Špioni v belgické politice
Deníky Financial Times a Le Monde ve společné investigativě odhalily případ bývalého belgického krajně pravicového politika Franka Creyelmana, který měl před přes dva roky spolupracovat s čínskou rozvědkou. Situace ilustruje, jakým způsobem v zahraničí operují agenti čínského Ministerstva státní bezpečnosti (MSS). Jejich cílem je především získávat Číně nakloněné politiky, aby posouvali narativ ve svých zemích ve prospěch Pekingu. Na Creyelmana například agent MSS naléhal, aby se snažil podrýt evropskou důvěru ve Spojené státy či aby veřejně útočil na německého badatele Adriana Zenze, který leží Pekingu v žaludku kvůli svému výzkumu porušování lidských práv v Sin-ťiangu.
Aféra jistě nepřispěje ke zlepšení napjatých evropsko-čínských vztahů a belgický premiér Alexandre de Croo již označil Čínu za zemi, která je „občas velmi nepřátelská“. Není to také jediný případ čínského špehování v Belgii. V říjnu rozjela belgická bezpečnostní služba VSSE vyšetřování společnosti Alibaba kvůli podezření na špionáž v logistickém centru na letišti v Lutychu. Premiér de Croo tak má v zásobě řadu konverzačních témat, která může probrat se Si Ťin-pchingem během své cesty do Pekingu v první polovině ledna.
Zdroje:
Financial Times: Chinese spies recruited European politician in operation to divide west
Reuters: Belgian PM sees China as ‚hostile‘ country after espionage allegations
Financial Times: Alibaba accused of ‘possible espionage’ at European hub
Jimmy Lai před hongkonským (tedy pekingským) soudem
V Hongkongu začal tento týden soud s mediálním magnátem a prodemokratickým aktivistou Jimmym Laiem. Šestasedmdesátiletý zakladatel dnes zakázaného deníku Apple Daily je obviněn mimo jiné ze spolčení se zahraničními silami a zveřejnování pobuřujícího materiálu. Souzen je podle zákona o státní bezpečnosti z roku 2020, který Peking hojně využívá proti aktivistům a demonstrantům. Případem Laie se zabývají tři soudci pro státní bezpečnost, které vybrala vláda v Pekingu. Soudy mu také opakovaně zamítly propuštění na kauci i výběr vlastního právníka.
Laiův případ ilustruje smutný stav hongkongského soudnictví. O to více na pováženou je, že Česká republika má s Hongkongem stále platnou extradiční dohodu, která umožňuje mimo jiné předávání osob hledaných pro trestní řízení. Česko je s Portugalskem jedinou evropskou zemí, která ji stále drží v platnosti.
Zdroje:
Sinopsis: Hongkong podle zákona o státní bezpečnosti
The Guardian: Jimmy Lai trial: heavy security presence as landmark national security case begins in Hong Kong
Zemětřesení v Číně
V pondělí minutu před půlnocí otřáslo okresem Ťi-š‘-šan poblíž hranic mezi provinciemi Kan-su a Čching-chaj zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály. Zahynulo přes 130 lidí, silné otřesy poškodily silnice, elektrické a vodovodní vedení a vyvolaly sesuvy půdy a bahna.
Číně vyjádřila soustrast také tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, tchajwanský hasičský sbor navíc připravil pátrací a záchranný tým a zásoby pro případné nasazení v Číně. Toto humanitární gesto přichází uprostřed zvyšujícího se politického a vojenského napětí mezi oběma zeměmi a také méně než měsíc před prezidentskými volbami, mezi jejichž hlavní témata patří postoj Tchaj-wanu vůči Číně. Prezidentka Cchaj udělala podobné gesto v souvislosti s přírodními pohromami již v minulosti.
Zdroje:
Reuters: Chinese earthquake victims pulled to safety in sub-zero cold
Reuters: Setting aside tensions, Taiwan president offers aid to China after deadly quake
Tchaj-wan před volbami čelí záplavě dezinformací z Číny
Falešný projev připisovaný úředníkovi ministerstva hospodářství, podvodné zprávy o bezpečnosti potravin nebo třeba tip, že stačí pít hodně vody se solí a octem, a epidemie covid-19 vás obejde obloukem – to všechno jsou dezinformace, jimiž ČLR zaplavuje ostrov, který jí podle jejího mínění náleží. V kontextu blížících se voleb neváhá ovšem zajít ještě dál. V červenci Pekingu nakloněné tchajwanské noviny tvrdily, že USA nařídily Tchaj-wanu vývoj biologické zbraně použitelné proti ČLR. Je hrozba využití dezinformace coby záminky pro vojenskou akci ze strany Pekingu reálná?
S ubývajícím počtem dnů zbývajících do voleb na Tchaj-wanu narůstá napětí a tlak ze strany Pekingu. Ten se snaží zmanipulovat hlasování ve prospěch kandidátů lobbujících za zlepšení vztahů s Čínou. Zdá se však, že se tyto snahy často míjí účinkem, jako v případě současné tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. Tu přes všechny protesty ČLR zvolili tchajwanští voliči hned dvakrát za sebou. Jisté je jedno: novináři a vývojáři aplikací pro ověřování faktů mají stále plné ruce práce.
Zdroje:
Reuters: Taiwan says China has ‚very diverse‘ ways of interfering in election
Kolumbie vybírá poskytovatele 5G sítě, česká zkušenost rezonuje
Čtyři mobilní operátoři vstoupili do soutěže o poskytovatele mobilních datových služeb páté generace, takzvané sítě 5G v Kolumbii. Jedním z nich je i konsorcium Union Temporal Colombia Movil-Telefonica využívající technologie Huawei a ZTE. V té souvislosti se v této zemi začalo mluvit i o české zkušenosti, konkrétně o varování NÚKIB či tzv. Pražských návrzích (Prague proposals) z Pražské konference o bezpečnosti 5G z roku 2019. Kolumbijský think tank Instituto de Ciencia Política (ICP) zde také publikoval studii projektu Sinopsis „Pochopení rizik čínských společností v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT): Perspektiva České republiky“ (Entendiendo el riesgo de las empresas chinas de tecnologías de la información y comunicación (TIC): La perspectiva de la República Checa).
Zdroje:
Reuters: Four bidders approved for Colombia 5G auction
NÚKIB: Explore Key Takeaways from Prague Proposals
ICP: Entendiendo el riesgo de las empresas chinas de tecnologías de la información y comunicación (TIC)