Čínský obchodník Su Pin se přiznal ke kybernetické špionáži

Čínský obchodník Su Pin se v USA přiznal ke kybernetické špionáži. Uvedl, že řídil dva spolupachatele v Číně, kteří po dobu téměř šesti let útočili na počítačové sítě několika hlavních amerických zbrojařských dodavatelů jako jsou Boeing a Lockheed Martin.

Čínský státní příslušník Su Pin se v USA přiznal k plánování útoků na počítačové sítě několika hlavních amerických zbrojařských dodavatelů (Boeing, Lockheed Martin). Ve svém doznání uvedl, že byl součástí spiknutí organizovaného z Číny, kde má dva spolupachatele. Média spekulují, že by se mohlo jednat o zaměstnance čínské armády. Cílem útoků bylo získání citlivých informací o vojenských projektech, týkajících se nejnovějších stíhacích letounů F-22 a F-35 a vojenských transportních letounů C-17. Tvrdí, že informace shraňoval pro vlastní finanční prospěch.

Su Pin (známý také jako Stephen Su, Stephen Subin) narozený v roce 1956, je vlastníkem firmy Lode Technologies Co. (Lode Tech), zabývající se leteckými technologiemi. Společnost sídlí v ČLR, pobočky má také v Kanadě, kde Su Bin získal povolení k trvalému pobytu.

Su Pin byl zadržen 28. července 2014 v Britské Kolumbii v Kanadě. FBI ho obžalovala z nezákonného získávání citlivých dat a z pokusu prodat některé informace čínským státním firmám. Tuto činnost vyvíjel od října 2008 do roku 2014. V únoru 2016 byl předán do USA. Vynesení rozsudku se očekává 13. července 2016. Su Pinovi hrozí trest odnětí svobody až na pět let a pokuta ve výši 250 000 $, nebo dvojnásobek částky, kterou si špionáží vydělal, podle toho která finanční suma bude vyšší.

Global Times (čínské noviny pod patronátem People’s Daily, oficiálního periodika komunistické strany Číny) ve svém článku Su Pin si zaslouží uznání, ať už je vinen či nikoli upozorňují na problematičnosti institutu dohody o vině a trestu v americkém právním systému. Obviněný může přiznat vinu výměnou za nižší trest, vznikají však nejasnosti ohledně pohnutek obviněného a jeho práva na spravedlivý proces.

Uvádí, že získávání zpravodajských informací je součástí politiky všech zemí, FBI dokonce označila Čínu za jeden z hlavních cílů svých aktivit. Rozdíl mezi USA a Čínou je následující, zatímco Američané zatkli mnoho takzvaných špiónů, kteří byli nakonec shledáni nevinnými, Číňané hlasitě na odhalené Americké špióny neupozorňují. Žádná vláda obvykle nepřízná, že iniciovala špionážní útok. Dokonce dochází k tomu, že když Čína obviní nějaké západní občany ze špionáže, západní země vše popřou a zmobilizují média poukazem na lidská práva v Číně, aby si získaly sympatie na svou stranu. V tomto případě nemáme spolehlivé informace, zda Su Pin skutečně ukradl citlivá data a předal je čínské vládě, píší GB. Pokud by tomu tak bylo, jsme připraveni mu projevit vděk a obdiv za jeho službu vlasti. Pokud byl Su Pin donucen k přiznání viny, měl by mít naše sympatie.

V rámci informační války mezi Čínou a USA očekávají více takto neprávem odsouzených Číňanů, neboť Američané kontrolují veřejný diskurz a mohou tak rozhodnout, které aktivity lze považovat za špionáž, a ovlivňovat veřejné mínění ve svůj prospěch. Jako příklad uvádí Edwarda Snowdena, zatímco USA obviňují Čínu ze špionáže, nejsou ochotni reflektovat vlastní jednání. Přestože kybernetické vojenské síly USA převyšují svými schopnostmi čínské hackery, Čína by se měla bránit tváří v tvář nepodloženým obviněním a  přesvědčivými důkazy odkrýt bezostyšné pokrytectví USA.

The Financial Times zmiňují, že tento případ je výjimečný velkým objemem ukradených dat. Su Pinovo přiznání přišlo ve chvíli, kdy USA bojují s rostoucí čínskou kybernetickou špionáží. V září 2015 se americký prezident Barack Obama a čínský prezident Si Ťin-pching dohodli, že obě země upustí od špionáže pro komerční účely. Není potvrzené, že akce Su Pina byla zaštítěna čínskou vládou.

The New York Times píší v článku z roku 2014 o počátcích této kauzy. Uvádí další případy špionáží. V březnu téhož roku čínští hackeři nabourali do počítačů Office of Personal Management (OPM), ve kterých byly uloženy informace o všech amerických vládních zaměstnancích. V květnu bylo obviněno pět důstojníků čínské armády z útoků na sítě různých firem, například US Steel, Alcoa a Westinghouse Electric. Nárůst odhalených hackerských útoků z čínské strany přispěl ke zhoršení čínsko-amerických vztahů a byl jedním z hlavních témat summitu v Pekingu v roce 2014. Vláda USA tvrdí, že provádí špionáž pouze z bezpečnostních důvodů, naproti tomu čínská strana ji používá pro získání ekonomických výhod. Toto však svými odhaleními popírá Edward J. Snowden.

K dispozici jsou take prohlášení amerického ministerstva spravedlosti k případu a Su Pinovo přiznání v rámci dohody o vině a trestu.