Čína a svět tento týden: pád realitního obra a sociální otřesy

Čínský developer Evergrande jde do likvidace a svět čeká na reakci Číny.

„Too big to fail“ s čínskými rysy

Hongkongský soud v pondělí poslal nejzadluženějšího developera světa, čínskou společnost Evergrande, do likvidace. Reagoval tak na neschopnost společnosti předložit plán restrukturalizace poté, co dlouhodobě neplnila své finanční závazky vůči zahraničním věřitelům. Evergrande se stala symbolem krize čínského realitního trhu. Ta je výsledkem kombinace neudržitelných dluhů a přísnějších vládních regulací, jež vedly k omezení půjček a poklesu cen nemovitostí. Celý problém je umocněn skutečností, že realitní sektor tvoří přibližně čtvrtinu HDP země a více než polovinu zainvestovaného bohatství Číňanů.

Nejistota ohledně procesu likvidace a ohrožení schopnosti dokončit bytové projekty pro statisíce lidí, kteří za ně již zaplatili, zvyšují obavy z širších socioekonomických dopadů v Číně i mimo ni. Otázkou nicméně zůstává ochota pevninských soudů vyhovět rozhodnutí hongkongského soudu a spolupracovat s likvidátorem na odprodeji aktiv pro pokrytí zahraničních závazků. Ty tvoří méně než 10 % z celkového dluhu přes 300 miliard dolarů. Celý proces se tak může táhnout měsíce či roky. Čínské vedení musí v každém případě vyřešit dilema, zda finančně vypomoci Evergrande a dalším problematickým subjektům, či je nechat padnout a riskovat ztrátu důvěry zahraničních investorů spolu se sociálními otřesy ve své zemi.

Zdroje:

Reuters: China Evergrande ordered to liquidate in landmark moment for crisis-hit sector

Newsweek: China Braces for Social Unrest After Evergrande Collapse: Report

21Jingji: 21独家丨恒大肖恩回应中国恒大被颁令清盘 多位专家解读

Nový předseda Legislativního dvora a konec koaličních jednání

V lednových parlamentních volbách na Tchaj-wanu získal Kuomintang (KMT) 52 mandátů, Demokratická pokroková strana (DPP) pak 51 mandátů. Očekávalo se tedy, že jazýček vah vychýlí Tchajwanská lidová strana (TPP) s 8 mandáty uzavřením koalice s jednou z těchto dvou tradičně soupeřících stran. TPP však koalici odmítla a místo toho navrhla vlastní kandidátku na předsedu Legislativního dvora. To ovšem při rozložení sil v 11. funkčním období Legislativního dvora znamená faktickou podporu KMT.

Včerejší volby předsedy Legislativního dvora tak vyhrál kandidát Kuomintangu, voják a bývalý starosta Kao-siungu Chan Kuo-jü. Získal 54 hlasů a těsně tak porazil dosavadního předsedu Jou Si-kchuna z DPP s 51 hlasy. Nový předseda Legislativního dvora po svém zvolení poděkoval svému předchůdci z opoziční strany za zásluhy o tchajwanskou demokracii.

Zdroje:

Focus Taiwan: KMT’s Han Kuo-yu elected Legislative speaker, backed by 2 independents

CNA: 韓國瑜當選新任立法院長 游錫堃連任失利請辭立委

RTI: TPP offers own candidate for speaker, all but ensuring KMT speakership

ETtoday: 2/1 立法院長選舉投開票現場|韓國瑜 游錫堃 黃珊珊

Snaha o spolupráci

Čínský ministr zahraničí Wang I se tento týden sešel v Bangkoku s poradcem amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem, aby pokračovali v hledání společných pozic obou velmocí v bezpečnostních otázkách. Navázali tak na svou poslední schůzku loni v listopadu během Si Ťin-pchingovy návštěvy USA, která byla zatím vrcholem v těchto snahách o deeskalaci napjatých americko-čínských vztahů.

Plodem listopadového summitu bylo i první setkání čínsko-americké pracovní skupiny k řešení fentanylové krize. USA uvedly, že bude třeba „mnohem více dalších opatření“, přesto ocenily „obnovené odhodlání spolupracovat“ a konkrétní kroky Číny proti společnostem pašujícím chemikálie na výrobu této drogy. Je dobré však nezapomínat, že ČLR je za tuto krizi do značné míry zodpovědná. Toto gesto lze zároveň vnímat jako snadný krok Číny, jak si u americké strany zlepšit pověst.

Zdroje:

Reuters: US says fentanyl talks with China ‚meaningful‘ but more needs to be done-official

The White House: Readout of National Security Advisor Jake Sullivan’s Meeting with Chinese Communist Party Politburo Member, Director of the Office of the Foreign Affairs Commission, and Foreign Minister Wang Yi

MoFA: 王毅同美国总统国家安全事务助理沙利文举行会晤

USA a Tchaj-wan proti příliš politicky uvědomělé čínské AI

Zatímco v některých oblastech Spojené státy s ČLR obnovují spolupráci, v jiných dále probíhá nelítostný boj. V pondělí Bidenova administrativa zveřejnila návrh opatření požadujícího od amerických firem, aby prověřovaly, zda zahraniční subjekty nevyužívají jejich datová centra k trénování své umělé inteligence. Jde o již několikátý krok současné americké vlády na zbrždění vývoje čínské umělé inteligence. Je to úsilí frustrující a ne zcela úspěšné – americké firmy, například společnost Nvidia, tato omezení zhusta obcházejí, čínskou stranu pak zase restrikce motivují k větší snaze o vlastní vývoj.

A ten je poměrně bouřlivý. Za posledních šest měsíců čínské úřady schválily více než 40 modelů umělé inteligence pro veřejné použití a AI chatbot Ernie společnosti Baidu pak v prosinci hlásil více než 100 milionů uživatelů, a to přesto, že např. jednoduchá otázka na čínské vedení u něj může vést k okamžitému ukončení konverzace. Od léta minulého roku totiž musí být podle čínského nařízení jeho obsah v souladu se „základními hodnotami socialismu“. Vlivu takto politicky vyhraněných čínských technologií se pak obávají i na Tchaj-wanu. Úřady tam oznámily, že do roku 2026 chtějí do tvorby vlastních velkých jazykových modelů, které budou v souladu s hodnotami této země, investovat přes 550 milionů dolarů.

Zdroje:

Reuters: Eying China, US proposes ‚know your customer‘ cloud computing requirements

Bloomberg: Taiwan Builds Own AI Language Model to Counter China’s Influence

Sinopsis: Jak vycvičit umělou inteligenci