, jak už jsme u této společnosti přivykli, rozporuplné informace:

„Podle mých informací byly důvody dva. Jeden bezpečnostní, a druhý, že zřejmě nejsme dostatečně pročínští,“ řekl pro Lidovky.cz zpěvák J.A.R. Dan Bárta. Zástupcům klubu, jehož téměř stoprocentním vlastníkem je čínská investiční společnost CEFC, se dle něho nejspíš nelíbilo, že kapela měla na koncertě v Lucerně před několika lety vyvěšenou tibetskou vlajku.

Tento důvod rezolutně popřel Jaroslav Tvrdík, který uvedl, že “policie nedovolila postavit pódium a koncert realizovat”. Policie ovšem přišla s jinou verzí:

Pražská policie … o ničem takovém neví. „Nic jsme nezakázali. Žádný podnět, ani doporučení z naší strany nešlo. Koncert jsme nerušili, podle našich informací má být před i po utkání, počítáme s tím,“ uvedl mluvčí Jan Daněk.

Čína prostě letí

Konec dubna byl rušný, ale Miloš Zeman si přece našel chvilku, aby na Hradě přijal skupinu čínských pilotů, kteří právě zahájili praktický výcvik na bystřickém letišti (Benešovsko). Místem, kde se piloti učí, je škola F AIR. Ta v rámci partnerství středočeského kraje s čínskou provincií S´-čchuan získala čínskou certifikaci ke školení čínských pilotů v říjnu 2016.

Česká republika se po Francii stala druhou zemí v Evropě, kde čínské aerolinie cvičí své piloty. Zatím má na příští dva roky nasmlouváno 77 čínských adeptů letectví a vyjednává o dalších s čínskými aeroliniemi a univerzitami. „Prezident Zeman nám v Číně otevřel dveře a my jsme jimi dokázali projít,“ uvedl ředitel letecké školy Michal Markovič.

O školení čínských pilotů v ČR projevily zájem aerolinie Sichuan Airlines, jež zajišťují lety z Prahy, už loni v únoru. Čínské letecké školy dokážou z kapacitních důvodů vychovat piloty pouze pro největší aerolinky. Navíc v jejich kurikulu bolestně schází setkání s českým prezidentem.

Podpora byznysu a nástup šarlatánů

Ne všechny profese jsou ze současné čínské konjunktury tak nadšené. Mohutnou nevoli u České lékařské komory vzbudil zákon legalizující profesi specialistů tradiční čínské medicíny. “Šarlatáni” a “bludy”, komentoval situaci prezident ČLK Milan Kubek. Zároveň se diví velké většině, která zákon v parlamentu navzdory stanovisku vědecké rady ČLK podpořila:

Snažím se věřit tomu, že se jedná o dobrý úmysl něco regulovat a že se nejedná o podporu byznysu několika jedinců napojených na čínské kruhy. Možné je ale samozřejmě oboje. Na změně zákona – tak, jak prošla Poslaneckou sněmovnou – je nejhorší, že se prolamuje bariéra mezi odbornými zdravotnickými pracovníky, což jsou lidé, kteří jsou vzdělaní v medicíně, a léčiteli.

Pro “podporu byznysu” coby hlavní důvod rychlého přijetí zákona se kromě celkového kontextu česko-čínských vztahů posledních několika let zdá hovořit i fakt, že stranou pozornosti zákonodárců zůstává leckterá problematika ve zdravotnických i občanských kruzích mnohem palčivější (například právní úprava pozice porodních asistentek nebo očkování).

(Marný) odpor lékařské komory připomíná nedávnou situaci, kdy tato vrcholná profesní instituce hovořila v souvislosti s Centrem čínské medicíny na půdě fakultní nemocnice v Hradci Králové o debilizaci národa, tunelu, šizení a vykrádání. Milan Kubek dokonce podal trestní oznámení a podnět státním úředníkům