Čína a svět tento týden: Po mlžení až přílišná upřímnost

Wang I v Evropě nečekaně otevřeně pojmenoval jeden z důvodů, proč evropsko-čínské vztahy v poslední době nevzkvétají.

Nevydařená návštěva

Návštěva Evropy čínského ministra zahraničí Wang Iho, která se uskutečnila v rámci příprav na summit EU a ČLR na konci měsíce, neproběhla úplně hladce. Evropská unie odmítla podepsat společnou deklaraci o klimatických opatřeních dohodnutou v loňském roce – kromě nedostatečně ambiciózních závazků a rozsáhlých požadavků ČLR byla hlavním kamenem úrazu pokračující čínská podpora Ruska v jeho agresi na Ukrajině. Při setkání s šéfkou evropské diplomacie Kajou Kallas poté Wang I nezvykle otevřeně prohlásil, že si Peking nepřeje ruskou prohru války na Ukrajině, protože by se pak veškerá pozornost Spojených států soustředila na Peking. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, která již dříve kritizovala Čínu za nevyvážené obchodní vztahy s EU i za restrikce vývozu vzácných zemin poškozující evropský průmysl, následně ve svém projevu v Evropském parlamentu obvinila Peking z destabilizace a ohrožování Evropy a z podpory ruské válečné ekonomiky. V reakci na tento vývoj čínská vláda rozhodla o zkrácení plánovaného summitu. Ten by se měl navzdory diplomatické reciprocitě  odehrávat nikoliv v Bruselu, ale v Pekingu, a ani tak není jisté, zda se ho vůbec zúčastní Si Ťin-pching, kvůli němuž k přesunu summitu do Číny došlo. V Evropě se proto množí hlasy, zda má vůbec smysl takové setkání pořádat.

Čínská lidová republika se snaží využít chaosu, do něhož euroatlantické vazby uvrhl Donald Trump, a zvrátit trend postupného ochlazování vztahů s evropskými zeměmi. Peking však dlouhodobě a systematicky nedodržuje pravidla volného obchodu, ve východní Asii vystupuje stále agresivněji, vůči vlastním občanům uplatňuje totalitní praktiky a v neposlední řadě stupňuje svou podporu ruské agrese na Ukrajině. Všechny tyto kroky jsou v přímém rozporu nejen s hodnotami, ale i ekonomickými a bezpečnostními zájmy evropských zemí. Přestože se tak některým evropským politikům mohlo zdát krátkodobě výhodné blíže spolupracovat s Čínou, když USA přestávají být spolehlivým partnerem, průběh zmíněných jednání ukázal, že dohoda s mocností systematicky podrývající evropské instituce i hodnoty je v praxi nerealizovatelná.

Zdroje:

FT: EU and China stand-off over climate action before Xi and von den Leyen meet

Le Monde: The impossible warming of China-EU relations

Bloomberg: China poised to scale back EU summit in latest sign of strain

SCMP: Exclusive | China tells EU it does not want to see Russia lose its war in Ukraine: sources

Slabá účast na BRICSu

Tento týden se v Brazílii konal summit BRICS, hospodářského uskupení zemí hledajících alternativy k Západem dominovanému ekonomickému i širšímu mezinárodnímu řádu. Za Čínu na fóru vystoupil premiér Li Čchiang, jenž vyzval členské země k zapojení do tří hlavních čínských mezinárodních iniciativ, tedy Globální rozvojové iniciativy (GDI), Globální bezpečnostní iniciativy (GSI) a Globální civilizační iniciativy (GCI), které by měly tvořit platformu pro změnu světového uspořádání podle představ Pekingu. Uskupení BRICS se v posledních letech významně rozrostlo a je značně nesourodé, jeho aktivní role v čínských a ruských snahách o proměnu mezinárodního řádu se tak nyní nezdá pravděpodobná.

Ostatně vůdci obou hlavních členských zemí, Si Ťin-pching a Vladimir Putin, na summitu chyběli. Absence generálního tajemníka přichází v době, kdy mnozí už několik týdnů spekulují o jeho slábnoucí pozici. Tyto domněnky se opírají právě o nižší frekvenci Si Ťin-pchingových veřejných výstupů nebo naopak o zesílení různých kritických hlasů v čínském kyberprostoru. Obdobné spekulace se ale v posledních letech objevují pravidelně a je třeba je brát se značnou rezervou – ve skutečnosti zatím nic nenasvědčuje tomu, že by bylo jeho postavení nějak zásadně ohroženo.

Zdroje:

MZV ČLR: Remarks by Chinese Premier Li Qiang at the session on peace and security and global governance reform of the XVII BRICS Summit

The Diplomat: Online Dissent in China Doesn’t Mean Xi Jinping Is on His Way Out

The Interpreter: China coup? Rumours of Xi Jinping’s decline are premature

China Media Project: Visualising Power in China’s Press

Pokrok v prodeji TikToku „nečínským investorům“

Čínská firma ByteDance (字节跳动) vyvíjí novou verzi populární sociální sítě TikTok pro americký trh. Tento krok je součástí údajně blížící se dohody ByteDance s vládou prezidenta Trumpa o prodeji majoritní části TikToku „nečínskému investorovi“. To by umožnilo aplikaci provozovat ve Spojených státech v souladu se zákonem z konce mandátu Joe Bidena, který TikToku nařizoval zbavit se vazeb na ČLR. Jeho potenciálním novým spoluvlastníkem je cloudová společnost Oracle, která tento týden poskytla výraznou slevu na své produkty americké vládě. Prodej podílu ale bude muset odsouhlasit i čínská vláda, která TikTok nepochybně využije jako páku v jednání o clech s USA.

Trump po zákazu TikToku nejprve volal během svého prvního mandátu. Jako důvod Washington uváděl obavy o bezpečí citlivých dat uživatelů a riziko šíření čínských dezinformací a propagandy. Spíše než konkrétními případy zneužívání aplikace čínskou vládou USA argumentovaly obecnou hrozbou a odkazovaly se na čínský zákon o kyberbezpečnosti (中华人民共和国网络安全法). Ten nařizuje technologickým firmám poskytnout státním orgánům neomezený přístup ke svým platformám. Peking naopak zákaz TikToku označuje za „gangsterskou“ snahu Washingtonu potlačovat čínskou konkurenci. V lednu byla aplikace TikTok ve Spojených státech krátce nedostupná, nicméně s nástupem do úřadu nakonec prezident Trump opakovaně zákaz populární aplikace odložil. Momentálně se zdá, že na straně ByteDance i Washingtonu panuje snaha najít kompromis, poslední slovo v prodeji TikToku nicméně bude mít Peking.

Zdroje:

The Verge: TikTok’s ‘ban’ problem could end soon with a new app and a sale

Yahoo! Finance: TikTok building new US app as Trump says deal ‚pretty much‘ done with American buyer

The New York Times: This Was the Government’s Case for Banning TikTok on National Security Grounds

AP: From backing a ban to being hailed as a savior: Inside Trump’s TikTok shift

Čínské páky v Barmě i Spojených státech

Čína se snaží přimět povstaleckou skupinu Kačinská nezávislá armáda (KIA), jednu z nejsilnějších frakcí široké koalice bojující proti vládnoucí vojenské juntě v Myanmaru, aby se stáhla a neusilovala o úplné ovládnutí strategického vojenského města Bhamo. Peking vnímá juntu jako garanta svých zájmů v Barmě, především infrastrukturních a těžebních projektů. Podporuje ji proto i dodávkami vojenské techniky, včetně bojových letounů, které junta používá mimo jiné při útocích na civilní obyvatelstvo. Dodává jí je čínská státní společnost AVIC, jejímž největším zahraničním akcionářem a blízkým partnerem byla donedávna evropská společnost Airbus. Po rozsáhlé globální kampani občanské společnosti i odborů však Airbus svůj podíl v AVIC prodal.

KIA ovládá rozlehlé oblasti těžby vzácných zemin v severní Barmě, odkud se suroviny následně vyvážejí do Číny ke zpracování. ČLR nyní hrozí, že pokud se KIA nestáhne, přestane vzácné zeminy z regionu nakupovat. Tento spor názorně ukazuje, jak se vzácné zeminy – klíčové pro výrobu elektromobilů, větrných turbín či vojenských systémů – ocitají ve středu mnoha geopolitických sporů. Čína své téměř monopolní postavení v dodavatelských řetězcích těchto surovin efektivně využívá k prosazování vlastních geopolitických zájmů – ať už prostřednictvím ekonomického nátlaku, jako v minulosti vůči Japonsku či nyní vůči Spojeným státům, nebo skrze systematické investice do těžebních projektů v rozvojových zemích, například v právě v Barmě či Africe. Výměnou za technologie a know-how si zde klade politické i ekonomické podmínky, čímž upevňuje svůj vliv a zajišťuje si kontrolu nad klíčovými zdroji budoucnosti.

Zdroje:

Reuters: Exclusive: Why China’s ultimatum to Myanmar rebels threatens global supply of heavy rare earths

Justice for Myanmar: Airbus divests from Chinese arms company following global campaign

Stimson: Rare Earths and Realpolitik: Kachin Control, Chinese Calculus, and the Future of Mediation in Myanmar

NÚKIB a Vláda varují před používáním produktů DeepSeek

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve čtvrtek vydal varování před používáním produktů společnosti DeepSeek, které představují „vysokou hrozbu” v oblasti kybernetické bezpečnosti. Upozorňuje zejména na nedostatečné zabezpečení přenosu a zpracování dat, sběr citlivých údajů umožňující deanonymizaci uživatelů a právní prostředí Číny, jemuž je společnost DeepSeek plně podřízena. Varování se týká systémů kritické infrastruktury, základních služeb i významných informačních systémů. Povinné subjekty podle zákona o kybernetické bezpečnosti musí rizika zohlednit a přijmout přiměřená opatření.

Vláda ČR zároveň rozhodla o zákazu využívání těchto produktů ve státní správě na státních zařízeních. Výjimku z varování i vládního usnesení tvoří open-source jazykové modely DeepSeek, které mají veřejně dostupný zdrojový kód a jsou provozovány lokálně bez připojení na servery společnosti. NÚKIB současně doporučuje i široké veřejnosti zvážit používání těchto produktů, zejména pokud jde o citlivé informace nebo osoby ve veřejně exponovaných funkcích. Varování přichází v kontextu globálního závodu o kontrolu nad AI, kde geopolitické zájmy ovlivňují technologický vývoj i bezpečnost států. I proto v současnosti startují mezinárodní projekty jako OpenEuroLLM pod vedením českých vědců, který si klade za cíl posílit evropskou autonomii, zajistit kontrolu nad klíčovými technologiemi a chránit demokratické společnosti před podobnými hrozbami.

Ve stejný den vyšla i výroční zpráva BIS pro rok 2024. Informační služba upozorňuje, že i v loňském roce se čínské zpravodajské služby snažily o kultivaci vazeb s pročínsky naladěnými politiky napříč politickým spektrem, aby pomohli hájit zájmy Pekingu. Zpráva dále varuje před vzrůstajícím kybernetickým nebezpečím ze strany ČLR a zmiňuje i vybudování satelitní antény v obci Vlkoš čínskou firmou Emposat. Ta je příkladem zařízení komunikační infrastruktury s potenciálním dvojím využitím, jakých v současné době čínské firmy budují po světě celou řadu.

Zdroje:

NÚKIB: NÚKIB vydal Varování před některými produkty společnosti DeepSeek

Sinopsis: Jak vycvičit umělou inteligenci

Seznam Zprávy: Evropa začíná vyvíjet vlastní AI jazykový model. Celý projekt vedou Češi

BIS: Výroční zpráva za rok 2024

Sinopsis: The Overlooked Front in Missile Defense: China’s Ground Stations in Latin America