Čína a svět tento týden: Přímé lety a „upřímné rozhovory“

Oteplující se čínsko-české a čínsko-americké vztahy poněkud kalí čínští hackeři, špatně utajené sledování a americké sankce.

Telefonát Biden–Si: jen výzvy, nebo i příležitosti?

Americký prezident Joe Biden v úterý telefonoval se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Obě hlavy států měly podle svých vyjádření vést „upřímný rozhovor”, navazující na setkání v San Francisku loni v listopadu. Čínské oficiální prohlášení, takřka dvakrát delší než to z Bílého domu, opět zdůraznilo otázku Tchaj-wanu jako „červenou čáru v čínsko-amerických vztazích”. Si Ťin-pching také uvedl, že Čína „nebude nečinně přihlížet” snahám Washingtonu o „potlačení čínského technologického rozvoje”. Biden naopak zdůraznil potřebu „zabránit zneužívání vyspělých amerických technologií k podkopávání naší národní bezpečnosti”.

Přes mnohé přetrvávající třecí plochy může tento telefonát symbolicky, nebo aspoň kosmeticky, zahájit nové kolo bilaterální diplomacie na vysoké úrovni. Ve čtvrtek se ministryně financí Janet Yellenová vydala na svou druhou cestu do Pekingu, ministr zahraničí Antony Blinken tam má zamířit v nadcházejících týdnech. Podle serveru Politico také obě strany dokončují plány na dvoustranný dialog „zaměřený na zvládání rizik a bezpečnostních výzev, které představují pokročilé formy umělé inteligence”.

Zdroje:

The White House: Readout of President Joe Biden’s Call with President Xi Jinping of the People’s Republic of China

MZV Čínské lidové republiky: 习近平同美国总统拜登通电话

Politico: Biden-Xi phone call sparks clash on U.S. high tech export controls

Souboj o nanometry

S obranou proti „zneužívání amerických technologií“ to Spojené státy myslí vážně. Minulý pátek dále rozšířily omezení vývozu svých čipů do ČLR. V aktualizovaných pravidlech například dále zpřesňují, že se zákaz exportu týká i notebooků obsahujících pokročilé čipy. Za již několikátým zpřísněním podmínek stojí především obavy, že rozvoj polovodičového průmyslu v ČLR výrazně posílí její armádu.

Pro úspěch je však nutná spolupráce dalších subjektů. A k té není lehké přesvědčit ani domácí firmy, jako je americká Nvidia, která se v minulosti pokoušela pravidla nejrůznějšími způsoby obejít. O to těžší to má Amerika v zahraničí. Jižní Korea, velmoc ve výrobě polovodičů, se obává sankcí, protože firmy jako Samsung či Hynix stále působí v ČLR, největším obchodním partnerovi Soulu. Nizozemsko, hlavní dodavatel některých klíčových zařízení pro výrobu čipů, už mnoho svých nejpokročilejších strojů Číně neposkytuje, ohledně servisu těch stávajících však zatím nechce dát jasnou odpověď. Ameriku vede k tlaku na spojence pravděpodobně i pohled na vývoj v samotné Číně, která oznámila plány na masovou výrobu 5nanometrových čipů. Přestože je stále pozadu za nejmodernějšími technologiemi tchajwanské firmy TSMC, která již produkuje čipy 3nanometrové, její pokrok vyvolává v Americe obavy.

Zdroje:

Reuters: U.S. updates export curbs on AI chips and tools to China

Bloomberg: US Asks South Korea to Toughen Export Curbs on China Chips

South China Morning Post: China quietly making progress on new techniques to cut reliance on advanced ASML lithography machines

Zakletá spravedlnost

Ústřední disciplinární komise KS Číny, nejvyšší stranický orgán k potírání korupce, ideologických úchylek  a jiných neduhů čínských kádrů, se tento týden zaměřila na dalšího vysoce postaveného soudruha. Tentokrát je jím bývalý ministr spravedlnosti Tchang I-ťün, který tento úřad zastával do začátku minulého roku. Už v té době bylo však zřejmé, že upadl v nemilost vedení strany. Z funkce byl předčasně odvolán a během 20. sjezdu strany přišel také o své místo v ústředním výboru.

Disciplinární komise před třemi lety vyšetřovala i Tchang I-ťünova předchůdce Fu Čeng-chua. Ten se kromě korupčního jednání dopustil i mnohem horšího zločinu – byl členem politické kliky vymezující se vůči generálnímu tajemníkovi Si Ťin-pchingovi. Za to byl odsouzen k trestu smrti, který mu byl následně zmírněn na doživotí.

Zdroje:

South China Morning Post: China’s former justice minister Tang Yijun facing corruption probe, top anti-graft agency says

Renmin wang: 坚决拥护党中央对唐一军涉嫌严重违纪违法进行纪律审查和监察调查的决定

Přímý let Praha–Peking a pozdravy od čínských hackerů a diplomatů

Letiště Václava Havla obnoví od 24. června přímé spojení s Pekingem. V režii Hainan Airlines tam bude létat Airbus A330 s kapacitou 292 cestujících třikrát týdně. O novince informovalo pražské letiště na platformě X a Hainan Airlines na svém Instagramu. Za přímou linku orodoval během své nedávné návštěvy v Pekingu Jaroslav Tvrdík a přišla zřejmě na přetřes i během cesty poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara. Česko-čínské vztahy však žádné další zlaté časy nečekají. V minulém týdnu vypluly na povrch informace o útocích čínských hackerů, jedním z jejich terčů byl v roce 2021 také Jan Lipavský, současný ministr zahraničí. Podle jeho slov to „jen potvrzuje hodnocení v naší bezpečnostní strategii, která uvádí, že rostoucí asertivita Číny je systémovou výzvou, kterou je třeba řešit v koordinaci s našimi transatlantickými spojenci“.

Tím však čínské incidenty, kterými se ministerstvo v současnosti zabývá, nekončí. Podle informací Seznam Zpráv si MZV předvolalo čínského velvyslance v reakci na sledování zvolené tchajwanské viceprezidentky Hsiao Bi-khim čínským diplomatem. Hsiao navštívila Česko v polovině března na pozvání projektu Sinopsis. Při přejezdu z letiště její ochranka zaregistrovala podezřelý vůz, který při snaze následovat auto viceprezidentky téměř havaroval. Jeho řidič se poté prokázal čínským diplomatickým pasem. Tomu, že chtěl jen navštívit blízkou čínskou restauraci, nikdo, zdá se, neuvěřil a ministerstvo hodlá celou záležitost dále řešit.

Zdroje:

Seznam Zprávy: Incident s Čínou. Diplomat je v podezření, že sledoval viceprezidentku Tchaj-wanu

Politico: UK, Czech ministers among China’s hacking targets

ČTK: Pojar v Pekingu jednal o exportu či obnovení přímé letecké linky

Sinopsis: Čína a svět tento týden: Globální hackovací iniciativa

Nejsilnější tchajwanské zemětřesení za posledních 25 let

Ve středu 3. dubna zasáhlo Tchaj-wan zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály. Jeho epicentrum se nacházelo poblíž města Chua-lien na východním pobřeží, ale napáchalo škody i v hlavním městě Tchaj-peji. Navzdory své velké síle si zatím vyžádalo jen dvanáct obětí a přes tisíc zraněných.

Tchaj-wan se nachází v jedné ze seismicky nejaktivnějších oblastí světa a v posledních sto letech jej postihlo průměrně jedno významné zemětřesení ročně. V novodobé historii nejhrozivější se odehrálo v roce 1999 a vyžádalo si přes 2 400 obětí a přibližně 11 500 zraněných, přestože bylo svou silou srovnatelné se zemětřesením z této středy. Právě po něm Tchaj-wan zavedl mnohá preventivní opatření pomáhající účinně bránit ztrátě životů i škodám na majetku.

Zdroje:

聯合新聞網: 為地震做好準備!美媒見台人反應讚防震措施卓越:有助減少災損傷亡

Deník N: Zemřela, když zachraňovala svou kočku: Tchaj-wan se zemětřesení naučil bránit, ale ne dokonale

Reuters: Taiwan earthquake rescuers face threat of landslides, rockfalls; death toll at 12