Čína systematicky krade obrovské množství internetových dat

Díky komerčním přístupovým bodům v páteřních sítích cizích států ve vlastnictví čínského státního telekomu může Peking odklánět datové toky přes Čínu, kde je kopíruje, upravuje, nebo dokonce úplně blokuje.

Američtí a izraelští vědci zjistili, že Čína skrze státní podnik China Telecom krade obrovské množství dat putujících přes USA. Čínský státní telekom zde vlastní na komerční bázi klíčové internetové přístupy a je přes ně schopen odklonit tok informací do Číny. Čínské úřady tak mohou získávat cenná obchodní tajemství, citlivé údaje o jednotlivcích, nebo tato data ničit a manipulovat. Mezi prokazatelné útoky patří podle autorů zprávy odklonění datových toků mezi Kanadou a Jižní Koreou během Severokorejské raketové krize v roce 2016, nebo téhož roku komunikace velké anglo-americké banky se sídlem v Miláně, jejíž data dokonce v Číně zmizela.

Čína pro tyto útoky využívá otevřenosti světových internetových sítí, zatímco sama přístup do své vlastní infrastruktury cizím firmám nepovoluje. Dochází tak k asymetrické situaci, v níž má ČLR jednostrannou výhodu. Bez vlastnictví internetové infrastruktury v zahraničí by čínská vláda nebyla krádeží dat v tomto rozsahu schopna. Západ by měl po Číně požadovat vyrovnání tohoto nepoměru a podniknout nutná bezpečnostní opatření.

Každý jednotlivý národ může unilaterálně tyto požadavky vznést, ale aby se efektivně zamezilo škodlivému chování v dlouhodobém horizontu, je potřeba kooperace velkého množství demokratických občanských společností.

Zpráva vědců přichází v době, kdy se o čínské kyberšpionáži mluví stále více; v posledním měsíci se žhavým tématem stalo podezření na masivní kyberšpionážní operaci využívající čínských továren na počítačové součástky, o níž jako první zprávu podal server Bloomberg.

Začíná tak být jasné, že problém kybernetické bezpečnosti nebude snadné řešit, především v době, kdy je na informacích získaných z hackování bytostně závislý čínský výzkum. Dohoda mezi Obamou a Si Ťin-pchingem z roku 2015 o zamezení vojenského hackování komerčních subjektů podle autorů studie skutečně omezila kradení civilních technologií ze strany čínských vojenských kybernetických jednotek. Současně však vedla k čínským snahám o nové způsoby přístupu k těmto datům, které by uvedená dohoda výslovně nezakazovala. Odklon dat z páteřních sítí v cizích zemích je jednou takovou inovací.