Diplomaté v ulicích?

Reportéři České televize natočili muže, který se během návštěvy čínského prezidenta snažil v ulicích ovlivňovat práci policie, prohlašuje se za příslušníka čínské ambasády.

O diplomatické dohře návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga informovala Česká televize. Její kameraman natočil při potyčkách mezi „vítači“ a odpůrci čínské návštěvy muže, který se oháněl příslušností k čínské ambasádě. Muž, jehož žurnalisté na základě informací od čínského účastníka organizovaného vítání identifikují jako Cchen Kuo-pchinga, se na záběrech snaží výhrůžkou ovlivňovat práci policie, zatímco jeho kolegové si policisty fotí i s jejich služebními čísly.

Reportéři poskytli natočený materiál ministerstvu zahraničí, jež krátce na to zaslalo nótu na čínské velvyslanectví – to předtím na dotazy reportérů nereagovalo. Potvrdí-li se identita dotyčného coby prvního tajemníka politické sekce ambasády ČLR –  po návštěvě Si Ťin-pchinga byl do této funkce povýšen z vedoucího konzulárního oddělení – bude třeba vyjasnit slučitelnost jeho chování s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, stejně jako vysvětlit, jakou funkci tento muž plnil v pražských ulicích něhem návštěvy Si Ťin-pchinga. Vladimír Votápek, analytik mezinárodních vztahů, uvádí, že v praxi demokratických diplomacií nemá takovéto jednání obdoby, Daniel Korte (TOP 09) vyslovuje domněnku, že se jedná o příslušníka čínské rozvědky krytého diplomatickou funkcí, Daniel Herman (KDU-ČSL) nabádá české politiky i bezpečnostní složky ke zbystření pozornosti a odvolává se na výroční zprávy BIS, které stručně zmiňují čínské rozvědné činnosti na našem území. Ostře se vyjádřila i Miroslava Němcová (ODS) (byla také jednou z nejdůrazněji protestujících proti semináři s čínskými ideology na půdě parlamentu ČR).

Do mozaiky informací o účasti čínských krajanských spolků na organizovaném vítání prezidenta tak přibyl další zajímavý střípek. České ministerstvo zahraničí teď čeká na odpověď z čínské strany, která by dle protokolárních zvyklostí neměla přijít později než za měsíc.