Čínský vliv v ČR a ve východní Evropě: interview Sinopsis se CDT

Projekt Kalifornské univerzity v Berkeley China Digital Times uveřejnil na závěr loňského roku rozhovor s redakcí Sinopsis.cz.

Rozhovor CDT se Sinopsis se zaměřil především na vliv ČLR v České republice a v celém regionu střední a východní Evropy. Tento vliv nejlépe ztělesňuje iniciativa 16 plus 1, ve světě málo známý projekt proaktivní čínské diplomacie. Nedostatečná pozornost se rovněž věnuje rusko-čínské spolupráci v nově konstruovaném regionu “Eurasie”, do nějž tlačí východní Evropu za aktivní spolupráce části místních politických elit právě iniciativa 16+1.

Pro mezinárodní čtenáře jsme v kostce shrnuli krátké, ale intenzivní dějiny oživení česko-čínských vztahů v tomto desetiletí:

[V roce 2010] začala největší česká finanční korporace PPF a její divize spotřebitelských úvěrů Home Credit po úspěchu pilotního programu v Tiencinu usilovat o celostátní licenci v Číně. Čínští soudruzi jim naznačili, že hlavní překážkou jsou chladné vztahy mezi oběma zeměmi. PPF si to vzala na starost, a najala jako své lobbisty někdejší vládní úředníky až po ministerskou úroveň. Jejich chvíle přišla v roce 2013, kdy nově zvolený český prezident využil banální vládní krize ke jmenování vlastního kabinetu, kam měli lobbisté PPF volný přístup. Tou dobou se v Pekingu právě formovala aktivnější zahraniční politika nového vedení v čele se Si Ťin-pchingem. V roce 2013 byla KS Číny (na rozdíl od předchozího pokusu premiéra Paroubka o prolomení vztahů v roce 2005) připravena. Následujícího roku (2014) byla oficiálně vyhlášena nová česká politika vůči ČLR a Home Credit získal plošnou licenci pro podnikání v Číně.

Celý rozhovor najdete zde.