Čína a svět tento týden: Mezinárodní obchodní systém na pokraji zhroucení

Západ kritizuje Čínu za nedodržování pravidel WTO a spolupráci s Ruskem, Čína si stěžuje na „šikanu“ a „nestydaté” porušování mezinárodních pravidel.

Evropské klacky pod nohy sílícímu čínsko-ruskému „přátelství bez hranic”

Evropská unie schválila nové sankce proti Rusku a poprvé při tom zařadila na černou listinu firmy z pevninské Číny. Subjekty EU tak nebudou smět třem čínským společnostem nejvýrazněji napomáhajícím ruské invazi na Ukrajinu prodávat vojenský materiál a technologie dvojího užití. Čína i Rusko si od začátku invaze několikrát potvrdily nerozborné přátelství bez hranic deklarované v předvečer zahájení ZOH v Pekingu. Bilaterální vazby obou zemí od té doby výrazně posílily. Zatímco dle čínských celních údajů v roce 2021 dosahoval vzájemný obchod 147 miliard dolarů, minulý rok to bylo již 240 miliard. Rozhodnutí EU, jež jednomyslně schválilo všech 27 členských států, je velmi úzce zaměřené, přesto v Pekingu spustilo lavinu rozhořčené kritiky od Ministerstva zahraničí i Ministerstva obchodu. Ta je označují za „nestydaté” porušení mezinárodního práva.

Zdroje:

Politico: China warns EU, UK of ‘negative impact’ after firms blacklisted

Sinopsis:  Si Ťin-pchingova výprava za Putinem aneb za hranice k „příteli bez hranic” 

新浪财经: 增速第一!中俄贸易额突破2400亿美元,我国都进口了什么?

Největší výzva pro mezinárodní obchodní systém

Úřad obchodního zmocněnce Spojených států amerických (USTR) 23. února zveřejnil v pořadí již 22. zprávu o dodržování pravidel Světové obchodní organizace (WTO) ze strany Číny. V roce 2001, kdy Čína do WTO slavnostně vstoupila, se dobrovolně zavázala postupně přijmout otevřenější, tržně orientovaný přístup a omezit státní intervence do hospodářství. Po více než dvou dekádách je zřejmé, že trend nabral spíše opačnou trajektorii, přičemž Čína podle dokumentu zůstává „největší výzvou pro mezinárodní obchodní systém založený na WTO”.

Peking nepřekvapivě obrací kritiku proti Washingtonu, který obviňuje ze zaujatosti a šikany. Jisté však je, že právě s rostoucím geopolitickým napětím i množstvím obchodních sporů u WTO Čína zrychluje své úsilí o vytvoření alternativní světové obchodní architektury, která by byla nezávislá na vlivu USA (a Západu obecně) a zaměřená na rozvojový svět. Docílit se toho snaží především využitím svých bilaterálních vazeb se státy v iniciativě Pás a stezka (BRI) a přesměrováním vývozu z tradičních trhů, jako jsou právě Spojené státy a EU, na globální Jih.

Zdroje:

USTR: USTR Releases Annual Report on China’s WTO Compliance 

China Daily: Ministry refutes US‘ false accusations against China’s trade policies

Financial Times: China’s plan to reshape world trade on its own terms

Blíží se Dvě zasedání

Příští týden v Pekingu začnou tzv. Dvě zasedání, tedy paralelní schůze čínské obdoby parlamentu, Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ), a hlavního orgánu Jednotné fronty, Čínského lidového politického poradního shromáždění (ČLPPS). Během devíti dnů schůzování oba orgány formálně „schválí“ stranou předpřipravenou legislativu a případné personální změny na vládní úrovni. Letošní zasedání se pravděpodobně zaměří především na problematiku stagnujícího hospodářství. Měli bychom se tak dozvědět více o Si Ťin-pchingem zmiňovaných „nových výrobních silách“, které mají ekonomiku oživit přísunem inovací.

Spekuluje se také o možnosti jmenování nového ministra zahraničí, kterým by se měl stát současný šéf stranického Oddělení pro mezinárodní styky Liou Ťien-čchao. Úřad aktuálně zastává hlavní čínský diplomat Wang I, který se funkce ujal po odvolání předchozího ministra Čchin Kanga. Ten se od června neobjevil na veřejnosti a kolem jeho osudu se šíří řada divokých spekulací; podle některých by měl být po smrti. Tomu ale nenasvědčuje zpráva, že tento týden sám rezignoval na pozici člena stálého výboru VSLZ (pokud tak neučinil ze záhrobí).

Zdroje:

South China Morning Post: The ‘two sessions’: what to watch for during China’s biggest political event of the year

Xinhua: 全国人民代表大会常务委员会公告

Špička ledovce na obzoru

Čínská policie má plné ruce práce s velmi neobvyklým únikem dokumentů, které poskytují svědectví o činnosti nájemných hackerů přímo podporovaných čínským státem. Uniklé interní dokumety podrobně popisují, jak se soukromá společnost I-Soon ve státním zájmu zabývá kybernetickými útoky na domácí i zahraniční cíle. Nechybí informace o přístupu k údajům telekomunikačních firem v Kazachstánu, Mongolsku, Vietnamu nebo Myanmaru či přístup do intranetu několika ministerstev v jihovýchodní Asii. Dokumenty navíc podrobně odhalují metody, které čínské úřady využívají ke sledování svých cílů a propagaci propekingského narativu na sociálních sítích. Na seznamu klientů se skví mimo jiné čínské Ministerstvo státní bezpečnosti nebo Lidová osvobozenecká armáda.

Není známo, kdo za únikem stojí. Zástupce společnosti I-Soon odmítl na cokoli odpovídat a mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning uvedla, že je načase, aby Spojené státy „přestaly využívat otázky kybernetické bezpečnosti k očerňování jiných zemí“. Ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování Christopher A. Wray varuje, že jde „jen o pouhou špičku ledovce“.

Zdroje:

Enterprise-Record: An online dump of Chinese hacking documents offers a rare window into pervasive state surveillance

Sentinel LABS: Unmasking I-Soon | The Leak That Revealed China’s Cyber Operations