Čína a svět tento týden: špioni údajní i skuteční

Zatímco v Číně padl podmíněný trest smrti pro australského spisovatele za údajnou špionáž, za jejími hranicemi se lidé v duchu Si Ťin-pchingových výzev dál snaží prostřednictvím tamních elit „dobře vyprávět čínský příběh“.

Unijní strategie pro Indo-Pacifik? Ministerské fórum bez ministrů

V pátek 2. února se v Bruselu konalo 3. ministerské fórum k Indo-Pacifiku. Josep Borrell, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, přivítal na 70 účastníků z orgánů EU a členských států EU, zemí Indo-Pacifiku a řady regionálních organizací. Fórum má představovat „klíčovou platformu pro podporu dialogu a spolupráce mezi Evropou a Indo-Pacifikem,” k čemuž mají směřovat indopacifické strategie na celounijní i národní úrovni. Ty se zabývají společnými příležitostmi i výzvami v regionu s více než polovinou světové populace a přibližně dvěma třetinami světového hospodářství.

Přes zjevný význam události a vzájemnou provázanost obou regionů čelilo fórum pozoruhodným absencím. Pozvánku tradičně neobdržela Čína, ale tentokrát ani Spojené státy. Chybělo několik klíčových ministrů z dalších zemí, včetně Japonska, Austrálie či Indie. Nedorazili ani ministři zahraničí Německa, Francie a Itálie, kteří za sebe kvůli vytíženému programu poslali zástupce. Českou republiku reprezentoval ministr Jan Lipavský, který zdůraznil potřebu „zmírnit napětí v Jihočínském moři a Tchajwanské úžině”.

Zdroje:

EU: Third EU Indo-Pacific Ministerial Forum in Brussels

Ministerstvo zahraničních věcí ČR: Ministr Lipavský se zúčastnil ministerských setkání pořádaných během belgického předsednictví v Radě EU


Politico: EU’s courtship of Indo-Pacific gets cold shoulder from big powers

South China Morning Post: European Union forum on Indo-Pacific will lack US and China, which were not invited

Trest smrti pro australského spisovatele: za špionáž, nebo za kritiku Číny?

Australského blogera, akademika a spisovatele Jang Cheng-ťüna odsoudil v pondělí čínský soud k trestu smrti s dvouletou podmínkou. Po uplynutí této doby mu může být trest zmírněn na doživotí či 25 let vězení. Janga čínské úřady viní ze špionáže, nepředložily však žádné veřejné důkazy a celý proces byl veden za zavřenými dveřmi, údajně kvůli obavám o státní bezpečnost a protiepidemickým opatřením. Jang působil jako čínský diplomat a mezi lety 1989–1999 pracoval pro čínské Ministerstvo státní bezpečnosti. Tyto vazby v čínské politice „částečně vysvětlují, jak mohl přežít [na čínském internetu] tak dlouho a získat obrovský počet příznivců,“ komentuje kauzu John Garnaut, odborník na Čínu. Jang se na svém velmi úspěšném blogu často kriticky vyjadřoval k aktuálnímu dění v čínské politice.

Po přestěhování do Austrálie získal tamní občanství. Jeho odsouzení je negativním signálem pro Canberru, se kterou se po letech neshod začal Peking usmiřovat minulý rok, kdy australský premiér poprvé od roku 2016 navštívil Čínu. „Vláda je tímto rozhodnutím zděšena,“ uvedla australská ministryně zahraničí Penny Wong.

Zdroje:

Reuters: China court gives Australian writer Yang Hengjun suspended death sentence

Guardian: Australian academic Yang Hengjun given suspended death sentence by Chinese court

China Digital Times: Yang Hengjun given suspended death sentence; Li Qiaochu sentenced to over three years in prison

Singapur se vymezuje proti čínskému vměšování

Singapurské úřady označily svého občana Philipa Chana, původem z Hongkongu, za potenciálně „politicky významnou osobnost“ podle zákona o zahraničním vměšování (FICA). Dle úřadů prokázal „náchylnost k ovlivňování zahraničními aktéry a ochotu prosazovat jejich zájmy“. Vlivný podnikatel s konexemi ve vládních kruzích byl mimo jiné členem nejrůznějších „občanských sdružení” (pod vedením jednotné fronty), psal pro singapurská média články, v nichž s odkazem na Si Ťin-pchinga mluvil o „povinnosti každého Číňana v zahraničí dobře vyprávět čínský příběh“ či organizoval nezákonné veřejné shromáždění, na němž v reakci na hongkongské protivládní protesty v roce 2019 vyjadřoval podporu hongkongské policii. Chan má nyní dva týdny na to, aby obvinění vyvrátil, jinak bude muset úřadům hlásit například politické dary či zahraniční vazby.

Jde o první takovéto využití zákona o vměšování od jeho uvedení v platnost koncem minulého roku. Přestože se singapurská vláda ve své zprávě vyhnula označení země, v jejíž prospěch měl Chan intervenovat, je zřejmé, že tímto krokem reaguje na aktivity ČLR na svém území, a to navzdory obavám z možné odvety. Peking zareagoval zdrženlivě a odmítl se k záležitosti vyjádřit.

Zdroje:

SCMP: Singapore citing foreign interference law against businessman Philip Chan shows resolve to curb meddling despite China ‘backlash’ fears: analysts

WTC: The first FICA designation

Čína se posouvá v čipové samostatnosti

Spojené státy silně omezují dovoz čipových technologií čínským firmám, Čína tak musí pracovat na vlastní soběstačnosti v tomto klíčovém průmyslovém odvětví. Letos chystá další průlom největší čínský výrobce čipů, firma SMIC, v podobě masové výroby pokročilých 5nm čipů. Ty chce SMIC prodávat společnosti Huawei, která kvůli americkým restrikcím technologicky zaostává za svou konkurencí.

Tento krok Číně pomůže omezit závislost na Západem kontrolovaných dodavatelských řetězcích. Firma SMIC nicméně zatím nemá velkovýrobu 5nm čipů plně pod kontrolou a není schopna se jejich kvalitou a cenou vyrovnat svým konkurentům, především tchajwanské společnosti TSMC. Ta už navíc v současnosti vyrábí o generaci pokročilejší 3nm čipy. Jejich výrobu umožňují jen nejnovější litografické technologie nizozemské firmy ASML, na které se momentálně vztahuje zákaz vývozu do Číny.

Zdroje:

Financial Times: China on cusp of next-generation chip production despite US curbs

Umělkyně Liou Sia vystavuje v Praze

Liou Sia, manželka nejznámějšího čínského disidenta Liou Siao-poa, vystavuje spolu s dalšími českými i světovými umělci v pražském centru DOX. Výstava s názvem KAFKAESQUE vznikla u příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky a představuje reflexi díla tohoto spisovatele v moderním umění. Během čtvrteční vernisáže přednesla umělkyně Liou Sia i báseň svého zesnulého chotě s názvem „Kafko, chci ti říct“ s podtitulem „mé ženě, jež zbožňuje Kafku”. „Jsi jedinou řečí, která mi zůstala,“ promlouvá Liou Siao-po k tomuto spisovateli v básni napsané z vězení. V soukromí Liou Sia též zavzpomínala na předloňskou výstavu svého uměleckého kolegy a krajana Badiucaa a zdůraznila, jak důležitá pro ni byla návštěva Kafkova hrobu během její předchozí návštěvy.

Zesnulému nositeli Nobelovy ceny věnuje novou knihu „Nemám nepřátele: život a odkaz Liou Siao-poa“ americký profesor Perry Link. „Čínský lid je (…) nezastavitelný ve své snaze o vybudování svobodné a důstojné společnosti,“ píše v závěru disidentův přítel Wu Ta-č‘. „Sledujte nové tváře. Budou přicházet.“

Zdroje:

DOX: KAFKAESQUE

China Digital Times: Interview: Perry Link on his new book, “I Have No Enemies: The Life and Legacy of Liu Xiaobo”