Čína a svět tento týden: Srdečné pozdravy z ČLR

Evropské státy odhalily několik pročínských špionů napojených na nejvyšší patra politiky.

Rozkrývání sítí čínských tajných služeb

Tento týden vyplavalo na povrch hned několik skandálů týkajících se čínských vlivových a špionážních operací v Evropě. Britská policie obvinila dva lidi ze špehování pro ČLR, jeden z nich byl v minulosti součástí týmu současné předsedkyně zahraničního výboru britského parlamentu. Ve stejný den pak německá média informovala o zatčení tří lidí podezřelých z technologické špionáže. Ta údajně probíhala pod dohledem Ministerstva státní bezpečnosti.

Další skandál se týká německé strany AfD. Ta se už několik týdnů potýká s obviněními z napojení na Rusko skrze web Voice of Europe, tento týden navíc německé úřady kvůli pročínské špionáži zatkly asistenta jejího europoslance Maximiliana Kraha. Krah patří na půdě europarlamentu k výrazným podporovatelům ČLR, mimo jiné jako bývalý místopředseda neformální skupiny evropsko-čínského přátelství, kterou v minulosti vedl český europoslanec Jan Zahradil. Krahův asistent Kuo Ťien svého šéfa doprovázel na cestách po Číně a pomáhal v Německu zakládat organizaci lobbující za čínské zájmy.

Zdroje:

Reuters: UK police charge two men with spying for China

Deutsche Welle: Germany arrests 3 suspected China spies

Reuters: China spy fears: EU parliament staffer for AfD arrested in Germany

The Jamestown Foundation: PRC Exploitation of Russian Intelligence Networks in Europe
Sinopsis: Repurposing democracy: The European Parliament China Friendship Cluster

Deeskalační návštěva Blinkena v Číně

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu zahájil svou třídenní návštěvu Číny. V doprovodu pracovních skupin pro otázky od globálního obchodu po vojenskou komunikaci se má setkat se svým protějškem Wang Im a pravděpodobně i se Si Ťin-pchingem. Blinken tak navazuje na nedávnou návštěvu ministryně financí Janet Yellen a udržuje mírný optimismus ve vzájemných vztazích. Současně však nelze přehlédnout setrvalé napětí. Blinkenovo letadlo přistálo v Šanghaji pouhých pár hodin poté, co americký Senát schválil zákon alokující 8 miliard dolarů na podporu Tchaj-wanu a demokratických partnerů v indopacifickém regionu a současně může vést k zákazu čínské aplikace TikTok na území USA.

Důležitým bodem programu bude i snaha o deeskalaci konfliktu mezi Izraelem a Íránem, tedy klíčovým spojencem USA na jedné straně a Číny na straně druhé. Blinken bude také tlačit na Peking, aby zabránil čínským firmám v zásobování ruské vojensko-průmyslové základny skrze dodávky zboží a technologií dvojího použití. Podle deníku Wall Street Journal má mít pro tyto účely připravenou diplomatickou páku v podobě hrozby odříznutí některých čínských bank od globálního finančního systému. Čína by zjevně naopak ráda zabránila dalším clům a omezením v oblasti dodávek pokročilých technologií a podpořila tak své zpomalující hospodářství. Snížit vzájemné napětí za stávajících podmínek je tak vskutku herkulovský úkol.

Zdroje:

The Wall Street Journal: U.S. Takes Aim at Chinese Banks Aiding Russia War Effort

The New York Times: Blinken Goes to China With Potential Trouble on Horizon

Reuters: Better US-China ties but still deep disagreements as Blinken starts visit

MZV ČLR: 2024年4月23日外交部发言人汪文斌主持例行记者会

Evropa chrání před TikTokem psychiku uživatelů, Spojené státy jejich informace

Evropská komise toto pondělí zahájila řízení proti čínské společnosti ByteDance, majiteli aplikace TikTok. Komisi znepokojuje především nově spuštěná odnož aplikace TikTok Lite, která by podle odborníka na technologické předpisy Thierryho Bretona mohla být „stejně toxická a návyková jako cigarety light“. Novinka, spuštěná v březnu ve Francii a Španělsku, odměňuje uživatele například za pravidelné přihlašování se či za dobu strávenou sledováním videí speciálními kredity, směnitelnými za nejrůznější zboží. V případě, že se prokáže porušení evropského zákona o digitálních službách (DSA), hrozí EU dočasným pozastavením i pokutami.

Negativní vliv na duševní zdraví není jedinou temnou stránkou TikToku. Americké úřady se obávají, že by čínská vláda mohla společnost ByteDance donutit k předávání údajů o amerických uživatelích. Tento týden tak prošel Kongresem zákon, který dává společnosti ByteDance 270 dní na to, aby prodala TikTok americkému kupci. Tomuto kroku se však do cesty staví ČLR, která v posledních letech zavedla kontrolu vývozu algoritmů. A „vykuchaný“ TikTok bez svého nechvalně proslulého algoritmu bude pravděpodobně špatně hledat zájemce.

Zdroje:

Al Jazeera: EU threatens to suspend TikTok Lite app’s rewards feature

CNN: Congress just passed a potential TikTok ban. Here’s what happens next

Panika kolem mizejících Čankajšků

V pondělí ve vlivných anglojazyčných hongkongských novinách South China Morning Post vyšel článek tvrdící, že současná tchajwanská vláda plánuje rychlé odstranění téměř 800 soch Čankajška z různých částí ostrova. Podle textu, který převzala další média včetně některých vlivných západních, je cílem tohoto kroku přepsat tchajwanskou historii a zároveň odčínštit Tchaj-wan. Údajně také štěpí tchajwanskou společnost na podporovatele Kuomintangu, pocházející zejména z řad potomků Číňanů, kteří přišli na Tchaj-wan spolu s Čankajškem, a podporovatele Demokratické pokrokové strany, kteří na ostrově žijí již po mnoho generací.

Realita je však poněkud složitější. Sochy Čankajška, kterých se ještě na začátku mandátu prezidenta Čchen Šuej-piena (2000–2008) po Tchaj-wanu nacházelo téměř 50 000, úřady postupně odstraňují již poslední čtvrtstoletí. Tento proces v současnosti zpomalil, protože vláda Demokratické pokrokové strany odmítá alokovat prostředky a tranziční spravedlnost nepovažuje za prioritu své politiky (i z důvodu udržení si podpory voličů). Je tak otázkou, zda se Čína touto zprávou nesnaží jen ovlivnit příznivce strany Kuomintang a posílit jejich averzi vůči současné tchajwanské vládě.

Zdroje:

SCMP: Taiwan will tear down all remaining statues of Chiang Kai-shek in public spaces

Guardian: Taiwan debates removing 760 statues of Chinese dictator Chiang Kai-shek

New Bloom: No, the DPP is not about to remove Chiang Kai-shek`s statues en masse

Taipei Times: General retreat