Poslední dnové TikToku
Americký Nejvyšší soud v těchto dnech rozhoduje o finálním osudu sociální sítě TikTok na území Spojených států. Pokud zákon projde, znemožní fungování této aplikace v USA, jestliže ji čínská firma ByteDance neprodá americkému majiteli. Čínská strana se zákazu i prodeji dlouhodobě brání, s blížícím se deadlinem se však šíří spekulace, že čínské úřady zvažují prodej TikToku například Elonu Muskovi. Ten by mohl být pro Čínu přijatelným kandidátem, především kvůli svým blízkým vztahům s Pekingem, které navázal při budování svých gigatováren firmy Tesla. Zároveň Čína může kalkulovat s tím, co by politicky stále aktivnější Musk udělal s americkou společností, když by měl kromě sítě X k dispozici i populární TikTok.
Mnozí uživatelé TikToku nesou jeho možný blížící se zákaz velmi těžce. A to až tak, že přes 700 tisíc Američanů tento týden natruc „uprchlo“ na čínskou sociální síť Siao-chung-šu (Xiaohongshu), což v překladu znamená „Rudá knížka“ (odkaz na výbor Maových citátů z období Kulturní revoluce). Na rozdíl od TikToku, který je na Západě oddělený od svého čínského vzoru, sítě Douyin, podléhá Rudá knížka kompletně čínským pravidlům a je celá v čínštině. Noví američtí uživatelé této aplikace se tak kromě učení nového jazyka také dozvědí, jak vypadá skutečná cenzura natvrdo.
Zdroje:
Bloomberg: China Weighs Sale of TikTok US to Musk as a Possible Option
Wired: With a TikTok Ban Looming, Users Flee to Chinese App ‘RedNote’
Přípravy na nástup Trumpa
Prezident Si Ťin-pching údajně zvažuje vyslání významného představitele na pondělní inauguraci Donalda Trumpa, což signalizuje snahu o konstruktivní vztahy s novou americkou administrativou. Jako o možných kandidátech se mluví o viceprezidentu Chan Čengovi, ministru zahraničí Wang Im nebo členovi stálého výboru politbyra a Si Ťin-pchingově pravé ruce Cchaj Čchim. Toho by podle zdrojů z Trumpova týmu vzhledem k jeho postavení preferoval i nastupující americký prezident. Účast kteréhokoliv z uvedených by byla bezprecedentní, jelikož Čínu dosud na inauguracích ve Washingtonu zastupoval pouze její velvyslanec.
Nejen čínští diplomatičtí poslové se však připravují na nového prezidenta. Přebytek čínské obchodní bilance loni rekordně vzrostl, což se mimo jiné přičítá snaze amerických firem předzásobit se čínským zbožím před nástupem Trumpa do funkce a plánovaným zvyšováním cel. Růst vývozu tak dočasně podpořil čínské hospodářství, obchodní spory se Spojenými státy i Evropou však i nadále komplikují čínské snahy vyřešit své problémy s nadprodukcí a nízkou domácí spotřebou exportem na cizí trhy.
Zdroje:
The Financial Times: Xi Jinping to send top-level China envoy to Donald Trump’s inauguration
Reuters: China exports accelerate amid trade tensions, imports surprise
Jak si (ne)koupit Grónsko
Nedávné výroky nastupujícího prezidenta Trumpa o jeho ambicích získat Grónsko přitáhly pozornost k rostoucímu soupeření mocností v arktickém regionu. Čína jeho strategický význam vnímá již delší dobu – Si Ťin-pchingův všeobjímající koncept „komplexní státní bezpečnosti“ zahrnuje „polární bezpečnost“ jako „nové ohnisko budoucí mezinárodní soutěže a globální správy“. Oblast je významná mimo jiné kvůli ložiskům kritických minerálů, jejichž produkci si ČLR celosvětově téměř monopolizovala a omezení jejich vývozu používá jako páku v obchodní válce. Hledání alternativních zdrojů je tak pro USA zásadní. Region je také důležitý z hlediska lodní přepravy. Čína do arktických vod získává stále lepší přístup díky svému vlivu na Rusko.
Nejde však jen o přístup obchodních lodí – ČLR má například velký zájem dostat do arktických vod jaderné ponorky. „Pokud by se jí to podařilo, znamenalo by to zlom v jaderném odstrašování“ uvádí politoložka a spolupracovnice Sinopsis Anne-Marie Brady z Canterburské univerzity v Christchurchi na Novém Zélandu. Dánsko Trumpovy návrhy odmítlo a podobně dopadly i čínské pokusy o získání přístavů či těžebních práv v Grónsku. Obchodní, politické a případně i vojenské soupeření o tento strategický ostrov však zdaleka není u konce.
Zdroje:
National Security Education Day: 极地安全
Radio Free Europe: As Russia and China Step Up Arctic Presence, Greenland Grows In Importance For U.S.
Newsweek: China’s Expanding Arctic Ambitions Challenge the U.S. and NATO
Sinopsis: Komplexní pojetí státní bezpečnosti
Lodě jak dělané pro invazi
Čínská lidová republika ve městě Kuang-čou údajně staví nejméně tři, ale pravděpodobně pět lodí, které by jí výrazně usnadnily námořní výsadek na Tchaj-wan. Lodě svou konstrukcí připomínají ty, jež Spojenci využili při vylodění v Normandii: z přídě se vysouvá dlouhý most, na bocích se nachází pilíře pro zajištění stability a na zádi je široká plošina. Kvůli skalnatému pobřeží, špatně přístupným plážím, častým tajfunům i silným mořským proudům by bylo vylodění na Tchaj-wanu velmi obtížné. Tyto lodě by však mohly případnou invazi značně usnadnit tím, že by fungovaly jako most mezi velkými nákladními plavidly a pobřežím. Čínská armáda by tak mohla na ostrov dopravit velké množství pozemní vojenské techniky ve velmi krátkém čase.
Generální tajemník Si Ťin-pching se od svého nástupu k moci v roce 2012 snaží zmodernizovat armádu s cílem připravit ji na případnou vojenskou anexi Tchaj-wanu. Její bojeschopností si však v současné době není jistý ani on sám a její velení podrobuje neustálým čistkám. Přesto jeho armáda patří mezi nejsilnější na světě a Čínská lidová republika se k nelibosti nejen sousedních států chová stále rozpínavěji a agresivněji. Nejlepší prevenci proti ničivému vojenskému konfliktu je zapojení Tchaj-wanu do mezinárodních demokratických struktur – plně integrovaný Tchaj-wan by pro ČLR bylo velmi náročné získat silou, aniž by proti sobě poštvala spojence v demokratickém světě.
Zdroje:
Naval News: China Suddenly Building Fleet Of Special Barges Suitable For Taiwan Landings
Sinopsis: Tchaj-wan a česká politika jedné Číny