Dozvuky policejních kroků

Česká policie jako by nedovedla rozlišit, komu má pomáhat a koho má chránit; jejím hlavním úkolem po dobu návštěvy bylo zřejmě potlačit všechny známky nesouhlasu s čínským režimem. Prezident Zeman ovšem její práci ocenil při osobním setkání a přirovnal policisty k „psychiatrům“.

Česká veřejnost sledovala dění kolem návštěvy prezidenta Si Ťi-pchinga o to pozorněji,  že na některé věci nebyla po šestadvaceti letech od pádu totalitního režimu už zvyklá. Čínský styl ochrany vůdců před aktivisty i před pouhým zahlédnutím negativních reakcí popsal Martin Hála, stejně jako to, že mobilizace krajanské komunity v zemích, kam přijede vedoucí představitel Číny na návštěvu, je obvyklým postupem.

Na pražském magistrátu zamluvili Číňané jménem málo známé Česko-čínské obchodní asociace (jak se po zmatcích se jménem spolku ukázalo) předem desítky míst kopírujících trasu návštěvy čínského prezidenta. Ambasáda zorganizovala seminář pro účastníky vítání s instrukcemi, jak naložit s očekávanými tibetskými vlajkami a vlajkonoši (informace dodal novinářům čínský student, který chtěl zůstat v anonymitě). Ke vzrušené atmosféře přispěly i stovky vojáků a policistů, jejichž výskyt v ulicích byl vyšší údajně i v důsledku teroristických útoků v Bruselu.

Už Velikonoční pondělí se na Evropské třídě neslo ve znamení organizovaného vítání prezidentské kolony. Došlo k incidentu s vozíkem, na němž Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla přivezl na Evropskou třídu fotografii dalajlámy a Václava Havla s textem „Tady jsou doma tito pánové“, a skupinka odpůrců čínského režimu byla vystavena šikaně a fyzickému násilí ze strany „vítačů“ prezidenta Si Ťin-pchinga. Tato situace se potom opakovala během celé návštěvy podél Si Ťin-pchingova itineráře, viz například zdeGenerální inspekce bezpečnostních sborů bude prý tyto spory řešit. Ministr Chovanec se už 30. března vyjádřil, že nejvýraznější potyčky budou do 4 dnů rozebrány a vysvětleny. Zadrženo bylo celkem 23 lidí, jejich příslušnost k jednotlivým „táborům“ policejní mluvčí Jozef Bocán nekomentoval. Policie kontrolovala lidi, kteří si nesli tibetskou vlajku, navštěvovala byty těch, kteří ji vyvěsili do okna – v případě, že to bylo na dohled míst výskytu čínské návštěvy.

Nejmedializovanějšími přečiny policie při návštěvě prezidenta Si ovšem jsou nezvyklá návštěva detektivů v budově FAMU, kde studenti a učitelé vyvěsili tibetskou vlajku, a zamezení řádně ohlášené demonstrace na Hradčanském náměstí. Zde chtěla desítka organizací vyjádřit protest proti porušování lidských práv v Číně, policisté ale náměstí bezdůvodně a podle všeho protiprávně uzavřeli a těžkooděnci sem demonstranty, včetně Jaroslava Štětiny a Miroslava Kalouska, nevpustili. Dopravně-inženýrské omezení na náměstí, které bylo údajným důvodem pro policejní jednání, nemohlo být demonstraci na překážku, protože ta byla povolena už po jeho vydání. 7. dubna 2016 oznámili svolavatelé této akce Kateřina Jacques a Martin Bursík, že s podáním správní žaloby čekají už jenom na moment, kdy shromáždí další informace o porušení ústavních práv občanů během Siovy návštěvy. (Shromažďování informací o všech případech neadekvátního policejního postupu se také věnují novináři Respektu, svépomocně i členové skupin na sociálních sítích.)

Podstatou žaloby podle něj (advokáta Jana Kalvody, pozn. aut.) bude, že ohlášená demonstrace může být zakázána do tří dnů od ohlášení. „A jen z důvodů, které stanoví zákon o právu shromažďovacím, nikoliv z důvodu dopravního omezení, ani červenky, ani epidemie, ani památkové ochrany, ten zákon je pevný,“ dodal Kalvoda. Magistrát a policie podle něj udělaly „prastarou, hloupou, estébáckou“ fintu, když na místě vyhlásily kvůli ochraně ústavních činitelů dopravní omezení. „Což opravdu s ústavou slučitelné není,“ poznamenal. Žaloba se podle něj může rozšířit i o další podněty z doby návštěvy čínského prezidenta.

Zatím nejhlasitější dosah měl asi incident na FAMU ze středy 30. března. Policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec byli pod palbou kritiky nuceni vysvětlovat, proč neznámý vysoký důstojník Útvaru pro ochranu ústavních činitelů zavolal na policejní operační středisko s příkazem, ať na FAMU někoho pošlou a vlajku ať sundají. 11. dubna se policejní prezident a ministr vnitra přišli na FAMU omluvit děkanovi Pavlu Jechovi, který po nich týden předtím požadoval vysvětlení policejního zákroku. FAMU na svém webu také zveřejnila omluvný dopis Tomáše Tuhého. V něm je mimo jiné obsaženo, že Tuhý zadal Odboru vnitřní kontroly Policejního prezidenta interní prošetření celé události a že tato „nevhodná a nadbytečná“ událost byla vyhodnocena jako důsledek chybné komunikace mezi jednotlivými policejními útvary.

Nejnovější zprávou (z 12. dubna) na téma policejního chování během prezidentské návštěvy je další žaloba na policii. Žalobcem je tentokrát devatenáctiletý mladík, který během venčení psa v Riegrových sadech den po odletu čínského prezidenta zavolal na skupinu 20 policistů se samopaly „Měli byste se stydět za čínského prezidenta!“. Po chvíli studenta zastavila hlídka v autě.

V tomto momentě se tedy rozhodl natočit si celý incident na mobil. To ovšem policisty rozhořčilo, jeden ze zasahujících mužů zákona mu prý dokonce vyrazil telefon z ruky. Přestože mladík podle svých slov nekladl žádný viditelný odpor, rozhodla se ho hlídka spoutat na kapotě auta a odvézt na stanici.

Následoval výslech a fackování. Mladík uvádí, že byl prohledávám údajně kvůli drogám a verbálně sprostě napadán. I tento incident bude řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů.

V souvislosti s touto zprávou vynikne nejčerstvější vývoj událostí: Ihned.cz a aktualne.cz zjistily, že pokyn k policejní návštěvě FAMU přišel od policistů náležejících k prezidentské ochrance. Zároveň se objevila zpráva, že prezident Miloš Zeman na Hradě ocenil Policii ČR za akci „Čína“ při soukromém setkání, jež nebylo nikde avizováno a lidé se o něm dozvěděli až z fotografie uveřejněné Jiřím Ovčáčkem na sociálních sítích. Slavnostnímu setkání byli přítomni také Tomáš Tuhý i Milan Chovanec. Policie vykonala svou práci k plné spokojenosti Miloše Zemana, a ten to také náležitě ocenil.

Z projevu prezidenta ČR nezbývá než citovat doslova:

Musíme si vážit těch, kdo mají odvahu, a musíme si uvědomit, proti komu policie stojí. To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor, ale je názorem zapalování policejních aut, je názorem, když v Klinice se připravují demonstrace právě s cílem zapálit tato auta, případně znemožnit provoz Řízkárny. Je názorem, když strháváte vlajky jakéhokoli státu anebo je to pouze hanobení státních symbolů a víte, že se to stalo i zde na Pražském hradě.

Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi. Pokud jsem správně informován, policie vyhradila demonstrantům prostor, kde mohli svobodně svůj názor vyjádřit. A samozřejmě jednala naprosto správně, jestliže při příležitosti návštěvy druhého nejvýznamnějšího muže planety uzavřela některé prostory v okolí Hradu, aby nevyvolala riziko ohrožení jeho bezpečnosti. Toto vše by měli duševně normální lidé pochopit.

A já bych skončil, jak mě znáte, bonmotem. Váš nevděčný úděl, často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům.