Čína a svět tento týden: rošáda ministrů zahraničí a korupční vrak CEFC znovu na obzoru

Revoluce požírá své děti a Disciplinární komise ÚV KS Číny své ministry. Divoké praktiky „vlajkové lodi čínských investic v ČR” znovu rozbouřily politickou scénu, tentokrát v USA.

Diplomacie s čínskými rysy

Čínská diplomacie zažila turbulentní týden, když v úterý na uvolněný post ministra zahraničí znovu usedl Wang I. Ten funkci zastával do konce loňského roku, čínskou diplomacii pak dále de facto vedl skrze řízení stranické Komise pro zahraniční politiku. Wang I ve funkci nahradil Čchin Kanga, Si Ťin-pchingova chráněnce, který na konci června zmizel z očí veřejnosti. To vyvolalo řadu spekulací o možných proviněních, které by mohly být důvodem jeho zmizení.

Podle oficiálních vyjádření čínských úřadů stojí za Čchin Kangovou nepřítomností „zdravotní důvody“. Po úterní personální rošádě jsme mohli v reálném čase sledovat, jak ministerstvo ze svých webových stránek postupně vymazává všechny zmínky o svém již bývalém šéfovi. To by naznačovalo, že Čchin Kang s největší pravděpodobností skončil ve spárech stranické disciplinární komise. Zda se tak stalo kvůli jeho údajné aféře s reportérkou televize Phoenix, či kvůli rozkolu uvnitř strany se pravděpodobně hned tak nedozvíme.

Zdroje:

Sinopsis a Seznam Zprávy: Pád vycházející hvězdy a staronový ministr zahraničí

Politico: China fires Foreign Minister Qin Gang

China Media Project: China’s Foreign Minister is Sacked, and Erased

Co skrývá vrak potopené vlajkové lodi CEFC?

Čínská společnost CEFC, u nás svého času propagovaná jako „vlajková loď čínských investic“, neslavně zkrachovala před pěti lety, ale stále dokáže vyvolat pořádný poprask v různých částech světa. V USA bylo minulý týden zveřejněno obvinění vůči americko-izraelskému lobistovi Galu Luftovi, který úzce spolupracoval s neziskovým křídlem společnosti (zvaným rovněž CEFC) a jeho nejvyššími představiteli Patrickem Ho a Jie Ťien-mingem (mj. bývalým poradcem prezidenta Zemana, t.č. nezvěstným).

Obžaloba viní Lufta mj. ze snahy prosadit v roce 2016 ve spolupráci s CEFC bývalého ředitele CIA Jamese Woolseyho do přípravného teamu tehdejšího prezidentského kandidáta Trumpa a šířit jeho prostřednictvím „narativy“ čínského vedení, jako jsou Pás a stezka apod. Mezi dalšími body obžaloby je také pašování zbraní, opět ve spolupráci s CEFC, do krizových oblastí jako Libye. Luft sám je od jara na útěku a prohlašuje se za oběť pomsty prezidenta Bidena poté, co prý v roce 2019 upozornil americké ministerstvo spravedlnosti na machinace jeho syna Huntera – s kým jiným než s CEFC.

Celý případ znovu dokládá, jak toxické bylo působení společnosti CEFC, jež měla jedno ze svých zahraničních center v České republice. Její aktivity u nás nebyly nikdy uspokojivě vyšetřeny. České společnosti se čas od času připomenou s každým dalším kostlivcem, který vypadne někde ze skříně.

Zdroje:

DoJ: U.S. Attorney Announces Charges Against Co-Director Of Think Tank For Acting As An Unregistered Foreign Agent

Deník N: Vlajková loď čínské korupce vysazuje v USA další kostlivce.

Politico: Takeaways from the Hunter Biden wars

Sinopsis: Toxický odkaz CEFC vyvolává po světě skandály ještě několik let po pádu společnosti

Poslanci v čele s Evou Decroix požadují ukončení extradiční dohody mezi ČR a Hongkongem

Tento měsíc vydané zatykače hongkongské policie na osm exilových aktivistů a odměny na jejich hlavy, o nichž jsme psali v minulém newsletteru, podnítily skupinu českých politiků k interpelaci ministerstva zahraničí. Poslankyně Eva Decroix (ODS) s pěticí kolegů vyzvala k okamžitému vypovězení extradiční dohody mezi Českou republikou a Hongkongem, která je v platnosti od roku 2014. Svůj krok Decroix zdůvodňuje: „Nemůžeme připustit trvání závazku, dle kterého bychom měli vydat občany Hongkongu, nacházející se na našem území, do rukou čínských orgánů a vystavit je tak nebezpečí mnohaletých trestů vězení”.

Všichni hlavní spojenci ČR svou dohodu s Hongkongem již vypověděli. Česko je tak v současné době spolu s Portugalskem jediným evropským státem, který dohodu dosud drží v platnosti.

Zdroje:

Sinopsis: Čína a svět tento týden: boj o čipy a splynutí Si Ťin-pchingovy a Putinovy duše

Sinopsis: Komplexní analýza extradiční dohody mezi Českou republikou a Hongkongem 

Sinopsis: Czech Republic discusses suspending Extradition treaty with HK, as National Security Law is used against foreign critics overseas

The Guardian: Hong Kong issues arrest warrants for eight overseas democracy activists

Twitter: Tweet Evy Decroix s textem interpelace

Spolupráce s Tchaj-wanem se slibně rozbíhá ve zdravotnictví, dopravě a vývoji mikročipů

Česká ekonomická a kulturní kancelář Tchaj-pej (de facto česká ambasáda na Tchaj-wanu) a Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze (de facto tchajwanská ambasáda v Česku) spolu dne 14. července podepsaly memorandum o spolupráci ve zdravotnictví. Běžného českého čtenáře by tato zpráva měla zajímat zejména proto, že Tchaj-wan je potenciálním dodavatelem léčiv, kterých je v Česku již dlouhé měsíce nedostatek. Kromě dovozu léků by Tchaj-wan s Českou republikou chtěl spolupracovat například v oblasti využití umělé inteligence a pokročilých IT technik ve zdravotnictví. Inspirací by pro ČR též mohl být tamější zdravotní systém, jež se v hodnoceních dlouhodobě drží mezi nejlepšími na světě, podle některých zdrojů je dokonce nejlepší.

Toto memorandum je jedním z konkrétních výsledků, které přinesla politika předsedy Senátu Miloše Vystrčila a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové vůči Tchaj-wanu. Od začátku pandemie Tchaj-wan s Českou republikou v oblasti zdravotnictví spolupracoval již několikrát. Česká republika Tchaj-wanu darovala vakcíny, Tchaj-wan zase Česku poskytl ventilátory, ochranné pomůcky a stroje na výrobu respirátorů. Letos také čeští politici podpořili snahu Tchaj-wanu účastnit se Světového zdravotnického shromáždění (WHA). Pod tlakem ČLR však orgány Světové zdravotnické organizace (WHO), jež mimochodem razí heslo „zdraví pro všechny”, tuto možnost Tchaj-wanu opět upřely.

Slibná spolupráce s Tchaj-wanem se rozjíždí i v dopravě. Minulou středu byla slavnostně otevřena přímá letecká linka z Prahy do Tchaj-peje tchajwanské společnosti China Airlines, která bude mezi oběma městy provozovat lety dvakrát týdně. Zároveň poté, co Česko spustilo Český národní polovodičový klastr (CNSC), jenž se stal členem Silicon Europe, se může rozvinout i spolupráce v oblasti polovodičů. Právě o tomto tématu jednal tento týden s představiteli české vlády i tchajwanský ministr pro národní rozvojovou radu Kung Ming-hsin 龔明鑫.

Zdroje:

MZ ČR: Dnes bylo na Ministerstvu zdravotnictví ČR a na Tchaj-wanu podepsáno Memorandum o porozumění mezi Českou ekonomickou a kulturní kanceláří Tchaj-pej a Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří v Praze o spolupráci v oblasti zdravotnictví

ČTK: Válek: Česko se může na Tchaj-wanu inspirovat ve využívání technologií a AI

Sinopsis: Přestane Světové zdravotnické shromáždění blokovat spolupráci s Tchaj-wanem?

Lupa.cz: Česko bylo přijato mezi nejlepší čipová centra v Evropě. Posunula se také jednání s Tchaj-wanem

Praha.eu: Praha má přímé letecké spojení s Tchaj-pejí, na Tchaj-wan se bude létat dvakrát týdně