Čína a svět tento týden: Čínská ekonomika hledá nové cesty

Většinou však nachází jen obligátní státní subvence pro nadprodukci na export.

Bezpečnost v Mnichově a v Maďarsku

Čínský ministr zahraničí Wang I se tento týden zúčastnil Mnichovské bezpečnostní konference, kde se kromě řady představitelů EU setkal i se svým americkým protějškem Anthonym Blinkenem. Ve svém projevu se Wang I vymezil vůči současným evropským pokusům o „derisking“ ekonomických vztahů s Čínou, které se projevují například snahou Evropské komise omezit vliv ČLR na evropský elektromobilový trh. V návazném rozhovoru pro čínská státní média pak Wang I v tomto ohledu vyjádřil jistý optimismus. Evropská společnost je podle něj proti úplnému oddělení se od Číny (tzv. decouplingu) a ti rozumnější prý vystupují i proti „deriskingu“.

Mezi ty „rozumnější“ patří například Maďarsko, které se rizik spojených se spoluprací s Čínou opravdu nebojí a „bezpečnost“ pojalo z poněkud jiného konce než konference v Mnichově. Maďarský premiér Viktor Orbán se setkal s šéfem čínského Ministerstva veřejné bezpečnosti a podepsal s ním dohodu, která zahrnuje například užší vzájemnou spolupráci bezpečnostních složek. Stabilizace společnosti může začít.

Zdroje:

Reuters: China foreign minister warns against decoupling at Munich Security Conference

Lidový deník: 王毅在出席慕尼黑安全会议并访问西班牙、法国后接受中国媒体采访

The Guardian: China offers to deepen security ties with Hungary

„Osvobození myšlení“ v jasně daných mezích

Stranický výbor v provincii Chu-nan o víkendu zahájil kampaň honosně prezentovanou jako „Velká diskuze o osvobození myšlení” (解放思想大讨论活动). Iniciativa má podpořit inovace a rozvoj v době, kdy čínské hospodářství čelí řadě výzev. Kampaň cílí na rozsáhlý byrokratický aparát – počínaje řadovými členy strany přes městské a okresní stranické orgány až po provinční špičky. Aktivní ale bude i v podnicích a na školách této více než 70milionové provincie.

Kampaň svým názvem odkazuje na Teng Siao-pchingovo „osvobození myšlení” (解放思想) z roku 1978, které mělo prolomit dekádu tvrdé ideologické indoktrinace za Maovy kulturní revoluce a nastartovat období společenských a hospodářských reforem. Oznámení lidové vlády v Chu-nanu nicméně zdůrazňuje studium a důslednou implementaci Si Ťin-pchingova myšlení o socialismu s čínskými rysy v nové éře, jak zní soudobá oficiální stranická ideologie. Výraz „osvobození” tak bude nejspíš v rámci této kampaně figurovat v sémantickém poli stranického newspeaku někde poblíž obratů jako „mírové osvobození Tibetu” apod.

Zdroje:

湖南省人民政府门户网站: 中共湖南省委关于在全省开展解放思想大讨论活动的通知

South China Morning Post: China’s would-be powerhouse Hunan wants officials to ‘emancipate their minds’

Příliš mnoho, příliš levně

Oživit čínskou ekonomiku se vedení ČLR nesnaží jen pomocí „osvobozených myslí“, ale také prostřednictvím vydatných dotací. Evropská komise v pátek oznámila, že začala prověřovat čínského státního železničního giganta CRRC v souvislosti s jeho nabídkou v bulharské veřejné zakázce. Společnost by měla dodat Bulharsku elektrické vlaky, a to značně pod cenou. „Existují dostatečné indicie, že této firmě byla poskytnuta zahraniční subvence, která narušuje vnitřní trh,“ uvedla Komise. Vyšetřování probíhá podle nového evropského nařízení, jež vešlo v platnost před půl rokem. Komise musí předložit výsledek do začátku července, do té doby Bulharsko nesmí zakázku společnosti CRRC zadat. (Připomeňme, že CRRC usilovalo v dobách Zemanova „restartu” o akvizici Škody Transportation, mj. právě z důvodu usnadnění přístupu na evropské trhy.)

Dumpingový vývoz zboží je součástí širší čínské strategie. Čínská ekonomika se snaží zmírnit svůj propad mimo jiné zesílením výroby. Domácí trh, který je navíc poškozen realitní krizí či zhroucením čínské burzy, však tuto (nad)produkci není schopen vstřebat.   Výrobci se tak obrací na zahraniční trhy, mimo jiné do Evropy. Ta se však zdá být odhodlaná se bránit – současné kroky proti železničnímu obrovi přichází jen několik měsíců po samostatném šetření dumpingových cen čínských elektromobilů.

Zdroje:

Evropská komise: Commission opens first in-depth investigation under the Foreign Subsidies Regulation

Politico: Chinese train maker targeted by EU subsidy probe

Eskalace napětí okolo tchajwanského ostrova Ťin-men

V úterý zadržela čínská pobřežní hlídka ve vodách mezi čínskou pevninou a tchajwanským souostrovím Ťin-men tchajwanskou turistickou loď King Xia s jedenácti členy posádky a třiadvaceti cestujícími. Incident, který naštěstí trval jen asi půl hodiny, byl reakcí na smrt dvou čínských rybářů v minulém týdnu. Posádka rybářského člunu odmítla uposlechnout pokyn tchajwanské pobřežní hlídky k zastavení, ba naopak zrychlila. Při tomto manévru se však loď převrátila a dva ze členů posádky utonuli.

Tato událost vyvolala prudkou reakci na čínském internetu a čínská pobřežní hlídka oznámila, že zesílí kontroly ve městě Sia-men, které leží jen několik kilometrů od Ťin-menu. Podle některých analytiků jsou tyto kroky součástí snahy čínského vedení narušit schopnost Tchaj-wanu kontrolovat vody poblíž těchto ostrovů a zesílit tlak na administrativu nově zvoleného prezidenta Tchaj-wanu Williama Laie. Tchajwanský ministr obrany Chiu Kuo-cheng uvedl, že armáda nebude „aktivně zasahovat“, aby nedošlo k další eskalaci napětí. Atmosféra však i přesto houstne a do inaugurace Laie tomu pravděpodobně nebude jinak.

Zdroje:

The Guardian: China coast guard boards Taiwan tourist boat in escalation of tensions

The Guardian: Beijing condemns Taiwan after two Chinese fishers die in speedboat crash

Reuters: Taiwan drives away Chinese coast guard boat as frontline island tensions rise

VOA: Analysts: China Challenges Taiwan’s Sovereignty Through Gray Zone Operations